Przedmiotem badania jest struktura wynagrodzeń według zawodów (z uwzględnieniem cech społeczno-zawodowych) oraz czas pracy i wynagrodzenia pracowników pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych w październiku i za rok 2018 lub odpowiednio kolejny rok wybrany do tego sprawozdania.
Z-12 należy przekazać w wersji elektronicznej za pomocą aplikacji off-line. Aplikacja off-line służy do rejestracji danych zawartych na formularzu Z-12, umożliwia import pliku danych przygotowany w określony sposób i w określonym formacie zgodnie z opisaną specyfikacją zawartą w dokumentacji programu oraz uporządkowanie pracowników lub przeprowadzenie losowania, skontrolowanie poprawności danych, wydruk sprawozdania i zapis sprawozdania w celu przekazania do Urzędu Statystycznego.
Raport zapisuje dane w do pliku .csv, który można wczytać w aplikacji GUS.
|
W celu poprawnego wygenerowania danych okresy, za które generujemy dane do GUS powinny być zamknięte. |
Dane do raportu pobierane są wg okresu bazowego.
|
Program nie obsługuje pracowników z zawieszoną emeryturą, którzy pracują. Pracownicy będący emerytami, wykazywani są w pliku .csv generowanym z programu. Należy samodzielnie zweryfikować czy pracownicy-emeryci mają zawieszoną emeryturę i w związku z tym należy ich ująć w sprawozdaniu. |
Poniższa dokumentacja jest przygotowana na podstawie roku 2018.
- Wykonanie raportu
Raport można wykonać z okna Pracownicy.
Po wybraniu raportu Dane do sprawozdania GUS Z-12 uruchamiane jest okno parametrów raportu.
W oknie należy wybrać rok, za który powinny być wygenerowane dane oraz wskazać ścieżkę do pliku, w którym zostaną zapisane dane.

Po wykonaniu raportu wyświetli się informacja o wygenerowanym pliku i brakujących danych dla poszczególnych pracowników. Należy zweryfikować i uzupełnić brakujące dane, a następnie ponownie wygenerować plik sprawozdania.
Dodatkowo na końcu raportu zaprezentowane są dane do sekcji A sprawozdania.

|
Wygenerowany plik .csv należy wczytać do aplikacji GUS, gdzie również można poprawić dane. |
Uwzględnienie modyfikacji wprowadzonych przez użytkownika
W celu wyodrębnienia pracowników spełniających kryteria badania wprowadzono nowe klasy zdarzeń w katalogu GUS:
- GUS Z-12 Nieobecności powyżej 10 dni
- GUS Z-12 Nieobecności powyżej 2 dni
W celu prawidłowego przygotowania danych do sprawozdania wprowadzono nowe klasy elementów:
- GUS Z-12 Dodatki za pracę zmianową
- GUS Z-12 Nagrody i premie uznaniowe
- GUS Z-12 Premie regulaminowe
- GUS Z-12 Wynagrodzenia osobowe brutto za czas nominalny z bieżącego okresu
- GUS Z-12 Wynagrodzenia osobowe brutto za czas nominalny z poprzedniego okresu
- GUS Z-12 Wynagrodzenia zasadnicze brutto za czas nominalny z bieżącego okresu
- GUS Z-12 Wynagrodzenia zasadnicze brutto za czas nominalny z poprzedniego okresu
|
Własne zdarzenia i elementy należy dodać do powyższych klas, aby były uwzględnione w sprawozdaniu GUS Z-12. |
Jeśli po zaimportowaniu pliku .csv w aplikacji GUS niektóre wartości wypełniane na podstawie słowników są puste sprawdź, czy w programie Symfonia Kadry i Płace wypełnione zostały wartości atrybutów elementów słowników przechowujące kod/symbol GUS.
Dodawane przez użytkownika elementy słowników domyślnie mają ustawioną wartość atrybutu przechowującego kod/symbol GUS na -1 przez co nie są wykazywane na sprawozdaniu GUS Z-12.

