W dniu 13.11.2020 r. ZUS wprowadził zmiany w formatach plików na platformie PUE, które dotyczą m.in. Z-3 i Z-3.a. W dniu 19.11.2020 r. ZUS opublikował schemy XML dla tego formularza. Jednocześnie przestał przyjmować Z-3 według wcześniejszego wzoru, dla którego był dostępny XML i realizowany w programie raportem Zaświadczenie ZUS Z-3.
W programie Symfonia Kadry i Płace od wersji 2021.b aktualny wzór formularza ZUS Z-3, który można wygenerować do pliku XML i zaimportować do platformy ZUS PUE realizowany jest raportem o nazwie Zaświadczenie ZUS Z-3 – uproszczone.
Formularz Zaświadczenie ZUS Z-3 – uproszczone przeznaczony jest dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu ustalenia prawa do zasiłku chorobowego i obliczeniu jego wysokości u pracodawców, którzy nie są uprawnieni do wypłaty zasiłków ZUS. Program zapisuje raport Zaświadczenie ZUS Z-3 – uproszczone w formacie XML umożliwiającym import raportu do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Pliki XML zapisywane są w lokalizacji wskazanej w ustawieniach programu jako domyślna ścieżka dla zapisu plików: Ustawienia \ Komunikacja \ Domyślne ścieżki do zapisywanych plików \ Wyniki. Podczas wykonywania raportu można ustawić inną lokalizację zapisywania plików Z-3.
Obecnie obowiązującym drukiem Z-3 w programie Symfonia Kadry i Płace jest Zaświadczenie ZUS Z-3 – uproszczone.
Raport dotyczy:
- pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę u pracodawców, którzy nie są uprawnieni do wypłaty zasiłków ZUS;
- pracowników, którzy zachorowali w ciągu 30 dni od dnia zakończenia stosunku pracy.
Generowanie raportu Zaświadczenie ZUS Z-3 - uproszczone
- Otwórz okno Pracownicy. Zaznacz pracownika, dla którego wykonujesz raport.
- Wybierz przycisk drukarki lub polecenie Wykonaj raport z menu podręcznego.
- W oknie Raporty z katalogu ZUS wybierz raport Zaświadczenie ZUS Z-3 - uproszczone, zaznacz Wykonaj raport dla: bieżącego, a następnie przycisk Wykonaj.
- W oknie parametrów raportu Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 - uproszczone wybierz odpowiednie parametry:
- Podaj datę utworzenia zaświadczenia.
- Określ okres, z którego pobrane zostaną dane dla zaświadczenia.
- Określ pozostałe parametry wykonania raportu.
Data wykonania i Okres pobierania informacji o zaświadczeniu lekarskim – ustawiane automatycznie na podstawie wybranego okresu w oknie Pracownicy.
Wprowadzanie danych – po zaznaczeniu pola zostanie otwarty do edycji zestaw kadrowy Zaświadczenie płatnika składek Z-3 w celu uzupełnienia danych dotyczących zaświadczenia lekarskiego (seria, numer, data dostarczenia) oraz poprzednich okresów ubezpieczenia chorobowego i społecznego.
Adres zamieszkania pracownika – masz do wyboru, który adres wprowadzony w programie ma być wykazany w formularzu
Pkt 1 i 3 – na zaświadczeniu będą okresy tylko z danego roku.
Pkt 1 – po zaznaczeniu tej opcji na zaświadczeniu będą umieszczone również podstawy nie wchodzące do średniej, czyli miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.
Pkt 1(8) – na zaświadczeniu będą umieszczone składniki, do których pracownik zachowuje prawo podczas pobierania zasiłku – parametr zaznacz dla pracownika, dla którego generujesz ZUS Z-3 po zakończonym zatrudnieniu.
Pkt 2-4 – na zaświadczenia będą prezentowane wartości dotyczące liczby dni, które pracownik: przepracował\ był obowiązany przepracować w okresie dotyczącym danego składnika okresowego
Drukuj tylko podstawy z ostatnich 12 miesięcy – po zaznaczeniu tej opcji masz możliwość wykonania raportu Zaświadczenie ZUS Z-3 tylko z podstawami z ostatnich 12 miesięcy. Parametr zaznacz dla pracowników po ustaniu zatrudnienia, którzy w okresie zatrudnienia nie chorowali lub przebywali na chorobie 3 miesiące przed zakończeniem zatrudnienia.
Drukuj rachunek bankowy – na zaświadczeniu zostanie wydrukowany nr konta bankowego pracownika.
Uwagi: – możesz wprowadzić informacje, które zostaną zamieszczone na wydruku w punkcie
W formularzu w sekcji Informacje o składnikach wynagrodzenia: |
Po zaznaczeniu parametru Pkt 1(8) – Prezentuj składniki, do których pracownik zachowuje prawo do przez okres pobierania tego zasiłku |
Po zaznaczeniu parametru Drukuj tylko podstawy z ostatnich 12 miesięcy raport sprawdza czy pracownik ma wygenerowane podstawy do chorobowego w zestawie Choroby, Zasiłki (Urlopy, Zasiłki\Choroby, Zasiłki). W przypadku braku takich danych pojawi się komunikat: Pracownik XY nie ma naliczonych wszystkich potrzebnych do raportu podstaw do chorobowego. Należy wykonać zdarzenie „Generowanie podstaw do chorobowego” dla pracownika i wykonać raport powtórnie.
Podstawy zostaną uzupełnione, gdy zrealizujesz w kalendarzu pracownika zdarzenie Generowanie podstaw do chorobowego. |
W pozycji Lokalizacja folderu plików wynikowych do PUE należy wskazać miejsce, w którym zapisywany będzie plik XML zaświadczenia ZUS Z-3. Domyślnie jest to lokalizacja wskazana w programie (Ustawienia \ Komunikacja \ Domyślne ścieżki do zapisywanych plików \ Katalog domyślny wyników). Należy mieć nadane uprawnienie do zapisu w wybranej lokalizacji.
Podczas generowania raportu można ustawić inną lokalizację plików ZUS, która zostanie zapamiętana przez program.
- W kolejnym oknie Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 wskazany jest rodzaj świadczenia, o które występuję pracownik oraz oznaczenie firmy, czy jest uprawniona do wypłaty zasiłków ZUS, za co odpowiada sekcja: Zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego: do 20 lub powyżej 20 ubezpieczonych. Program ustawia odpowiednią wartość w zależności od wartości elementu „Firma uprawniona do wypłaty zasiłków ZUS”.
- Po wybraniu przycisku Wykonaj wygeneruje Zaświadczenie płatnika składek Z-3.
Jeśli chcesz sprawdzić przyporządkowanie składników do klasy ZUS Z-3 Wynagrodzenie zmienne niepomniejszane po ustaniu zatrudnienia:
- Wybierz z okna Kartoteki\Elementy
- W oknie Klasy z lewej strony ustaw się na klasie ZUS Z-3 Wynagrodzenie zmienne niepomniejszane po ustaniu zatrudnienia.
- W oknie z prawej strony odnajdziesz wszystkie elementy, które mają dodaną wybraną klasę.
Jeśli chcesz wykazać własne składniki na raporcie ZUS Z-3 dodaj do nich klasę ZUS Z-3 Wynagrodzenie zmienne niepomniejszane po ustaniu zatrudnienia.
Dodatkowa informacja - Z jaką datą wstawić zdarzenie Generowanie podstaw do chorobowego?
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.