Polski Ład wprowadza zmianę w wyliczaniu składki na ub. zdrowotne, którą należy ograniczyć do wysokości naliczonej zaliczki na podatek. Składka zdrowotna będzie ograniczana do wysokości naliczonej zaliczki na podatek obliczonej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2021 r.
Oznacza to, że wyliczając składkę zdrowotną od niskiej podstawy, która wiążę się z koniecznością ograniczania składki do wysokości naliczonej zaliczki na podatek, należy wziąć pod uwagę charakter parametrów podatkowych pracownika w miesiącu wyliczania wynagrodzenia, np. stosowanie podstawowych KUP czy podwyższonych, uwzględnianie ulgi podatkowej (PIT-2), czy nie, natomiast wartość parametrów należy brać wg stanu przepisów w roku 2021.
W związku z powyższym w programie od wersji 2022.b Symfonia ERP Kadry i Płace zostały wprowadzone dodatkowe elementy do obsługi tej zmiany przepisów, m.in. miesięczna ulga podatkowa do wyliczenia skł. zdrowotnej, miesięczne koszty uzyskania do wyliczenia skł. zdrowotnej. Działanie mechanizmu ograniczania składki zdrowotnej do wysokości naliczonej zaliczki na podatek wg stanu przepisów na dzień 31.12.2021 r. wymaga, aby parametry podatkowe pracownika były pobierane z przygotowanych w tym celu wzorców kadrowo-płacowych.
Domyślnie w programie każdy pracownik ma stosowane podstawowe koszty uzyskania przychodu oraz ulgę podatkową (PIT-2). Jeżeli pracownik ma mieć inne KUP lub ze złożonego PIT-2 wynika, że nie wnosi o stosowanie kwoty zmniejszającej podatek - ulgi podatkowej, to należy pracownikowi przypisać jeden z wzorców:
- Koszty uzyskania przy dojazdach - dla stosowania podwyższonych KUP , obecnie 300 zł;
- Zerowe koszty uzyskania - gdy pracownik złoży wniosek o nie uwzględnianie KUP od wynagrodzenia ze stosunku pracy;
- Zerowa ulga podatkowa - gdy ulga ta nie przysługuje w związku z oświadczeniem złożonym w PIT-2;
- Wspólne rozliczanie z małżonkiem - gdy pracownik złożył takie oświadczenie. Ważne! Tego wzorca można używać do rozliczania wynagrodzeń wypłacanych od roku 2022. Dla wcześniejszych wypłat w roku 2021 należy użyć wzorca Rozl.z małżonk/Samot.wych.dzieci.
Nie zalecamy wprowadzać indywidualnych wartości podatkowych w danych kadrowych pracownika, gdyż może to powodować błędne wyliczenie składki zdrowotnej od wynagrodzenia ze stosunku pracy!
Sposób przypisania wzorców do pracownika znajduje się w instrukcjach:
Komentarze
Komentarze: 2
Stosowanie rozporządzenia dla umów zlecenia - od 2022-02-01 powinno być TAK.
Wypłata niższa.... wg Polskiego Ładu.
Zaloguj się, aby dodać komentarz.