W celu rozliczania dywidend w programie Symfonia ERP Kadry i Płace wymagane jest przeprowadzenie dodatkowych czynności:
- Utworzenie wzorca Dywidendy
- Utworzenie zestawu danych kadrowych.
Podane w poniższej instrukcji nazwy nowo tworzonych katalogów, elementów i wzorców mają charakter przykładowy. Tworząc własne elementy możesz podać nazwy dostosowane do specyfiki swojej firmy.
Jeżeli w bazie danych masz już utworzone własne katalogi, możesz pominąć tworzenie nowych katalogów i przejść bezpośrednio do definiowania oraz dodawania nowych elementów/wzorców.
Krok 1 Utworzenie wzorca Dywidendy
1.1. Tworzenie katalogu wzorców kadrowo-płacowych.
Przejdź do okna Wzorce
Po lewej stronie okna, w sekcji Katalogi zaznacz Katalog wzorców kadrowo-płacowych i dodaj nowy katalog przyciskiem .
Wprowadź nazwę katalogu np.: własne i potwierdź przyciskiem Utwórz
1.2 Otwórz katalog własne i dodaj nowy wzorzec klikając ikonkę [+Dodaj] po prawej stronie okna [1].
Wpisz nazwę np. Dywidendy [2]
zaznacz następujące opcje:[3]
- kopiuj system wynagrodzeń,
- kopiuj listę przyporządkowanych pracowników.
Zapisz [4]
1.3. Wprowadzenie systemu wynagrodzeń do wzorca.
Po zapisaniu zmian w oknie Wzorzec – Dywidendy pojawiają się zakładki; otwórz zakładkę System\ Składniki wynagrodzeń. Nad lewą stroną okna wybierz Domyślny system wynagrodzeń
Po prawej stronie okna wybierz zakładkę Kategorie:
a) Rozwiń Składniki i przeciągnij na lewą stronę okna element Dywidendy i inne przych. z tyt. udziału w zyskach osób prawn
b) rozwiń Naliczenia i przeciągnij na lewą stronę okna element Zrycz. P.d. Dywidendy i przychody z tytułu udziału z zyskach osób prawnych
c) Rozwiń Obciążenia i przeciągnij przelew (całość) lub do wypłaty w kasie (całość) w zależności od formy płatności
Dla bieżących, otwartych okresów płacowych, w których chcesz rozliczać dywidendy należy skopiować system do innych okresów. Wybierz przycisk Operacje i polecenie Skopiuj system do innych okresów…
W oknie Wybór okresu zaznacz te okresy, do których chcesz skopiować system wynagrodzeń oraz odznacz opcję Kopiuj listę pracowników.
Potwierdź wprowadzone ustawienia przyciskiem Wykonaj, a następnie zamknij okno przyciskiem Anuluj.
Krok 2 Utworzenie zestawu danych kadrowych
2.1 Tworzenie katalogu zestawów danych kadrowych.
Przejdź do okna Zestawy elementów wybierając Kartoteki\Zestawy. Rozwiń Zestawy danych kadrowych, a następnie mając zaznaczony nadrzędny katalog Zestawy danych kadrowych dodaj nowy katalog przyciskiem i wybierz opcję Nowy katalog.
Wprowadź nazwę katalogu np.: Własne i potwierdź przyciskiem Utwórz.
2.2 Tworzenie nowego zestawu danych kadrowych.
Zaznacz utworzony katalog zestawu danych kadrowych Własne i dodaj nowy zestaw kadrowy przyciskiem i wybierz opcję Nowy zestaw kadrowy.
Następnie wpisz nazwę nowego zestawu, np. Dywidendy i wybierz przycisk Utwórz.
2.3 Dodanie elementu kadrowego do nowego zestawu danych kadrowych.
Rozwiń katalog zestawu danych kadrowych Własne [1], a następnie zaznacz utworzony zestaw danych kadrowych Dywidendy i po prawej stronie okna wybierz przycisk [+Dodaj] [2]. Następnie w oknie Dodawanie elementów kadrowo-płacowych wybierz zakładkę Kategorie [3] i rozwiń Elementy kadrowe [4]
a) Znajdź element %zryczałtow. podatku dochod. od dywidend i innych przychodów i wybierz przycisk Dodaj.
b) Znajdź element Kwota dywide. i przychod. z tyt. udziału w zyskach osób prawnych i wybierz przycisk Dodaj.
