W przypadku rozliczania podatku VAT należy również zwrócić uwagę na zagadnienie ulgi na złe długi. Zarówno w programie Symfonia Finanse i Księgowość jak i w programie Symfonia ERP Finanse i Księgowość jest to w pełni zautomatyzowana funkcjonalność.
Jednak, aby móc korzystać ze wsparcia programu przy rozliczaniu ulgi na złe długi, konieczne jest skonfigurowanie odpowiednich rejestrów i dokumentów dla obsługi korekt deklaracji VAT.
Zanim jednak, będzie można skonfigurować obsługę ulgi na złe długi, trzeba przygotować odpowiednie rejestry i dokumenty, za pomocą których automat będzie mógł wygenerować dokumenty korygujące.
Rejestry niezbędne do konfiguracji obsługi ulgi na złe długi, to rejestry zmniejszające podatek VAT (przy braku płatności) oraz zwiększające podatek od towarów i usług , przy uregulowaniu płatności. Na poniższych rysunkach zostały pokazane definicje tych rejestrów. Aby móc zdefiniować rejestr należy wybrać zakładkę Rejestry -> Definiowanie i Dodaj.
Rysunek 1. Rejestr VAT zakupu korygujący dla zmniejszenia podatku VAT z tyt. ulgi na złe długi
Rysunek 2. Rejestr VAT zakupu korygujący dla zwiększenia podatku VAT z tyt. ulgi na złe długi
Rysunek 3. Rejestr VAT sprzedaży korygujący dla zmniejszenia podatku VAT z tyt. ulgi na złe długi
Rysunek 4. Rejestr VAT sprzedaży korygujący dla zwiększenia podatku VAT z tyt. ulgi na złe długi
Dodatkowo, aby można było skonfigurować automatyczną obsługę ulgi na złe długi niezbędne jest utworzenie odpowiednich dokumentów korygujących. Poniżej jest wskazane jak powinny zostać zdefiniowane takie nowe typy dokumentów. Aby móc zdefiniować nowy typ dokumentu należy wybrać zakładkę Dokumenty -> Definiowanie i Dodaj.
Rysunek 5. Korekta VAT sprzedaży dla zmniejszenia podatku VAT z tyt. ulgi na złe długi
Rysunek 6. Korekta VAT sprzedaż dla zwiększenia podatku VAT z tyt. ulgi na złe długi
Rysunek 7. Korekta VAT zakup dla zmniejszenia podatku VAT z tyt. ulgi na złe długi
Rysunek 8. Korekta VAT zakup dla zwiększenia podatku VAT z tyt. ulgi na złe długi
Gdy wszystkie rejestry i dokumenty zostaną zdefiniowane, wówczas można je wprowadzić do konfiguracji tak jak na poniższym Rysunku 9. Aby móc wejść w poniżej zaprezentowane okno proszę o wybranie zakładki Ustawienia -> Parametry stałe -> Rejestry i konta VAT -> Ulga na złe długi.
Rysunek 9. Konfiguracja obsługi ulgi na złe długi
W bieżącej pracy z programem finansowo-księgowym Symfonia, użytkownik nawet nie musi kontrolować braku płatności pod kątem VAT, ponieważ w sytuacji, gdy będzie generowana część deklaracyjna JPK_V7, a program zidentyfikuje brak zapłaty za daną fakturę, wówczas zostanie wyświetlony komunikat.
Poza tym można wejść do raportu również z poziomu zakładki Deklaracje -> Ulga na złe długi -> VAT.
W oknie tym wyświetlane są przeterminowane należności i zobowiązania dla wybranego okresu rozliczeniowego. Aby utworzyć dokument korygujący przeterminowane należności lub zobowiązania wybierz z listy dokument z przeterminowaną płatnością (zahaczając po lewej stronie) i kliknij przycisk Generuj. Program automatycznie utworzy dokument korygujący.
Jeśli do skorygowanych przeterminowanych płatności istnieją rozliczenia to będą one widoczne na liście do skorygowania na plus. Ponownie odpowiedni dokument korygujący można utworzyć klikając przycisk Generuj.
Dokumenty, na których będzie zaksięgowana korekta podatku VAT zostaną wygenerowane do bufora, w treści dokumentu będzie informacja, że jest to korekta VAT. Oczywiście wszelkie dokumenty korekty, program generuje na dokumentach, które zostały podane w konfiguracji ulgi na złe długi, opisane wcześniej.
Więcej informacji na temat funkcjonalności Ulga na złe długi VAT w Pomocy Online.
__________________________________________________________________________________________________________
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego artykułu? Zadaj je w Społeczności Klientów Symfonii.
Nasza Społeczność skupia specjalistów, praktyków korzystających na co dzień z oprogramowania Symfonii, a także specjalistów Zespołu Wsparcia Technicznego Produktu, wdrożeniowców rozwiązań Symfonii oraz partnerów.
Aby przejść do Społeczności:
- Kliknij link poniżej - Zadaj pytanie Społeczności;
- Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaloguj się przy użyciu Symfonia ID;
- Wybierz interesujący Cię obszar;
- Sprawdź czy ktoś nie zadał już tego pytania;
- Dodaj nowy wpis.
Zapraszamy Zadaj pytanie Społeczności