Przy ustalaniu tzw. struktury sprzedaży, proporcja, będąca podstawą do obliczenia części kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu, będzie ustalana jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku
z którymi przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego, w całkowitym obrocie podatnika, na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego ustalana jest proporcja.
Proporcja VAT obliczana jest według wzoru:
P(%) = O(p) – O(śt) – O(tf) / O(p) + O(n) + S - O(śt) - O(tf) * 100
gdzie:
O(p) - obrót uzyskany z tytułu czynności, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,
O(n) - obrót uzyskany z tytułu czynności w stosunku do których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,
S - kwota otrzymanych subwencji lub dotacji, innych niż te, które wlicza się do podstawy opodatkowania, czyli niezwiązanych z konkretną dostawą lub konkretną usługą,
O(śt) - obrót z tytułu sprzedaży środków trwałych,
O(tf) - obrót uzyskany z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług pośrednictwa finansowego zwolnionych od podatku, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.
W celu obliczenia proporcji na kolejny rok obrotowy wykonaj następujące czynności:
1. Nadaj odpowiednie znaczniki rejestrom sprzedaży wybierając znacznik w kolumnie Z po prawej stronie rejestru
2. Znaczniki można nadać również zbiorczo, za pomocą raportu Sprzedaż - Razem dostępnego z okna Raporty > Przeglądanie. Po wejściu do niego zaznacz haczykami w pierwszej kolumnie faktury, które powinny mieć nadany znacznik. Następnie kliknij w Znacznik, wybierz aktywny znacznik, a następnie potwierdź opcją Zastosuj.
3. Uruchom raport Proporcja VAT wchodząc w Rejestry > Specjalne > Proporcja VAT
Otworzy się okno Obliczanie proporcji VAT.
4. W kolejnych polach z rozwijanej listy wybierz znacznik, który został przypisany do danej grupy rejestrów. Po wybraniu przycisku OK raport zostanie wyświetlony na ekranie.
5. Wygenerowany raport wyliczy rzeczywistą proporcję przypadająca na wskazany okres roczny.
6. Wyliczoną proporcję wprowadź do kolejnego roku, w którym będzie ona obowiązywać do jego zakończenia.
W tym celu przejdź do opcji Rok > Wybór rok i wskaż rok, w którym ma być wykonana korekta z tytułu proporcji VAT w deklaracji JPK_V7.
7. Wyliczoną proporcję wprowadź do okna Rejestry i konta VAT (Ustawienia > Parametry stałe > Rejestry i konta VAT) przy ustawionej dacie przypadającej na początek roku obrotowego np. 01.01.2023 (datę ustaw wciskając na klawiaturze Ctrl + D).
8. Wygeneruj pierwszą deklarację JPK_V7 przypadającą na rok podatkowy, w którym dokonujesz korekty z tytułu proporcji za rok poprzedni.
Pozycja 45 wylicza się automatycznie jako różnica podatku naliczonego wyliczonego według proporcji wstępnej ustalonej w roku poprzednim i proporcji rzeczywistej za ubiegły rok (czyli proporcji wstępnej za rok bieżący).
|
Pamiętaj! W wyliczeniu pozycji 45 nie są uwzględniane rejestry zdefiniowane jako zakup środków trwałych. Dla środków trwałych należy ręcznie wyliczyć różnicę między kwotą wynikającą z zastosowanego współczynnika w roku, w którym były wprowadzone dokumenty a kwotą, jaka została wyliczona na podstawie rzeczywistego wskaźnika. |