Część I. Dane dotyczące jednostki sprawozdawczej – według stanu w dniu 31 października 2018 r.
- A1 Pracujący w osobach
W tej pozycji należy podać liczbę osób pracujących w wylosowanej jednostce sprawozdawczej (w osobach), bez względu na to, czy jest to dla nich główne miejsce pracy, czy też nie. Jednostki sprawozdawcze zobowiązane są do podania liczby osób pracujących łącznie z pracującymi w filiach, oddziałach, które nie mają statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony w badanej jednostce na podstawie więcej niż jednego stosunku pracy, należy wykazać nie jedną, lecz dwie lub trzy osoby pracujące (tzn. tyle razy, ile zawartych jest umów o pracę). Zasada ta obowiązuje również przy ustalaniu liczby osób zatrudnionych w pozycji A2.
|
W raporcie GUS Z-12 należy wykluczyć osoby, które były na emeryturze i jednocześnie pracowały. Należy wykazywać osoby, które mają zawieszoną emeryturę. Program nie obsługuje osób z zawieszoną emeryturą, więc wszyscy emeryci są wykazywani. Użytkownicy muszą samodzielnie usunąć te osoby z pliku lub z aplikacji GUS. |
Do pracujących zalicza się:
1) osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (tj. umowy o pracę, powołania, mianowania lub wyboru), łącznie z sezonowymi lub zatrudnionymi dorywczo;
2) pracodawców i pracujących na własny rachunek: a) właścicieli i współwłaścicieli (łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin) jednostek prowadzących działalność gospodarczą (z wyłączeniem wspólników spółek, którzy nie pracują w spółce), tj. zakładów, spółek, przedsiębiorstw zagranicznych itp.; b) osoby pracujące na własny rachunek;
3) osoby wykonujące pracę nakładczą;
4) agentów pracujących na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia o prowadzenie placówek handlowych, usługowych lub o wykonywanie zleconych czynności (łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin oraz osobami zatrudnionymi przez agentów);
5) członków spółdzielni produkcji rolniczej oraz powstałych na ich bazie spółdzielni o innym profilu produkcyjnym, w odniesieniu do których funkcjonuje prawo spółdzielcze, a także członków spółdzielni kółek rolniczych;
6) osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie i opiekuńcze;
7) nauczycieli przebywających na urlopach zdrowotnych lub „będących czasowo w stanie nieczynnym”;
8) osoby wykonujące pracę w Polsce, a także za granicą na rzecz jednostek, w których zostały zatrudnione, niezależnie od czasu trwania tego zatrudnienia (np. przy realizacji usług eksportowych, jako pracownicy polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów centralnych, polskich przedstawicielstw przy ONZ oraz innych misji;
9) osoby skierowane za granicę w celach szkoleniowych i badawczych;
10) skazanych (więźniów) pracujących na podstawie zbiorowych umów o pracę.
Do pracujących nie zalicza się osób:
1) skreślonych czasowo z ewidencji, z którymi nie rozwiązano umowy o pracę;
2) korzystających z urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej 3 miesięcy (nieprzerwanie);
3) korzystających z urlopów wychowawczych w wymiarze powyżej 3 miesięcy (nieprzerwanie);
4) przebywających na świadczeniach rehabilitacyjnych;
5) pracujących na umowę zlecenia lub umowę o dzieło;
6) zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
7) pracowników udostępnianych (zatrudnionych) przez agencję pracy tymczasowej;
8) pracowników zatrudnionych na kontraktach, których umowa nie ma charakteru umowy o pracę.
- A2 Zatrudnieni w osobach
w pozycji należy podać liczbę osób zatrudnionych w jednostce sprawozdawczej (w osobach). Za pracowników zatrudnionych należy uważać osoby, które na podstawie stosunku pracy znajdowały się w ewidencji jednostki w okresie od 1 października do 31 października 2018 r. w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zakładzie pracy lub na danym stanowisku.
