Zakończenie umowy o pracę wiąże się z realizacją trzech zdarzeń, pierwsze dotyczy sposobu rozwiązana umowy o pracę, drugie ekwiwalentu za urlop, trzecie rozwiązania stosunku pracy, które odłącza pracownika od wzorców oraz zamyka dane kadrowe.
1. W celu rozwiązania umowy o pracę otwórz kartotekę Pracownika i przejdź na zakładkę Kalendarz. Zdarzenia rozwiązania umowy o pracę można wstawić bezpośrednio z przycisku Stosunek pracy /Rozwiązanie stosunku pracy
- Rozwiązując umowę z pracownikiem można wybrać jedno ze zdarzeń:
- Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
- Rozwiązanie umowy o pracę z wypowiedzenie
- Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
- Rozwiązanie umowy o pracę ze skróconym wypowiedzeniem
- Wygaśnięcie umowy o pracę
- Jeżeli umowa została zawarta na czas określony to należy wybrać zdarzenie Zakończenie umowy o pracę z katalogu Pomocnicze
Po wybraniu odpowiedniego zdarzenia należy wybrać przycisk Zatwierdź
- W kolejnym oknie Edycji elementu kadrowego „Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem należy uzupełnić dane związane z rozwiązaniem umowy i wskazać właściwą datę rozwiązania umowy w elemencie data zakończenia pracy
- W oknie Edycji elementu kadrowego “Wypłata ekwiwalentu za urlop?” –należy wybrać TAK lub NIE dla wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
- W oknie Porozumienie o rozwiązaniu Umowy o Pracę można ustawić parametry wydruku raportu, a następnie wydrukować dokument.
- Po wykonaniu raportu powrócisz do kalendarza pracownika. Kolejnymi etapami rozwiązania umowy o pracę to realizacja zdarzeń wstawionych do kalendarza: Ekwiwalent za urlop (jeśli wybrano wypłatę ekwiwalentu) oraz Rozwiązanie stosunku pracy.
- Jeśli realizując zdarzenie rozwiązania umowy o pracę została wybrana wypłata ekwiwalentu za urlop, wtedy w dniu rozwiązania stosunku pracy wstawione zostanie zdarzenie Ekwiwalent za urlop, aby zrealizować zdarzenie Ekwiwalent za urlop należy wybrać pod ppm(prawy przycisk myszy) opcję realizuj zdarzenie. W kolejnych oknach sprawdź i zapisz:
- Edycja elementu kadrowego "Podstawy do urlopu i ekwiwalentu" – wyliczone wartości podstaw do urlopu i ekwiwalentu.
- Edycja elementu kadrowego „Rozliczenie ekwiwalentu za niewykorzystane godziny urlopu„ – wyliczone rozliczenia ekwiwalentu urlopowego pracownika.
- Ostatni krok wyrejestrowania pracownika z firmy to realizacja zdarzenia Rozwiązanie stosunku pracy. Aby zrealizować zdarzenie Rozwiązanie stosunku pracy należy wybrać pod ppm opcję realizuj zdarzenie. W kolejnych oknach:
- Edycja zestawu kadrowego „Wyrejestrowanie z ub. sp. / zdr.” – wprowadź daty wyrejestrowania pracownika z poszczególnych ubezpieczeń oraz podaj przyczynę wyrejestrowania.
- Edycja zestawu kadrowego „Zgłoszenie do ubezpieczeń” – ubezpieczenia ZUA/ZZA uzupełnione o daty zakończeń obowiązywania.
- Wyświetlony komunikat informuje, że pracownik zostanie odłączony od wzorców kadrowo-płacowych, zakończone zostaną transakcje oraz usunięte z kalendarza niezrealizowane zdarzenia.
- Świadectwo pracy – można ustawić parametry, a następnie wydrukować świadectwo pracy. Zaznaczenie Wyświetlenie wyników raportu w programie MS Office umożliwia przygotowanie własnego formularza w programie MS Word.
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.