Dotyczy: |
|
I. Ulga na złe długi VAT - korekta podatku należnego
Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT i nie otrzymałeś zapłaty, masz prawo skorygować kwotę podatku należnego oraz podstawę opodatkowania o wartość nieuregulowanej należności. Korekty tej możesz dokonać w rozliczeniu za okres, w którym upłynęło 90 dni od terminu płatności wierzytelności. Program Symfonia Finanse i Księgowość umożliwia ewidencję ulgi na złe długi VAT w sposób:
- automatyczny,
- oraz ręczny.
II. Automatyczna ewidencja korekty z tytułu ulgi na złe długi VAT- zmniejszenie Vat z tytułu niezapłaconych należności
Program Symfonia Finanse i księgowość pozwala zautomatyzować proces korygowania podatku oraz podstawy opodatkowania z tytułu ulgi na złe długi VAT. Jeśli chcesz zaewidencjonować w programie korektę podatku należnego postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.
Krok 1: Zdefiniuj rejestry VAT, dokumenty oraz skonfiguruj ustawienia programu Symfonia Finanse i Księgowość do obsługi ulgi na złe długi VAT, zrób to zgodnie z instrukcją Jak skonfigurować program Symfonia Finanse i Księgowość do obsługi ulgi za złe długi VAT?
Krok 2: Wejdź do menu Deklaracje → Ulga na złe długi → VAT.
Krok 3: Wybierz Okres sprawozdawczy, dla którego chcesz wygenerować korektę oraz zaznacz parametr Należności i Tylko podlegające korekcie.
Krok 4: Zaznacz dokumenty, które chcesz skorygować i kliknij Generuj.
Krok 5: W oknie Generuj dokumenty korekty ulgi na złe długi wybierz datę generowanego dokumentu i potwierdź jego utworzenie przyciskiem Generuj.
Krok 6: Wejdź w menu Dokumenty → Przeglądanie → Bufor, jeśli chcesz zweryfikować utworzony dokument ulgi na złe długi VAT.
Ważne! |
Nie modyfikuj automatycznego dokumentu ulgi na złe długi VAT. Jeśli edytujesz dokument program wyświetli komunikat: Zaakceptuj go klawiszem OK. |
III. Prezentacja dokumentu ulgi na złe długi VAT - zmniejszenie Vat z tytułu niezapłaconych należności w pliku JPK_V7
Dokument wprowadzony zgodnie z powyższą instrukcją pomniejszy wartość podatku należnego oraz wartość podstawy opodatkowania w polach właściwych dla sprzedaży według odpowiednich stawek. Dodatkowo wartość korekty zostanie wykazana w polu 68 oraz 69 w części deklaracyjnej pliku JPK_V7. Prezentacja dokumentu w pliku JPK_V7:
- w części deklaracyjnej
- w części ewidencyjnej
IV. Automatyczna ewidencja korekty z tytułu ulgi na złe długi VAT- zwiększenie Vat z tytułu zapłaconych należności
Jeśli otrzymasz płatność z tytułu należności i chcesz zaewidencjonować w programie korektę zwiększającą podatek należny oraz podstawę opodatkowania postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.
Krok 1: Wejdź do menu Deklaracje → Ulga na złe długi → VAT.
Krok 2: Wybierz Okres sprawozdawczy, w którym chcesz wygenerować korektę oraz zaznacz parametr Należności i Tylko podlegające korekcie.
Ważne! |
Program Symfonia Finanse i Księgowość wyświetli dokument w okresie rozliczeniowym, w którym rozrachunek został rozliczony. |
Krok 3: Zaznacz dokumenty, które chcesz skorygować i kliknij Generuj.
Krok 4: W oknie Generuj dokumenty korekty ulgi na złe długi wybierz datę generowanego dokumentu i potwierdź jego utworzenie przyciskiem Generuj.
Krok 5: Wejdź w menu Dokumenty → Przeglądanie → Bufor, jeśli chcesz zweryfikować utworzony dokument ulgi na złe długi VAT.
Ważne! |
Nie modyfikuj automatycznego dokumentu ulgi na złe długi VAT. Jeśli edytujesz dokument program wyświetli komunikat: Zaakceptuj go klawiszem OK. |
V. Prezentacja dokumentu ulgi na złe długi VAT - zwiększenie Vat z tytułu zapłaconych należności w pliku JPK_V7
Dokument wprowadzony zgodnie z powyższą instrukcją zwiększy wartość podatku należnego oraz wartość podstawy opodatkowania w polach właściwych dla sprzedaży według odpowiednich stawek i zostanie zaprezentowany w części deklaracyjnej oraz w części ewidencyjnej w pliku JPK_V7 w następujący sposób:
- w części deklaracyjnej
- w części ewidencyjnej
VI. Ręczna ewidencja korekty z tytułu ulgi na złe długi VAT - podatek należny
Program Symfonia Finanse i Księgowość umożliwia ewidencję ulgi na złe długi VAT również ręcznie. Funkcjonalność ręcznej ewidencji korekty dokumentów z tytułu ulgi na złe długi VAT ma zastosowanie w sytuacji, gdy chcesz ująć w pliku JPK_V7 korektę dokumentów, które nie występują w programie Symfonia Finanse i Księgowość. Jeśli chcesz wprowadzić ręcznie dokument korekty z tytułu ulgi na złe długi VAT do programu zrób to zgodnie z instrukcją [F50/FKF] Ulga na złe długi VAT - ręczna ewidencja korekty podatku należnego
Masz pytania?
Dołącz do nas! Zaloguj się do Społeczności Klientów Symfonii i zadaj pytanie w obszarze wiedzy,
który Cię interesuje.
Aby zalogować się do naszej społeczność, potrzebujesz konta w Symfonii ID.
Jeśli jeszcze go nie masz – skorzystaj z instrukcji