Przy ustalaniu liczby osób zatrudnionych w pozycji A2 należy wykluczyć te osoby, które w październiku 2018 roku:
1) były powyżej 10 dni roboczych opłaconych przez zakład pracy m.in. na: – zwolnieniach lekarskich, – urlopach wypoczynkowych, nieobecność z ww. powodów należy liczyć łącznie;
2) miały powyżej 2 dni roboczych nieopłaconych przez zakład pracy, np. z tytułu: – urlopu bezpłatnego, - urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego lub rodzicielskiego, z wyjątkiem osób, które łączą dodatkowy urlop macierzyński lub urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze u pracodawcy udzielającego tego urlopu, - urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, - zwolnienia lekarskiego (opłaconego przez ZUS), - opieki nad chorym dzieckiem lub dorosłym członkiem rodziny (opłaconej przez ZUS), - nieobecności nieusprawiedliwionej, - strajku, - wezwania do sądu - nieobecność z ww. powodów należy liczyć łącznie;
Suma nieobecności (dni i godzin) z powodów wykazanych w pkt. 1) i 2) nie może być większa niż 12 dni roboczych.
Po wykonaniu powyższych wykluczeń należy tak ustaloną liczbę osób zatrudnionych wpisać do pola w pozycji A2. Jeżeli liczba zatrudnionych (spełniających warunki badania) jest mniejsza bądź równa 40, to badaniem objęte są wszystkie osoby. Na formularzu należy wykazać wszystkich pracowników w dowolnej kolejności, następnie wykonać programowo uporządkowanie pracowników. W przypadku, gdy w pozycji A2 liczba zatrudnionych (spełniających warunki badania) jest większa od 40 – należy wówczas przeprowadzić losowanie pracowników, tj. wykonać następujące czynności w podanej niżej kolejności:
- A3 Sposób ustalania wynagrodzeń za pracę
W pozycji należy podać właściwy symbol sposobu ustalania wynagrodzeń za pracę. W przypadku układu pracy ponadzakładowego „1” lub zakładowego „2” (zawartego dla przeważającej liczby osób pracujących w jednostce sprawozdawczej). Dla pozostałych jednostek należy wpisać symbol „3” (np. gdy jednostka sprawozdawcza wykaże w pozycji A1 liczbę mniejszą niż 20 osób lub w przypadku jednostek o symbolu PKD=84).
- A4 Liczba dni roboczych w październiku 2018 r. w jednostce sprawozdawcze
Pozycję należy wypełnić, jeżeli w jednostce sprawozdawczej wszystkich pracowników (zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy) obowiązywała taka sama liczba dni roboczych w październiku 2018 r.
Jeżeli wszystkich pracowników w jednostce w październiku 2018 r. obowiązywała taka sama liczba dni roboczych i wypełnione zostało pole A4, to wiersz C2 w formularzu elektronicznym zostanie wypełniony automatycznie, a na formularzu papierowym wypełnienie tego wiersza nie jest obowiązkowe. W przypadku, gdy liczba dni roboczych w październiku 2018 r. dla wylosowanych pracowników była różna, to pole A4 powinno zostać niewypełnione, natomiast należy wypełnić wiersz C2.
- A5 Liczba dni roboczych w 2018 r. w jednostce sprawozdawczej
Pozycję należy wypełnić, jeżeli w jednostce sprawozdawczej wszystkich pracowników (zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy) obowiązywała taka sama liczba dni roboczych w roku 2018.
Ta sama liczba dni roboczych dotyczy także pracowników, którzy: – byli zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, – nie byli zatrudnieni przez cały rok 2018 (tj. którzy na podstawie stosunku pracy nie znajdowali się w ewidencji jednostki w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r.).
