Dla prawidłowego rozliczenia czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (lub w innym systemie czasu pracy) korzystający jednocześnie np. z urlopu rodzicielskiego należy utworzyć odpowiednie wzorce czasu pracy:
- wzorce dni,
- wzorzec tygodniowy,
- wzorzec kadrowo-płacowy, w którym kalendarz zostanie zainicjalizowany utworzonymi wzorcami czasu pracy.
Poniższa instrukcja została przygotowana na przykładzie pracownika zatrudnionego na 1/3 etatu, który ma tydzień pracy w wymiarze 13 godzin 20 minut i codziennie pracuje 2 godziny 40 minut od godziny 10:00 do 12:40.
Podane w poniższej instrukcji nazwy nowo tworzonych katalogów i wzorców mają charakter przykładowy. Tworząc własne elementy możesz podać nazwy dostosowane do specyfiki swojej firmy.
Jeżeli w bazie danych masz już utworzone własne katalogi, możesz pominąć tworzenie nowych katalogów i przejść bezpośrednio do definiowania oraz dodawania nowych wzorców.
Krok 1 Tworzenie wzorca dnia
1.1 W celu utworzenia wzorca dnia przejdź do okna Kartoteki/Czas pracy. W oknie Obiekty kalendarzowe z katalogu obiektów kalendarzowych rozwiń Wzorce dni i wybierz Dni robocze. Do dni roboczych dodaj nowy wzorzec dnia klikając na ikonę [+]Dodaj
1.2 W wywołanym oknie edycji Wzorzec dnia – wprowadź dane wzorca dnia: nazwę, skrót, opis; jako Rodzaj wybierz Praca podczas nieobecności, Priorytet zostaw domyślnie 2010
1.3 Zdefiniuj godziny pracy i rodzaj pracy klikając na ikonkę [+]
Jako Rodzaj pracy wybierz Domyślny rodzaj pracy i ustaw odpowiednie godziny pracy w pozycjach Początek Koniec
Po wprowadzeniu godzin pracy kliknij na pozycję Czas pracy, aby program automatycznie przeliczył czas pracy zgodnie z wprowadzonymi godzinami. Upewnij się, że liczba godzin w pozycjach Suma i Rozliczany przeliczyła się prawidłowo, a następnie zapisz zamiany.
Krok 2 Tworzenie wzorca tygodniowego
2.1 W oknie Obiekty kalendarzowe w katalogu obiektów kalendarzowych rozwiń Wzorce czasu pracy i wybierz Wzorce tygodniowe. Do wzorców tygodniowych dodaj nowy wzorzec tygodniowy klikając na ikonę [+]Dodaj
2.2 W wywołanym oknie edycji Wzorzec czasu pracy – wpisz nazwę, skrót, opis (dowolnie); następnie w pozycji Domyślnie, podczas inicjalizowania kalendarza, pierwszy dzień tego wzorca skojarz z: - wybierz poniedziałkiem.
2.3 W celu utworzenia harmonogramu tygodnia, po prawej stronie w oknie Schematy czasu pracy rozwiń Wzorce dni a następnie Dni robocze. Znajdź zdefiniowany wcześniej własny wzorzec dnia Dzień roboczy 2 godz. 40 minut w trakcie nieobecności i przeciągnij go na lewą stronę okna pięć razy – co odpowiada harmonogramowi pracy tego pracownika (dni robocze od poniedziałku do piątku)
2.4 Kolejno w oknie Schematy czasu pracy rozwiń Wzorce dni a następnie Dni wolne. Przeciągnij na lewą stronę okna wzorzec dnia Wolna sobota i Niedziela.
Upewnij się, że składowe wzorca czasu pracy po lewej stronie ułożone są w odpowiedniej kolejności, odzwierciedlającej tygodniowy harmonogram czasu pracy. Zapisz zmiany.