Krok 3. Rozliczanie utworzonego wzorca we wskazanym okresie
Przy tworzeniu nowego okresu podstawowego system domyślnie przypisze utworzony wzorzec do rozliczania we właściwościach tworzonego okresu.
Jeżeli w programie jest już utworzony okres podstawowy dla miesiąca, od którego chcesz rozliczać dodatkowy składnik wynagrodzenia u pracowników, należy utworzony wzorzec dodać do rozliczania we właściwościach okresu.
4.1 Przejdź do okna Okresy.
4.2. Edytuj okres podstawowy [1]
4.3 Przejdź na dole na zakładkę Rozliczanie.
4.4. Dodaj nowy wzorzec przyciskiem [+], a następnie wybierz opcję Wzorzec [1].
4.5. Z wywołanego okna Przyporządkowanie pracownika do wzorców kadrowo –płacowych wybierz nowo utworzony wzorzec (z zakładki Katalogi albo Lista) [1]. Dodaj [2] wzorzec i zamknij okno wyboru wzorców.
4.6 Po dodaniu wzorca odszukaj go na liście i oznacz wzorzec czerwoną chorągiewkę klikając przed nazwą wzorca lewym przyciskiem myszy [1].
Następnie po prawej stronie okna wybierz przycisk Odśwież [2] , a następnie Zapisz [3].
![]() |
Jeżeli chcesz, aby utworzony nowy składnik wynagrodzenia był rozliczany na pomocniczym okresie płacowym, wówczas należy zdefiniować nowy szablon listy płac. Instrukcja tworzenia nowego szablonu listy płac jest opisana w artykule [KIP] Tworzenie szablonu listy płac. |
Krok 4 Rozliczenie dywidendy u pracownika
4.1 Ustawienie odpowiedniej wartości procentu podatku zryczałtowanego od dywidend.
Wartość procentu podatku można wprowadzić w danych kadrowych pracownika lub wzorca, jeżeli dla wszystkich pracowników, którzy będą mieli wypłacane dywidendy ma obowiązywać ta sama stawka podatku.
Ustawienie stawki podatku od dywidend we wzorcu:
- Przejdź do okna Wzorce
- W katalogu wzorców Własne wybierz wzorzec Dywidendy i przejdź do jego edycji
- W edycji wzorca przejdź na zakładkę Dane kadrowe
- Wybierz własny zestaw Dywidendy
- Wprowadź nową wartość do elementu %zryczałtow. podatku dochod. od dywident i innych przychodów i ustaw odpowiednią stawkę podatku od miesiąca, od którego rozpoczynasz rozliczanie dywidendy i zapisz zmiany.
![]() |
Jeżeli chcesz ustawić indywidualną wartość procentu podatku dla pracownika postępuj analogicznie jak w punkcie 5.2 podczas dodawania wartości kadrowej dla elementu Kwota dywid. i przychod. z tyt. udziału w zyskach osób prawn. |
4.2. Przypisanie wzorca Dywidendy do pracownika
W kartotece pracownika przejdź na zakładkę Wzorce i z katalogu Własne przeciągnij wzorzec Dywidendy i popraw datę obowiązywania na miesiąc, w którym ma być rozliczona dywidenda.
Po przypisaniu pracownikowi wzorca Dywidendy przejdź na zakładkę Płace\Wynagrodzenie w okresie podstawowym i wprowadź kwotę dywidendy wykorzystując opcję Edycja wartości kadrowej po zaznaczeniu elementu Kwota dywid. i przychod. z tyt. udziału w zyskach osób prawn.
W oknie edycji elementu kadrowego dodaj nowa daną kadrową [1] do elementu Kwota dywid. i przychod. z tyt. udziału w zyskach osób prawn, wprowadź zakres dat na miesiąc rozliczenia, wpisz kwotę [2] i zapisz [3].
Program policzy podatek zryczałtowany, ale nie będzie wykazana kwota do wypłaty. Należy ręcznie uzupełnić kwotę jaką ma otrzymać pracownik w elemencie przelew (całość).
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.