Rozliczanie składek ZUS za właściciela firmy
Jeżeli firma stanowi działalność gospodarczą osoby fizycznej, to dla przygotowania kompletnych deklaracji rozliczeniowych ZUS, możesz skorzystać w programie z funkcjonalności rozliczania składek ZUS za właściciela firmy.
W celu rozpoczęcia rozliczania składek ZUS za właściciela firmy należy:
- założyć kartotekę pracownika z danymi właściciela firmy,
- przypisać pracownikowi odpowiedni wzorzec (Właściciel, Właściciel (tylko ubezp. zdrowotne), Właściciel z ograniczoną składką ZUS)
- wypełnić Zgłoszenie ZUS ZUA/ZZA.
Krok 1 Zakładanie kartoteki pracownika
1.1 Otwórz okno Pracownicy i wprowadź nową kartotekę pracownika przyciskiem [+]Dodaj.
1.2 Uzupełnij dane identyfikacyjne osoby będącej właścicielem i wybierz przycisk Zapisz.
Krok 2 Przypisanie odpowiedniego wzorca dla Właściciela
2.1 W kartotece osoby przejdź na dole na zakładkę Wzorce.
2.2 Po prawej stronie okna na dole wybierz zakładkę Katalogi i rozwiń katalog 00 Pracownik, współpracownik.
2.3 Wybierz odpowiedni rodzaj wzorca dla właściciela
|
Wzorzec Właściciel- stosowany jest dla osoby, która podlega w ZUS do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych od podstawy 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek. System domyślnie podpowie kod tytułu ubezpieczenia 0510xx. Wzorzec Właściciel (tylko ubezp. zdrowotne)- stosowany jest dla osoby, która podlega w ZUS tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Wzorzec Właściciel z ograniczoną składką ZUS- stosowany jest dla osoby, która podlega w ZUS do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych od podstawy 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia tzw.’ składki preferencyjne’. System domyślnie podpowie kod tytułu ubezpieczenia 0570xx. |
2.4 Przeciągnij jeden z wybranych wzorców z prawej strony na lewą stronę okna i wprowadź datę, od kiedy chcesz w programie naliczać składki ZUS za właściciela.
2.5 Wybierz przycisk Zapisz.
Krok 3 Zgłoszenie ZUA/ZZA
3.1 W kartotece osoby przejdź na dole na zakładkę Kalendarz.
3.2 Ustaw się na dniu, od którego chcesz w programie naliczać składki za właściciela. Z prawego klawisza myszy wybierz polecenie Dodaj zdarzenie.
3.3 Z katalogu zdarzeń wybierz zdarzenie Zgłoszenie ZUS ZUA/ZZA, które znajduje się w katalogu zdarzeń 05.Rozliczenia\12ZUS.
3.4 Wybierz przycisk Zatwierdź.
3.5 W oknie edycja elementu kadrowego Zgłoszenie ZUA/ZZA domyślnie program wypełni obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Uzupełnij lub zmień odpowiednie dane.
- Zgłoszenie do ubezpieczeń– program domyślnie podpowiada społ. i zdrow. (ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla ZUS ZUA), zmień na ub. zdrow. jeśli ma być tylko ubezpieczenie zdrowotne dla ZUS ZZA
- Tytuł ubezpieczenia– system automatycznie podpowie kod tytułu ubezpieczenia 0510
- Obowiązkowe ub. społeczne i zdrowotne– program domyślnie ustawia obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe na TAK. Jeżeli właściciel ma być zgłoszony tylko do samego ubezpieczenia zdrowotnego, zmień ustawienia ubezpieczeń społecznych na NIE oraz usuń datę w pozycji data od (ub. społeczne).
- Dobrowolne ub. społeczne i zdrowotne– jeżeli właściciel przystępuje do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, dodaj daną kadrową dla tego elementu z datą obowiązywania od dnia zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a następnie uzupełnij odpowiednio wartości w pozycjach: chorobowe dobrowolne? oraz data od: (ub. chorobowe dobrowolne).
- Wykonywany zawód - kod zwodu wymagany od 16.05.2021
- Dane o kasie chorych NFZ-uzupełnij odpowiednio dane: data przystąpienia do kasy chorych / NFZ oraz kasa chorych / NFZ.
Po uzupełnieniu danych wybierz przycisk Zapisz.
3.6 W oknie Deklaracja ZUS ZUA możesz zmienić datę wypełnienia dokumentu.
3.7 Wybierz przycisk OK. System wygeneruje deklarację zgłoszeniową ZUS ZUA, gotową do zaimportowania do programu Płatnik.
|
Pamiętaj! Jeżeli właściciel nie jest zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, należy w danych kadrowych pracownika dodać wartość indywidualną dla elementu % składki na ubezpieczenie chorobowe i wprowadzić wartość zero [0] |
W celu ustawienia wartości indywidualnej dla elementu % składki na ubezpieczenie chorobowe, wykonaj następujące czynności:
- Otwórz kartotekę pracownika i przejdź na zakładkę Dane Kadrowe.
- Na górze okna jako Zestaw wybierz ZUS\Parametry ZUS (ustawowe).
- Zaznacz wartość elementu % składki na ubezpieczenie chorobowe i dodaj kolejną wartość kadrową
- W nowej wartości kadrowej wprowadź datę od pierwszego dnia miesiąca, od którego rozliczasz w programie właściciela i wybierz przycisk Zapisz.
- Odśwież dane klawiszem F5 na klawiaturze albo wybierz na górze z prawej strony przycisk
System automatycznie zamknie zakres obowiązywania poprzedniej wartości globalnej.
Na zakładce Płace\Wynagrodzenia możesz zweryfikować rozliczenie składek ZUS za właściciela.
|
Program wylicza składki ZUS zgodnie z wprowadzonymi wartościami dla podstaw naliczania składek społecznych oraz zdrowotnych we wzorcach dla właściciela: Właściciel, Właściciel (tylko ubezp. zdrowotne), Właściciel z ograniczoną składką ZUS). Wartości tych podstaw zmieniają się co roku. |
|
Pamiętaj! Jeżeli w firmie okresy podstawowe dla pracowników etatowych tworzone są z rozliczeniem podatku i ZUS do następnego miesiąca (‘okresy z przesunięciem’) to dla prawidłowego sporządzenia deklaracji ZUS, należy utworzyć drugi okres podstawowy, z rozliczaniem ZUS i podatku w tym samym miesiącu (‘okres bez przesunięcia’). Tworząc dwa okresy podstawowe wymagane jest rozdzielenie okresów wg wzorców kadrowo-płacowych np.: ‘Pracownik etatowy’/’Właściciel’. Szczegółowy opis tworzenia dwóch okresów podstawowych z rozdzieleniem na podstawie wzorca znajdziesz w instrukcji [KIP] Jak utworzyć dwa okresy podstawowe. |
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.