Krok 3. Tworzenie wzorca kadrowo – płacowego
3.1 Przejdź do okna Wzorce
Po prawej stronie okna, w sekcji Katalogi zaznacz Katalog wzorców kadrowo-płacowych i dodaj nowy katalog przyciskiem . Wprowadź nazwę katalogu np. Własne i potwierdź jego utworzenie przyciskiem Utwórz
3.2 Otwórz katalog Własne i dodaj nowy wzorzec klikając ikonkę [+]Dodaj po prawej stronie okna
Wpisz nazwę np. Pracownik - 1/3 etatu w trakcie nieobecności
Zaznacz następujące opcje:
- kopiuj system wynagrodzeń,
- kopiuj listę przyporządkowanych pracowników,
- uwzględnij inicjalizacje kalendarza firmy (wzorcami czasu pracy),
- przy wyliczeniu średniej ważonej z kalendarza rozszerzaj okres przyporządkowania na cały miesiąc.
Potwierdź tworzenie wzorca przyciskiem Zapisz
3.3. Po zapisaniu zmian w oknie Wzorzec – Pracownik - 1/3 etatu w trakcie nieobecności pojawiają się zakładki; otwórz zakładkę Kalendarz. Wybierz miesiąc, od którego chcesz wprowadzić inicjalizację harmonogramu (okresy płacowe muszą być otwarte). Od pierwszego dnia otwartego miesiąca (np. 1 stycznia) wprowadź inicjalizację kalendarza wzorca własnym wzorcem tygodniowym w następujący sposób:
1) Zaznacz dzień 1 stycznia i z menu spod prawego klawisza myszy wybierz polecenie Inicjalizacja kalendarza
2) W wywołanym oknie Inicjalizacja kalendarza wzorcem czasu pracy usuń datę Do okresu obowiązywania wzorca, następnie w pozycji Wzorzec czasu pracy rozwiń Wzorce czasu pracy/Wzorce tygodniowe i z listy wybierz utworzony wcześniej wzorzec Tydzień 13 godzinny i 20 minutowy w trakcie nieobecności
3) Upewnij się, że jest wybrany właściwy wzorzec czasu pracy i pierwszy dzień wzorca skojarzony jest z poniedziałkiem, następnie wybierz polecenie Zastosuj i zamknij okno.
Krok 4 Przypisanie wzorca do klasy
4.1 Przejdź do okna Wzorce
Po lewej stronie okna, w sekcji Klasy podświetl klasę Część etatu w trakcie nieobecności i dodaj nowy wzorzec klikając ikonkę [+] Dodaj po prawej stronie okna.
W oknie Przyporządkowywanie pracownika do wzorców kadrowo-płacowych przejdź na zakładkę Katalogi, z katalogu własne dodaj wzorzec Pracownik - 1/3 etatu w trakcie nieobecności, zamknij okno.
Krok 5 Przypisanie wzorca pracownikowi
Podczas realizacji urlopu rodzicielskiego łączonego z pracą program podpowie do wyboru wszystkie wzorce przypisane do klasy wzorców Część etatu w trakcie nieobecności.
Będziesz mógł wybrać nowo utworzony wzorzec.
|
Jeżeli chcesz sprawdzić jaka jest inicjalizacja w kalendarzu pracownika/wzorca:
|
|
Priorytet określony w definicji wzorca dnia lub wskazany w trakcie wprowadzania inicjalizacji decyduje o tym, która inicjalizacja w kalendarzu pracownika jest aktywna. Im wyższy priorytet, tym ważniejsza inicjalizacja. Domyślnie inicjalizacja kalendarza Pracownik etatowy ma priorytet 1000, inicjalizacja kalendarza wzorców pomocniczych np. Pracownik ½ etatu ma priorytet 2000, a święta wprowadzone w kalendarzu firmy mają priorytet 3000. |
|
Pamiętaj! Wzorzec Pracownik etatowy jest podstawowym wzorcem, który powinien być przypisany do każdego pracownika etatowego, bez względu na wymiar czasu pracy. Jeżeli pracownik ma kolejną zmianę harmonogramu (np. w związku ze zmianą etatu z 1/2 na 7/8), to po przypisaniu wzorca kadrowego z nowym harmonogramem 7/8 etatu, zamknij przyporządkowanie do wzorca kadrowego z poprzednim harmonogramem dla 1/2 etatu. |
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.