Jeżeli wszystkich pracowników w jednostce w 2018 roku obowiązywała taka sama liczba dni roboczych i wypełnione zostało pole A5, to wiersz D2 w formularzu elektronicznym zostanie wypełniony automatycznie, a na formularzu papierowym wypełnienie tego wiersza nie jest obowiązkowe.
W przypadku, gdy liczba dni roboczych w roku 2018 dla wylosowanych pracowników była różna, to pole A5 powinno zostać niewypełnione, natomiast należy wypełnić wiersz D2.
Część II. Dane dotyczące osób wylosowanych do badania
- B1 Numer wylosowanego pracownika
pole wypełniane automatycznie w przypadku wykonania opcji programowej: uporządkuj (dla jednostek, które w polu A2 wykazały 40 lub mniej osób zatrudnionych) lub wykonaj losowanie (dla jednostek, które w polu A2 wykazały więcej niż 40 osób zatrudnionych). W przypadku losowania ręcznego w wierszu B1 należy wykazać numer pracownika wylosowanego do badania (np.: 1, 3, 5, ...).
- B2 Nazwa zawodu wykonywanego
(dotyczy wyłącznie formularza papierowego) należy wpisać nazwę zawodu wykonywanego (specjalności), która musi odpowiadać 6-cyfrowemu symbolowi zawodu (specjalności), wykazanemu w wierszu B3.
W celu umożliwienia prezentacji w Z-12 wymaganych informacji o pracownikach, dane są pobierane z następujących miejsc w programie:
- B3 Symbol zawodu wykonywanego – specjalności jest sześciocyfrowym kodem wg Klasyfikacji zawodów i specjalności. Kody należy wpisać w atrybucie Kod zawodu GUS dla elementów słownika Stanowisko.

|
Po stronie programu nie jest sprawdzana poprawność wprowadzonych kodów zawodu. Weryfikacja poprawności kodów odbywa się po stronie aplikacji GUS. |
- B4 Symbol płci pobierany jest z Dane osobowe pracownika\ Pracownik\ dane osobowe\ płeć.
- B5 Symbol poziomu ukończonego wykształcenia pobierany jest z Dane osobowe pracownika\ Wykształcenie\ Ukończone szkoły\ wykształcenie.
Predefiniowane elementy słownika Wykształcenie mają uzupełniony atrybut symbol GUS. W przypadku dodania własnych elementów należy uzupełnić atrybut symbol GUS.
- B6 Symbol rodzaju umowy o pracę pobierany jest z Umowy\ Umowy o pracę\ Umowa o pracę\ stosunek pracy.
Predefiniowane elementy słownika Rodzaj stosunku pracy mają uzupełniony atrybut symbol GUS. W przypadku dodania własnych elementów należy uzupełnić atrybut symbol GUS. Dla umowy na zastępstwo symbol GUS jest automatycznie zmieniany w pliku na symbol umowy na czas określony.
- B7 Symbol czasu pracy pobierany jest z zestawu Dane osobowe pracownika\ GUS\ System czasu pracy.
Predefiniowane elementy słownika System czasu pracy mają uzupełniony atrybut kod GUS. W przypadku dodania własnych elementów należy uzupełnić atrybut kod GUS.
Jeżeli wszystkich pracowników w firmie obowiązuje ten sam system czasu pracy, można go ustawić w danych firmy jako wartość globalną.
Uwaga!W przypadku jednostek nie wymagających do dokumentacji kadrowej świadectw (dyplomów) ukończenia szkoły, czy uczelni, należy dla wylosowanego pracownika ustalić ten faktyczny posiadany najwyższy poziom ukończonego wykształcenia. |
- B8 Rok i miesiąc urodzenia pobierany jest z Dane osobowe pracownika\ Pracownik\ Urodzony\ data urodzenia, a następnie konwertowany na format wymagany przez GUS.
Należy podać rok i miesiąc urodzenia (dwie ostatnie cyfry roku urodzenia, miesiąc na dwóch znakach po przecinku).
