Czy wiesz już jak wykonać z programu Symfonia ERP Kadry i Płace deklaracje PIT i wysłać je elektronicznie na bramkę Ministerstwa Finansów? Zapoznaj się z artykułami, które pomogą Ci szybko i sprawnie przejść przez cały proces sprawdzania i wysyłania deklaracji PIT.
Za rok 2024 obowiązują następujące wersje formularzy:
PIT-11(29), PIT-4AR(13), PIT-8AR(14), IFT-1/IFT-1R(17).
Ważne! |
IFT-1/IFT-1R(17) obowiązuje od 1.01.2025 r. i ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1.01.2024 r. Został dodany w Symfonii ERP Kadry i Płace 2024.i wydanej 18.12.2024 r. |
Aktualna wersja programu Symfonia ERP Kadry i Płace 2024.i zawiera formularze PIT-11(29), PIT-4R(13), IFT-1/IFT-1R(17) oraz nowy formularz PIT-8AR(14).
[KIP] Wydanie uaktualnienia Symfonia ERP Kadry i Płace 2024.i
Uporządkowane instrukcje dotyczące zakończenia roku 2024 i wystawienia deklaracji PIT znajdują się w specjalnej sekcji Zakończenie roku.
Poniżej lista najczęściej wykorzystywanych instrukcji.
1. Licencja do wysyłania e-Deklaracji
Program Symfonia ERP Kadry i Płace ma wbudowany mechanizm tworzenia i wysyłania e-deklaracji PIT bezpośrednio na bramkę Ministerstwa Finansów. Nie jest wymagana żadna dodatkowa instalacja. Dostęp do funkcjonalności następuje po zarejestrowaniu licencji e-Deklaracje, której numer rozpoczyna się od EDX oraz nadaniu uprawnień dla użytkownika. Zapoznaj się z instrukcją [EDX] E-Deklaracje - Jak sprawdzić i zarejestrować licencję.
2. PIT-11(29) w Symfonia Kadry i Płace - jak wypełnić i sprawdzić
W formularzu PIT-11(29) za rok 2024 nie ma zmian - jest taki sam formularz jak za rok 2023, a w nim m.in. dodatkowe pozycje dotyczące wykazywania zasiłków macierzyńskich. Przychody ze stosunku pracy, przychody z umów zlecenia oraz zasiłków macierzyńskich wykazywane są w trzech kategoriach wiekowych: do 26 lat, powyżej wieku emerytalnego (60/65 lat) oraz między 26 a 60/65. Szczegółowe informacje na temat wypełniania i sprawdzania PIT-11(29) znajdują się w artykule: [KIP] PIT-11(29) - jak wypełnić i sprawdzić w Symfonia ERP Kadry i Płace.
3. Dane pracownika potrzebne do PIT-11.
Warto przed wystawianiem PIT sprawdzić również czy osoby mają wypełnione dane ewidencyjne: [KIP] Jak sprawdzić czy osoby, dla których będzie generowany PIT mają uzupełnione wszystkie dane ewidencyjne?
4. Weryfikacja PIT 11 i PIT-4R z kartą wynagrodzeń pracowników
Czy wiesz, jak zweryfikować PIT-11 pracownika z kartą wynagrodzeń? Przeczytaj: Sprawdzenie wynagrodzeń pracowników za cały rok z deklaracją PIT-11 i PIT-4R
5. Zmiana adresu pracownika pobieranego do PIT-11
W programie, w zestawie Dane osobowe pracownika\Pracownik jest dodany element o nazwie Adres do deklaracji PIT, który domyślnie ma ustawioną wartość jako adres zameldowania. Aby zmienić u pracownika adres, który ma być wykazany w deklaracji PIT-11 należy pracownikowi dodać wartość indywidualną w elemencie Adres do deklaracji PIT i wybrać odpowiedni rodzaj adresu. Dowiedz się więcej
6. Zmiana wartości przed wydrukiem PIT na zakładce Miesiące-lata
Chcesz zmienić wartości w PIT-11 lub PIT-4R lub PIT-8AR? Można to wykonać na zamkniętych miesiącach podatkowych. Jest to możliwe w prosty sposób przedstawiony w instrukcji Zmiana wartości podatkowych przed wykonaniem deklaracji PIT
7. Jak dodać\zmienić ustawienie imienia i nazwiska osoby podpisującej deklaracje?
Czy wiesz, że możesz ustawić w programie imię i nazwisko osoby podpisującej deklaracje PIT? Sposób postępowania znajdziesz w instrukcji [KIP] Jak zmienić imię i nazwisko osoby podpisującej deklaracje?
