Ze względu na prawo podatnika do odliczania podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych - dla rejestrów zakupu lub importu możesz wskazać odpowiedni typ rejestru VAT.
Przy dodawaniu nowego rejestru VAT wybierz Typ ABCD:
- A – dla zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną
- B – dla zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną
- C – dla zakupów związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną
- D – dla zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą nieopodatkowaną


|
Uwaga!
Na deklaracji VAT będą wykazywane wyłącznie zakupy z rejestrów oznaczonych literami A i C.
W przypadku zakupów oznaczonych literą C, czyli rozliczanych w oparciu o strukturę sprzedaży – konieczne jest dodatkowe wprowadzenie wartości Proporcji w Rejestry i konta VAT.
|

|
W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, wobec których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Ujmując zakup w ewidencji VAT, podatnik musi zdecydować, z jakiego rodzaju działalnością jest on związany. Nie ma wątpliwości co do odliczenia VAT, gdy dany zakup jest bezpośrednio związany z daną działalnością, wtedy dokonujemy odliczenia (w przypadku związku ze sprzedażą opodatkowaną) lub nie (w przypadku związku ze sprzedażą zwolnioną).
W przypadku, gdy danego zakupu nie można w sposób jednoznaczny przypisać określonemu rodzajowi działalności, podatek VAT od tego zakupu podlega częściowemu odliczeniu w oparciu o strukturę sprzedaży.
|
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.