Przykład: Rok i miesiąc urodzenia w wierszu B8 należy zapisywać w następujący sposób:
- a) 53,02 = luty 1953 roku,
- b) 88,12 = grudzień 1988 roku, czyli miesiące od 1 do 9 należy poprzedzić cyfrą „0”.
- B9 Staż pracy ogółem pobierany jest jako suma z Umowy o pracę oraz Dane osobowe pracownika\ Przebieg zatrudnienia u innych pracodawców\ Okresy zatrudnienia u poprzednich pracodawców z uwzględnieniem rodzaj pracy/przerwy i wartością atrybutu okres ub. społeczne ustawioną na TAK.
Należy podać łączną liczbę lat i miesięcy (miesiące na dwóch znakach po przecinku) przepracowanych we wszystkich okresach, w których osoba ta zatrudniona była jako pracownik najemny u wszystkich pracodawców lub pracowała na własny rachunek. Do stażu pracy wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, umowy zlecenia lub o dzieło (z wyjątkiem własnych niektórych grup pracowników, którzy otrzymują honoraria za pracę wynikające z umowy o pracę).
- B10 Staż pracy w jednostce sprawozdawczej pobierany jest z aktualnej umowy o pracę, obowiązującej w miesiącu sprawozdawczym.
Należy podać liczbę lat i miesięcy (miesiące na dwóch znakach po przecinku) przepracowanych przez pracownika w tej jednostce.
Przykład : Lata stażu pracy w wierszach B9 i B10 należy zapisywać w następujący sposób:
a) 0,06 = 6 miesięcy,
b) 2,11 = 2 lata i 11 miesięcy,
c) 12,00 = 12 lat i 0 miesięcy,
d) 12,05 = 12 lat i 5 miesięcy,
czyli przepracowane miesiące od 1 do 9 należy poprzedzić cyfrą „0”.
Wiersze od C1 do C13 dotyczą października 2018 roku
C1 Miesięczny wskaźnik wymiaru czasu pracy za październik wyznaczany jest wg wzoru GUS na podstawie kalendarza pracownika.
|
Jeżeli z indywidualnej inicjalizacji kalendarza w programie, wartość Miesięcznego wskaźnika wymiaru czasu pracy za październik przekracza wartość 1,000 wskaźnik jest ustawiany na wartość równą 1,000 i wtedy zmienia się algorytm wyliczenie dla pola Czas przepracowany w godzinach nominalnych, który liczony jest jako liczba dni roboczych razy dobowa norma czasu pracy minus czas nieprzepracowany ogółem. |
W wierszu C1 należy podać miesięczny wskaźnik wymiaru czasu pracy za październik 2018 r. (z trzema znakami po przecinku) wyliczony według poniższego wzoru:
w.C1=(w.C4+w.C6)/[w.C2*(w.C3/5)]
gdzie do wyliczeń przyjęto: – sumę liczb godzin przepracowanych i nieprzepracowanych w X 2018 r. (w.C4+w.C6) – nominalny czas pracy obowiązujący wylosowanego pracownika w X 2018 r. → iloczyn dni roboczych (w. C2) i liczby godzin obowiązujących każdego roboczego dnia pracy (w.C3/5). Wskaźnik ten nie może być wyższy niż 1,000.
C2 Liczba dni roboczych w październiku dla pracownika jest pobierana z kalendarza firmy.
Jeżeli liczba dni roboczych dla pracownika jest inna, należy tę wartość poprawić po stronie aplikacji GUS.
Dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy należy wykazać liczbę dni roboczych w październiku 2018 r. (bez znaków po przecinku) obowiązujących danego pracownika tylko wtedy, gdy jest ona różna dla poszczególnych pracowników i nie wypełniono pozycji A4. Natomiast dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy do celów sprawozdawczych należy przyjąć 23 dni.
