Dotyczy: |
|
I. Ujemna marża brutto
VAT-marża to procedura opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży określonych towarów oraz usług w czasie prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeśli nabywasz towary lub usługi w ramach procedury VAT marża, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a następnie je odsprzedajesz, wówczas marża brutto to różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną zakupu.
Jeśli cena sprzedaży jest niższa niż koszt zakupu, to powstanie strata na sprzedaży, czyli ujemna marża brutto. Marża może mieć również charakter dodatni lub zerowy.
Jeśli chcesz wprowadzić do programu dokument sprzedaży, dzięki któremu zarejestrujesz marżę dodatnią zrób to zgodnie z instrukcją Ewidencja dokumentu sprzedaży w procedurze VAT Marża- marża dodatnia w kontekście pliku JPK_V7
Jeśli chcesz wprowadzić do programu dokument sprzedaży, dzięki któremu zarejestrujesz marżę zerową zrób to zgodnie z instrukcją Ewidencja dokumentu sprzedaży w procedurze VAT marża − marża zerowa
II. Sprzedaż VAT Marża w JPK_V7
Poprawnie wprowadzona do programu Symfonia Finanse i Księgowość faktura sprzedaży objęta procedurą VAT marża powinna w pliku JPK_V7 prezentować:
- w polach właściwych dla sprzedaży podstawę opodatkowania według odpowiednich stawek podatku, czyli marżę pomniejszoną o podatek należny i podatek należny od marży, z odpowiednim oznaczeniem MR_T lub MR_UZ,
- w polu SprzedazVAT_Marza faktyczną wartość brutto sprzedaży.
Ważne! |
W okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy oprócz dokumentu sprzedaży z zastosowaniem procedury VAT marża, w części ewidencyjnej pliku wykazany powinien również zostać dokument zakupu objęty procedurą VAT marża. Transakcja zakupu powinna zostać zaprezentowana w pliku JPK_V7 wyłącznie w polu ZakupVAT_Marza. |
Jeśli chcesz wprowadzić do programu dokument zakupu w ramach procedury VAT marża, aby prawidłowo był wykazany w pliku JPK_V7 zrób to zgodnie z instrukcją Ewidencja dokumentu zakupu w procedurze VAT Marża
III. Jak wprowadzić dokument sprzedaży w procedurze VAT marża - marża ujemna
Jeśli chcesz wprowadzić do programu dokument sprzedaży w ramach procedury VAT marża, w którym wykażesz marżę ujemną postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.
Krok 1. Zdefiniuj rejestry VAT, które wskażesz we wprowadzanym do programu dokumencie sprzedaży zgodnie z instrukcją Definicja rejestrów sprzedaży w procedurze VAT marża
Krok 2. Zdefiniuj typ dokumentu, który wykorzystasz do ewidencji transakcji sprzedaży w ramach procedury VAT marża zgodnie z instrukcją Definicja dokumentu sprzedaży w procedurze VAT marża
Krok 3. Wejdź do menu Dokumenty → Wprowadzanie i wskaż typ dokumentu za pomocą, którego chcesz zaewidencjonować dokument w ramach procedury VAT marża.
Krok 4. W oknie Wprowadzanie nowego dokumentu wypełnij daty i Numer dokumentu, dane kontrahenta oraz Treść.
Krok 5. Kliknij przycisk Atrybuty JPK_V7 i zaznacz odpowiedni atrybut dokumentu MR_UZ lub MR_T, dla procedury VAT marża. Wybrany atrybut zaakceptuj klawiszem OK.
Krok 6. Przejdź do rejestru VAT przyciskiem Rejestr.
Krok 7. Wybierz rejestr Sprzedaż NP Marża i wskaż stawkę NP. Wprowadź wartość sprzedaży w wysokości, która odpowiada kwocie dokonanego zakupu w ramach procedury VAT marża. Wybierz okres rozliczenia podatku VAT w kolumnie Okres.
Krok 8. Dodaj kolejny rejestr VAT przyciskiem Dodaj rejestr i wybierz rejestr Sprzedaż VAT Marża.
Krok 9. Dla rejestru Sprzedaż VAT Marża wskaż właściwą stawkę podatku VAT. Wprowadź wartość marży ze znakiem minus oraz wybierz okres rozliczenia podatku VAT w kolumnie Okres.
Ważne! |
W rejestrze Sprzedaż VAT Marża usuń wartość podatku VAT w kolumnie VAT. |
Krok 10. Powróć do głównej formatki dokumentu przyciskiem Dokument. Uzupełnij dekretację dokumentu zgodnie z polityką rachunkowości swojej firmy i zapisz dokument do bufora programu.
IV. Prezentacja wprowadzonego dokumentu sprzedaży VAT marża - marża ujemna w pliku JPK_V7
Dokument wprowadzony zgodnie z powyższą instrukcją zostanie zaprezentowany w części deklaracyjnej oraz w części ewidencyjnej w pliku JPK_V7 w następujący sposób:
- w części deklaracyjnej
Ujemna marża nie pomniejsza sumy podstawy opodatkowania w danym miesiącu, ponieważ nie jest wykazywana w części deklaracyjnej.
- w części ewidencyjnej.
Masz pytania?
Dołącz do nas! Zaloguj się do Społeczności Klientów Symfonii i zadaj pytanie w obszarze wiedzy,
który Cię interesuje.
Aby zalogować się do naszej społeczność, potrzebujesz konta w Symfonii ID.
Jeśli jeszcze go nie masz – skorzystaj z instrukcji