8. Naliczenie zestawów podatkowych dla firmy i pracownika.
Ze względu na zmianę formularzy dla deklaracji PIT-8AR w wersji 2024.h może być konieczne naliczenie zestawów w zamkniętych okresach. Można to zrobić z okna Firma\System\Miesiące -lata po wybraniu odpowiedniego zestawu dla firmy.
[KIP] Naliczanie zestawów podatkowych dla firmy na zakładce System\Miesiące-lata
Jeżeli chcesz sprawdzić lub naliczyć wartości dla konkretnego pracownika, możesz to zrobić z kartoteki pracownika z zakładki Płace\Miesiące-lata. Zobacz instrukcję: [KIP] Naliczanie danych pracownika do PIT-11 na zakładce Płace\Miesiące-lata.
Możesz również naliczyć cały rok podatkowy, dla firmy i dla pracowników, w oknie Okresy. Przejdź do okna Okresy na zakładkę Miesiące – lata, rozwiń katalog 2024, a następnie 2024 podatkowy. Jeżeli w bazie cały rok podatkowy jest zamknięty – ustaw się na folderze 2024 podatkowy i wybierz opcję Nalicz okres. W ten sposób zostaną automatycznie naliczone wszystkie miesiące podatkowe.
[KIP] W jaki sposób naliczyć wartości podatkowe do PIT dla wszystkich pracowników?
9. Jak wykonać PIT-11 dla wszystkich pracowników?
W parametrach wydruku PIT-11 jest opcja Drukuj dla pracowników, którzy osiągnęli dochód/przychód w roku podatkowym , która powoduje, że program wykona PIT-11 tylko dla tych pracowników, którzy w danym roku podatkowym osiągnęli jakiś przychód. Wyświetli również dodatkową informację z listą osób, dla których nie wykonano deklaracji podatkowej.
[KIP] Jak wykonać PIT-11 dla wszystkich pracowników, również archiwalnych?
Przydatna może okazać się również ta instrukcja:
[KIP] W jaki sposób przygotować listę osób dla których ma być wykonany PIT?
10. Wysyłanie PIT-11 zabezpieczonym e-mailem do pracowników
Czy wiesz, że możesz wysłać PIT-11 zabezpieczonym e-mailem do pracowników? Obejrzyj film instruktażowy dotyczący tej funkcjonalności Wysyłka zabezpieczonych e-maili - FILM
Zachęcamy również do obejrzenia nagrania z webinarium z dnia 16.12.2021 r. Jak przyspieszyć proces przekazywania PIT-11 pracownikom? Więcej szczegółów na Blogu Symfonii.
11. Proces generowania i wysyłania e-Deklaracji PIT
Proces generowania deklaracji PIT w programie Symfonia ERP Kadry i Płace jest niezmienny od kilku lat. Zapoznaj się z instrukcjami:
[KIP] Instrukcja wykonania deklaracji PIT jako e-deklaracja w programie Symfonia ERP Kadry i Płace
[KIP] Jak zbiorczo zweryfikować, wysłać i podpisać deklaracje PIT?
Ważne! |
Pamiętaj! Od roku 2019 zmienił się formularz deklaracji PIT-8C. Informacja PIT-8C(12) dotyczy wyłącznie informacji o dochodach, o których mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o PDOF, czyli m.in. zbycia akcji i papierów wartościowych. Inne pozycje występujące w poprzednim formularzu PIT-8C zostały przeniesione do formularza PIT-11(29) do sekcji F i G. |
12. Konfiguracja i wykonywanie deklaracji IFT-1R
W programie Symfonia Kadry i Płace za pomocą raportu PIT IFT-1/1R wykonywany jest wydruk deklaracji oraz deklaracja elektroniczna informująca o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek zryczałtowany uzyskanych przez nierezydentów. W celu powiązania systemu wynagrodzeń pracownika z PIT IFT należy ustawić odpowiednie klasyfikacje w zależności do tego, do której pozycji deklaracji mają być pobrane wartości. Zapoznaj się z instrukcją Konfiguracja i wykonywanie deklaracji IFT-1R(16)
Instrukcja konfiguracji i wykonania nowego formularza IFT-1/1R(17) zostanie opublikowana w artykule [KIP] IFT-1/1R(17) - konfiguracja i wykonanie w programie Symfonia ERP Kadry i Płace
13. Jak wykazać w PIT-11 NIP pracownika zamiast numeru PESEL?
W deklaracji podatkowej PIT-11 w sekcji dotyczącej danych identyfikacyjnych podatnika, program automatycznie pobiera numer PESEL.
Jeżeli pracownik prowadzi działalność gospodarczą w deklaracji podatkowej należy podać numer NIP.