W przypadku, gdy wszystkich pracowników w jednostce w październiku 2018 r. obowiązywała taka sama liczba dni roboczych i wypełnione zostało pole A4, to wiersz C2 w formularzu elektronicznym zostanie wypełniony automatycznie, a na formularzu papierowym wypełnienie tego wiersza nie jest obowiązkowe.
|
W wierszach C3–C8 należy podać czas pracy w październiku 2018 r. w godzinach, z 2 znakami po przecinku, tj. zamienia się liczbę minut z ułamka zwykłego na dziesiętny. Przykład a) 44 minuty = 44/60 = 0,73 godziny, b) 155 godz. i 19 minut = (155 + 19/60) = 155 + 0,32 = 155,32 godz. |
C3 Tygodniowa liczba godzin obowiązkowego pełnego wymiaru czasu pracy wyliczany jest jako iloczyn dobowej normy czasu pracy i 5 dni roboczych w tygodniu.
Przykład 1
Przy 5-dniowym i 8,00-godzinnym czasie pracy należy wpisać 40,00 godzin zarówno dla pracownika, dla którego C1 = 1,000, jak również np. dla: C1 = 0,335, C1 = 0,500, czy C1 = 0,756 itp.
Przykład 2
Przy 5-dniowym i 7,20-godzinnym czasie pracy należy wpisać 36,00 godzin zarówno dla pracownika, dla którego C1 = 1,000, jak również np. dla: C1 = 0,255, C1 = 0,330, C1 = 0,756.
C4 Czas faktycznie przepracowany w godzinach nominalnych wyliczany jest jako czas pracy z kalendarza minus czas zdarzeń nieobecności.
Należy podać liczbę (z dwoma znakami po przecinku) godzin opłaconych przez zakład pracy za czas faktycznie przepracowany w godzinach nominalnych w październiku 2018 roku (w tym także na delegacji służbowej).
C5 Czas faktycznie przepracowany w godzinach nadliczbowych wyliczany jest na podstawie klas:
- GUS Godziny nadliczbowe z bieżącego okresu,
- GUS Godziny nadliczbowe z poprzedniego okresu.
C6 Czas nieprzepracowany ogółem – godziny opłacone (przez zakład pracy lub ze środków ZUS) oraz nieopłacone wyliczany jest na podstawie klasy Nieobecności.
Należy wykazać liczbę godzin nieprzepracowanych ogółem - opłaconych i nieopłaconych w październiku 2018 roku bez względu na powód łącznie do 12 dni (np. zwolnienia lekarskie, urlopy wypoczynkowe, urlopy szkoleniowe, okolicznościowe).
Przykład
Jeżeli w październiku pracownik zatrudniony na cały etat, był 5 dni na urlopie wypoczynkowym i 3 dni na zwolnieniu lekarskim, to czas nieprzepracowany należy obliczyć w następujący sposób: 5 (dni urlopu) * 8,00 (godzin obowiązujących pracownika) + 3 (dni zwolnienia) * 8,00 (godzin obowiązujących pracownika) = 64,00 godziny nieprzepracowane ogółem.
C7 Czas nieprzepracowany w tym opłacony tylko przez zakład pracy wyliczany jest na podstawie klas:
- GUS Nieobecności całodzienne opłacone przez zakład,
- GUS Nieobecności godzinowe opłacone przez zakład,
oraz pobierane z elementów kadrowych Rozliczenie zasiłku i Rozliczenie zasiłku związanego z rodzicielstwem z uwzględnieniem atrybutu finansowane przez zakład ustawionym na TAK.
Należy wykazać liczbę godzin nieprzepracowanych, ale opłaconych ze środków zakładu pracy za październik 2018 roku bez względu na powód (np. zwolnienia lekarskie opłacone przez zakład pracy, urlopy wypoczynkowe, szkoleniowe, okolicznościowe).
C8 To suma pól C9 i C13.
