W związku z opublikowaną interpretacją Ministerstwa Finansów wskazującą, iż wpłaty PPK opłacane przez Pracodawcę stanowią przychód Pracownika dopiero w miesiącu, w którym Pracodawca dokonał przelewu do Instytucji Finansowej, wprowadziliśmy zmiany w naliczeniach wynagrodzeń pracowników i dodaliśmy nowe elementy.
W danych kadrowych w zestawie Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK) został dodany element sterujący Liczba miesięcy przesunięcia wpłat PPK.
Domyślnie w danych firmy ma on ustawioną wartość 1 co oznacza, że przelew do instytucji finansowej jest realizowany w następnym miesiącu po miesiącu naliczenia wpłat.
Dla pracowników zostały dodane nowe elementy, oddzielnie dla umów o pracę i umów cywilnoprawnych:
- Dla pracowników etatowych PPK wpłata pracodawcy w okresie - który można dodać do systemu wynagrodzeń pracownika.

Po naliczeniu pracownika, wartość naliczonej wpłaty PPK pracodawcy z poprzedniego miesiąca, zwiększy przychód opodatkowany w miesiącu realizacji przelewu.
- Dla umów cywilnoprawnych - PPK podstawa opodatkowania dołączony jest do rozliczenia umowy.
Zostały też utworzone elementy naliczenia który można dodać np. do listy płac lub karty wynagrodzeń:
- PPK wpłata pracodawcy w okresie dla UCP – dla umów cywilnoprawnych z wyłączeniem praw autorskich i umowy zryczałtowanej;
- PPK wpłata pracodawcy w okresie dla praw autorskich – dla umowy Prawa autorskie;
- PPK wpłata pracodawcy w okresie dla umowy zryczałtowanej – dla umowy Umowa zryczałtowana.
Jeżeli przelew do instytucji finansowej nie został wykonany w następnym miesiącu po naliczeniu wpłat, należy ustawić odpowiednią wartość w elemencie Liczba miesięcy przesunięcia wpłat PPK.
Przykład 1:
Przelew za miesiąc PPK listopad został wykonany 28.11. Wpłata pracodawcy stanowi przychód pracowników w listopadzie. Element Liczba miesięcy przesunięcia wpłat PPK należy ustawić
z zakresem dat 1-30 listopada z wartością 0.
Zmiany tej należy dokonać PRZED naliczeniem i zamknięciem okresów listopadowych.
Przykład 2:
Przelew za miesiąc PPK listopad został wykonany 08.12. Wpłata pracodawcy stanowi przychód pracowników w grudniu. Element Liczba miesięcy przesunięcia wpłat PPK należy ustawić z zakresem dat 1-30 listopada z wartością 1 (zostawić domyślne ustawienie – 1).
Przykład 3:
Przelew za miesiąc PPK listopad wykonany został dopiero 02.01.2020. Wpłata pracodawcy stanowi przychód pracowników w styczniu 2020. Element Liczba miesięcy przesunięcia wpłat PPK należy ustawić z zakresem dat 1-30 listopada z wartością 2.
|
Pamiętaj! Zmiany wartości elementu Liczba miesięcy przesunięcia wpłat PPK należy wprowadzać PRZED naliczeniem i zamknięciem okresów płacowych rozliczanych w miesiącu podatkowym, w którym wpłaty PPK pracodawcy mają zostać doliczone do przychodu pracowników. |
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.