W celu zmiany generowaniu numeru identyfikacyjnego:
- Otwórz okno Pracownika
- Przejdź na zakładkę Dane kadrowe
- W polu Zestaw wybierz Podatki\Parametry podatkowe (indywidualne)
- Odszukaj element Czy pracownik prowadzi działalność gospodarczą? (na końcu zestawu)
- Dodaj nową daną/wartość kadrową, wprowadź okres obowiązywania i ustaw jej wartość na tak
Więcej informacji w artykule: [KIP] Jakie dane wprowadzić w programie jeżeli pracownik prowadzi działalność gospodarczą?
14. Jak uzupełnić dane pracownika – cudzoziemca, aby wystawić poprawnie PIT-11?
Wystawiasz PIT-11 dla cudzoziemca? Pamiętaj, że obecnie bezwzględnie wymagane jest podanie numeru PESEL lub NIP w informacji PIT-11. Bez właściwego identyfikatora podatkowego PIT-11(29) nie zostanie przyjęta przez bramkę Ministerstwa Finansów. Sprawdź, jak należy uzupełnić dane pracownika w programie tutaj
15. Jak wykazać praktyki absolwenckie w PIT-11(29)
W formularzu PIT-11(29) należy w odrębnych pozycjach wykazywać przychody z tytułu praktyk absolwenckich lub staży uczniowskich, które są opodatkowane (sekcja E wiersz 10 i 11) oraz zwolnione z podatku w sekcji G (poz. 109 i 112). Więcej informacji w instrukcji [KIP] Rozliczenie praktyk absolwenckich w PIT-11(29)
16. Firma jako osoba fizyczna
Jakie dane powinny być uzupełnione, aby poprawnie wykonać deklaracje PIT dla firmy - osoby fizycznej dowiesz się z artykułu: [KIP] Jak ustawić dane płatnika jako osoba fizyczna w deklaracjach PIT.
17. Jak zbiorczo podpisać e-deklaracje?
Wszystkie czynności w oknie Kartoteki\e-Deklaracje można wykonywać zbiorczo. Po zaznaczeniu e-deklaracji do podpisania można je również zbiorczo podpisać. Może się jednak pokazywać okno do wpisania PIN do karty przy każdej podpisywanej e-deklaracji. W aplikacji do zarządzania podpisem można ustawić opcję tzw. Trwały PIN. Najlepiej ustawić ją na ilość dokumentów do podpisania bez konieczności ponownego podawania PIN-u. Więcej informacji w artykule: [KIP] Jak ustawić Trwały PIN aby zbiorczo podpisać e-deklaracje?
Oprócz ustawienia trwałego PINu w aplikacji do zarządzania podpisem kwalifikowanym, należy w programie Symfonia ERP Kadry i Płace wyłączyć podgląd deklaracji przed podpisywaniem, aby nie pojawiało się okno podglądu przy każdej deklaracji.
W tym celu zmień ustawienia w oknie: Ustawienia/ Repozytorium dokumentów/ Parametry pracy: Zaznacz opcję: Wyłącz podgląd deklaracji przed podpisaniem.
18. Jak ręcznie poprawić kwotę zaliczek dla przychodów ze stosunku pracy (wiersze 1-3)?
Jeżeli potrzebujesz wprowadzić zmiany w kwocie zaliczek dla przychodów ze stosunku pracy to możesz takie zmiany wprowadzić u pracownika na zakładce Płace\Miesiące-lata przed wydrukiem PIT-11(29) w sposób przedstawiony w instrukcji: [KIP] Jak ręcznie poprawić zaliczkę u pracownika w PIT-11(29) - poz. 33, 40 i 47?
Na początku stycznia 2025 opublikujemy dodatkowo film instruktażowy dotyczący wprowadzania zmian w deklaracjach PIT.
19. Znane problemy i porady techniczne w zakresie wykonywania PIT za rok 2024
Przygotowaliśmy zestawienie wskazówek technicznych dotyczących wysyłania PIT oraz listę zdiagnozowanych błędów dotyczących PIT. Więcej informacji w artykule [KIP] Znane problemy i porady techniczne w zakresie wykonywania PIT za rok 2024
20. Inne instrukcje związane z podatkami są w sekcji Podatki, deklaracje podatkowe.
Masz pytania?
Dołącz do nas! Zaloguj się do Społeczności Klientów Symfonii i zadaj pytanie w obszarze wiedzy,
który Cię interesuje.
Aby zalogować się do naszej społeczność, potrzebujesz konta w Symfonii ID.
Jeśli jeszcze go nie masz – skorzystaj z instrukcji
_________________________________________________________________________________________________