C9 Wynagrodzenia za czas nominalny razem wyliczane są jako suma wynagrodzenia zasadniczego, dodatków za pracę zmianową i premii regulaminowych oraz klas:
- GUS Z-12 Wynagrodzenie osobowe brutto za czas nominalny z bieżącego okresu,
- GUS Z-12 Wynagrodzenie osobowe brutto za czas nominalny z poprzedniego okresu.
należy wykazać wynagrodzenia osobowe brutto za październik 2018 r. za czas nominalny tzn. łącznie: – za czas faktycznie przepracowany w godzinach nominalnych, m.in.: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki za pracę zmianową, tylko premie regulaminowe (czyli bez nagród i premii uznaniowych), dodatki: funkcyjne, za staż pracy, za szczególne właściwości pracy, szczególne kwalifikacje lub warunki pracy.
– oraz za czas nieprzepracowany w godzinach nominalnych m.in.: wynagrodzenie za czas choroby wypłacone przez zakład pracy, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
W wierszu tym nie należy wykazywać wynagrodzeń za prace w godzinach nadliczbowych.
C10 Wynagrodzenia zasadnicze wyliczane są na podstawie klas:
- GUS Z-12 Wynagrodzenie zasadnicze brutto za czas nominalny z bieżącego okresu,
- GUS Z-12 Wynagrodzenie zasadnicze brutto za czas nominalny z poprzedniego okresu.
C11 Dodatki za pracę zmianową wyliczane są na podstawie klasy GUS Z-12 Dodatki za pracę zmianową.
C12 Premie regulaminowe wyliczane są na podstawie klasy GUS Z-12 Premie regulaminowe.
|
Premia kwartalna (w wysokości 1/3) i nagroda roczna (w wysokości 1/12) są uwzględniane w premiach regulaminowych, jeżeli element Składnik kwartalny wypłacony za i Składnik roczny wypłacony za w elementach słownika Rozliczanie skł. Okresowych ma dla danego elementu słownika ustawiony atrybut Premia regulaminowa na TAK. Domyślnie wszystkie elementy słownika Rozliczanie skł. Okresowych mają ustawiony atrybut Premia regulaminowa na TAK. |
C13 Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych wyliczane jest na podstawie klas:
- GUS Godziny nadliczbowe z bieżącego okresu,
- GUS Godziny nadliczbowe z poprzedniego okresu.
Wiersze D1–D17 dotyczą roku 2018
Dla roku 2018 (przy 40,00-godzinnym tygodniu i 8,00-godzinnym dniu czasu pracy, dla osób pełnozatrudnionych), czas nominalny, czyli obowiązująca norma czasu pracy wynosiła, dla większości pracowników, 2000,00 godzin (norma dobowa 8,00 godzin), tj. 250 dni robocze (50,0 tygodni = 250 dni / 5 dni roboczych w tygodniu; norma tygodniowa 40,00 godzin). Przy 37,92-godzinnym tygodniu czasu pracy (norma tygodniowa 37 godzin i 55 minut), czas nominalny dla roku 2018 wynosił 1896,00 godzin.
Dla poszczególnych 12 miesięcy w 2018 roku liczby dni roboczych oraz wymiary czasu nominalnego, np. dla pracowników pełnozatrudnionych np. przy 40,00-godzinnym lub przy 37,92-godzinnym tygodniu czasu pracy wyniosły odpowiednio:

- D1 Roczny wskaźnik wymiaru czasu pracy wyliczany jest wg wzoru GUS na podstawie kalendarza pracownika
Należy podać roczny wskaźnik wymiaru czasu pracy za 2018 r (z trzema znakami po przecinku)
|
Jeżeli z indywidualnej inicjalizacji kalendarza w programie, wartość Rocznego wskaźnika wymiaru czasu pracy przekracza wartość 12,000 wskaźnik jest ustawiany na wartość równą 12,000 i wtedy zmienia się algorytm wyliczenie dla pola Czas przepracowany w godzinach nominalnych, który liczony jest jako roczna liczba godzin obowiązkowego pełnego wymiaru czasu pracy minus czas nieprzepracowany ogółem. |
D2 Liczba dni roboczych w roku dla pracownika pobierana jest z kalendarza firmy.
