W dniu śmierci pracownika wygasa stosunek pracy. Prawa majątkowe z zakończonego stosunku pracy przechodzą na małżonka lub inne osoby, które spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku po osobie zmarłej.
W programie Symfonia R2Płatnik nie ma gotowego rozwiązania do rozliczania świadczeń po zmarłym pracowniku. Należy zdefiniować odpowiedni składnik i listę płac, pozwalające na takie rozliczenie. Wynagrodzenie z tytułu praw majątkowych jest jedynie opodatkowane i wykazywane w deklaracji podatkowej w odpowiedniej pozycji.
Pracodawca ma również obowiązek wypłacić odprawę pośmiertną, przysługującą małżonkowi zmarłego pracownika oraz członkom rodziny, którzy spełniają warunki do otrzymania renty rodzinnej (art. 93 KP).
Działanie w programie należy zacząć od wprowadzenia w oknie Pracownicy osoby uprawnionej do pobrania wynagrodzenia po zmarłym pracowniku i uzupełnienia jej danych, niezbędnych do późniejszych zeznań podatkowych (adres zamieszkania, urząd skarbowy, PESEL).
Następnie tworzymy składnik "Odprawa pośmiertna", wchodząc w górnym menu programu w Definicje -> Składniki wynagrodzeń, wybierając zielonym plusem nowy rekord. Na początku wpisujemy na górze nazwę składnika i wybieramy rodzaj dodatki nieopodatkowane. Zapisujemy przyciskiem "OK". Składnik Odprawa pośmiertna nie jest opodatkowany i nie odprowadza się od niego składek ZUS.
Po utworzeniu składnika tworzymy definicję listy płac dla odprawy pośmiertnej i praw majątkowych. W tym celu wchodzimy w Definicje -> Definicje list płac i zielonym plusem wybieramy utworzenie nowego rekordu wg szablonu Inne dochody.
Wprowadzamy swoją własną nazwę nowej definicji listy, na pierwszą pozycję listy wstawiamy pole systemowe "Prawa majątkowe" i na kolejną, utworzony uprzednio składnik "Odprawa pośmiertna".
W zakładce "Parametry" zaznaczamy "Nie wypełniaj karty pracy". Całość zatwierdzamy przyciskiem "OK".
W oknie z listami płac tworzymy nową, wybierając swoją utworzoną definicję. Ręcznie wpisujemy kwoty w wartości wyliczonej pola "Prawa majątkowe" i wartości zadanej składnika "Odprawa pośmiertna".
Kwoty wynikające z pola systemowego "Prawa majątkowe" pojawią się w deklaracji PIT-11 w odpowiedniej pozycji ("Prawa autorskie i inne prawa..." w przypadku PIT-11(29)).
Kwoty potrzebne do rozliczenia można poznać posiłkując się zrobieniem dla zmarłego pracownika tymczasowych list płac (do późniejszego skasowania), np. "Wynagrodzenie podstawowe", "Ekwiwalent za urlop". Z takich list można spisać kwoty brutto należnych świadczeń i wpisać ich sumę na liście płac dla osoby (lub osób jeśli każdy ma otrzymać swoją część) uprawnionej do ich otrzymania.
Jeżeli zmarły pracownik przebywał na zasiłku chorobowym, a pracodawca jest płatnikiem zasiłków ZUS, kwota niewypłaconego przed śmiercią zasiłku chorobowego może być wypłacona w trybie art. 65 ust. 2 ustawy zasiłkowej i stanowi ona przychód z tytułu praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozliczenie zasiłku chorobowego może być więc w programie R2Płatnik wykonane analogicznie jak opisane wcześniej prawa majątkowe. |
|
Pamiętaj! Po wygenerowaniu raportu miesięcznego do Płatnika ZUS, w sumie łącznie wypłaconych świadczeń chorobowych nie będzie na RSA ujęta kwota zasiłku osoby zmarłej. W związku z tym należy samodzielnie poprawić ten raport, uwzględniając kwotę zasiłku należnego zmarłemu pracownikowi. |
___________________________________________________________________________________
Masz pytania?
Dołącz do nas! Zaloguj się do Społeczności Klientów Symfonii i zadaj pytanie w obszarze wiedzy,
który Cię interesuje.
Aby zalogować się do naszej społeczność, potrzebujesz konta w Symfonii ID.
Jeśli jeszcze go nie masz – skorzystaj z instrukcji
___________________________________________________________________________________