Jeżeli liczba dni roboczych dla pracownika jest inna, należy tę wartość poprawić po stronie aplikacji GUS.
D3 Roczna liczba godzin obowiązkowego pełnego wymiaru czasu pracy wyliczana jest jako iloczyn dobowej normy czasu pracy i dni roboczych w roku.
D4 Czas faktycznie przepracowany w godzinach nominalnych wyliczany jest jako czas pracy z kalendarza minus czas zdarzeń nieobecności całodziennych.
D5 Czas faktycznie przepracowany w godzinach nadliczbowych wyliczany jest na podstawie klas:
- GUS Godziny nadliczbowe z bieżącego okresu,
- GUS Godziny nadliczbowe z poprzedniego okresu.
D6 Czas nieprzepracowany ogółem – godziny opłacone (przez zakład pracy lub ze środków ZUS) oraz nieopłacone wyliczany jest na podstawie klasy Nieobecności.
D7 Czas nieprzepracowany w tym opłacony tylko przez zakład pracy wyliczany jest na podstawie klas:
- GUS Nieobecności całodzienne opłacone przez zakład,
- GUS Nieobecności godzinowe opłacone przez zakład,
oraz pobierane z elementów kadrowych Rozliczenie zasiłku i Rozliczenie zasiłku związanego z rodzicielstwem z uwzględnieniem atrybutu finansowane przez zakład ustawionym na TAK.
D8 Czas nieprzepracowany w tym opłacony za przestoje ekonomiczne wyliczany jest z elementu liczba godzin przestoju.
D9 Liczba dni urlopów wypoczynkowych wykorzystanych w roku wyliczana jest z elementów:
- Rozliczenie urlopu wypoczynkowego,
- Rozliczenie urlopu.
D10 To suma pól D11 i D14.
D11 Wynagrodzenie za czas nominalny razem wyliczane jest na podstawie klas:
- GUS Z-12 Wynagrodzenie zasadnicze brutto za czas nominalny z bieżącego okresu,
- GUS Z-12 Wynagrodzenie zasadnicze brutto za czas nominalny z poprzedniego okresu,
- GUS Z-12 Wynagrodzenie osobowe brutto za czas nominalny z bieżącego okresu,
- GUS Z-12 Wynagrodzenie osobowe brutto za czas nominalny z poprzedniego okresu,
- GUS Z-12 Dodatki za pracę zmianową,
- GUS Z-12 Premie regulaminowe,
- GUS Z-12 Nagrody i premie uznaniowe.
D12 Premie regulaminowe wyliczane są na podstawie klasy GUS Z-12 Premie regulaminowe.
|
Premie kwartalne i nagroda roczna są uwzględniane w premiach regulaminowych, jeżeli element Składnik kwartalny wypłacony za i Składnik roczny wypłacony za w elementach słownika Rozliczanie skł. Okresowych ma dla danego elementu słownika ustawiony atrybut Premia regulaminowa na TAK. Domyślnie wszystkie elementy słownika Rozliczanie skł. Okresowych mają ustawiony atrybut Premia regulaminowa na TAK. |
D13 Nagrody i premie uznaniowe wyliczane są na podstawie klasy GUS Z-12 Nagrody i premie uznaniowe.
D14 Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych wyliczane są na podstawie klas:
- GUS Godziny nadliczbowe z bieżącego okresu,
- GUS Godziny nadliczbowe z poprzedniego okresu.
D15 Honoraria – mające charakter wynagrodzenia pracowniczego wyliczane są na podstawie klasy GUS Honoraria – umowa o pracę.
D16 Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej wyliczane jest na podstawie elementu Trzynastka, jeżeli w zestawie Dane firmy\ GUS\ Symbol Finansowania Firmy jest ustawiona wartość: jednostka budżetowa, gospodarstwo pomocnicze jednostki budżetowej lub zakład budżetowy.
D17 Pole nie jest obsługiwane.