Ustawa o PDOF:
Art. 13. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:
7) przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych; [...]
W programie Symfonia ERP Kadry i Płace do rozliczenia takiego przychodu służy umowa cywilnoprawna
i jej rozliczenie o nazwie Umowa z art. 13 pkt 7 oraz Rozliczenie umowy z art. 13 pkt 7.
Funkcjonalność umożliwiająca prowadzenie rozliczeń dla umowy cywilnoprawnej składa się z dwóch etapów:
- Pierwszy etap to zawarcie z pracownikiem umowy, która odbywa się poprzez realizację w kalendarzu pracownika zdarzenia: Umowa z art. 13 pkt 7.
- Drugi etap to wprowadzenie rozliczenia do zawartej umowy, która odbywa się poprzez realizację w kalendarzu pracownika zdarzenia: Rozliczenie umowy z art. 13 pkt 7.
Krok 1 Rejestracja umowy z art. 13 pkt 7
Otwórz kartotekę pracownika i przejdź na zakładkę Kalendarz.
1.1 W kalendarzu pracownika wybierz dzień, w którym ma być zawarta umowa zlecenia.
1.2 Na dole okna wybierz opcję Stosunek pracy\Zawarcie umowy cywilnoprawnej.
1.3 W sekcji Wystąpienie zdarzenia\Zdarzenie program automatycznie podpowiada zdarzenie Umowa zlecenia, rozwiń i wybierz Umowa z art. 13 pkt 7, a następnie Zatwierdź.
1.4. W wywołanym oknie Edycja elementu kadrowego uzupełnij parametry dla zawieranej umowy.
Jeżeli umowa będzie rozliczana w postaci kilku rachunków możesz uzupełnić pozycję domyślna wartość rozliczenia, wprowadzając kwotę częściowego rozliczenia.
Pamiętaj o podaniu daty zakończenia umowy. Zatwierdź wprowadzone dane przyciskiem Zapisz.
1.5. Jeżeli osoba, z którą zawierasz umowę nie ma uzupełnionych danych w zestawie kadrowym Zgłoszenie ZUA/ZZA wyświetlone zostanie zapytanie Czy wypełnić deklarację zgłoszeniową ZUS dla tej umowy? Wybierz przycisk Tak w celu zgłoszenia do ubezpieczeń.
1.6. W wywołanym oknie edycja elementu kadrowego Zgłoszenie ZUA/ZZA uzupełnij dane:
- Zgłoszenie do ubezpieczeń – program domyślnie podpowiada ub. społ. i zdrow. (ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla ZUS ZUA), zmień na ub. zdrow. jeśli ma być tylko ubezpieczenie zdrowotne dla ZUS ZZA
- Tytuł ubezpieczenia – system automatycznie podpowie kod tytułu ubezpieczenia 0411, zmień go, jeśli ma być inny.
- Obowiązkowe ub. społeczne i zdrowotne – program domyślnie ustawia obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe na TAK. Jeżeli zleceniobiorca ma być zgłoszony tylko do samego ubezpieczenia zdrowotnego, zmień ustawienia ubezpieczeń społecznych na NIE oraz usuń datę w pozycji data od (ub. społeczne).
- Dobrowolne ub. społeczne i zdrowotne – jeżeli zleceniobiorca przystępuje do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, dodaj daną kadrową dla tego elementu z datą obowiązywania od dnia zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a następnie uzupełnij odpowiednio wartości w pozycjach: ub. chorobowe dobrowolne? oraz data od: (ub. chorobowe dobrowolne).
- Dane o kasie chorych NFZ- uzupełnij odpowiednio dane: data przystąpienia do kasy chorych / NFZ oraz kasa chorych / NFZ.
Po uzupełnieniu danych wybierz przycisk Zapisz.
Szczegółowe informacje dotyczące sposobu uzupełniania danych dla deklaracji ZUS znajdziesz w instrukcjach Zgłoszenie ZUS ZUA oraz Zgłoszenie ZUS ZZA
1.7. Po realizacji zdarzenia Umowa z art. 13 pkt 7 program domyślnie przypisuje pracownika do wzorców Współpracownik i Umowy cywilnoprawne.
![]()
|
Wprowadzenie zdarzenia Umowa zlecenia do kalendarza pracownika jest również możliwe dla miesiąca, który jest już zamknięty. |
Krok 2 Rozliczenie umowy z art. 13 pkt 7
![]()
|
Pamiętaj! Przed rozliczeniem umowy cywilnoprawnej zalecane jest utworzenie okresu pomocniczego, Umowy cywilnoprawne rozliczane są w okresach z szablonem listy płac Umowy cywilnoprawne |
W wyniku realizacji zdarzenia Umowa z art. 13 pkt 7 w kalendarzu pracownika zostanie uaktywniona transakcja rozliczająca opisywaną umowę. Jeżeli użytkownik nie wstawi rozliczenia do aktywnej umowy to system domyślnie siedem dni przed końcem miesiąca będzie generował zdarzenie Rozliczenie umowy z art. 13 pkt 7. Zdarzenia będą generowane, co miesiąc aż do rozliczenia wartości umowy.
W celu realizacji zdarzenia Rozliczenie umowy zlecenia wykonaj następujące czynności:
2.1 Otwórz kartotekę pracownika i przejdź na zakładkę Kalendarz.
2.2 Wybierz dzień, w którym chcesz wstawić rozliczenie umowy.
2.3 Na dole okna wybierz z zakładki Stosunek pracy\Rozliczenie umowy cywilnoprawnej.
2.4 W sekcji Wystąpienie zdarzenia\Zdarzenie program automatycznie podpowiada zdarzenie Rozliczenie umowy zlecenia, rozwiń i wybierz Rozliczenie umowy z art. 13 pkt 7.
2.5 W pozycji Transakcja z rozwijanego menu wskaż umowę, do której ma zostać wstawione rozliczenie.
2.6 Wybierz po prawej stronie okna przycisk Zatwierdź.
2.7 Podczas realizacji zdarzenia otworzy się okno edycji elementu kadrowego dla zestawu Umowy z art. 13 pkt 7, gdzie możesz zweryfikować rozliczenie umowy.
Kwota rozliczenia nie musi być dokładnie taka, jaka została podana w umowie, można zmienić wartość rozliczenia.
Zweryfikuj rozliczenie, upewnij się, że w pozycji okres płacowy rozliczenia jest właściwy okres, w którym umowa ma być rozliczona i zapisz rozliczenie.
![]()
|
Pamiętaj! Jeśli w tym samym miesiącu tworzysz kilka okresów pomocniczych na podstawie tego samego szablonu listy płac Umowy cywilnoprawne, to okresy płacowe powinny różnić się nazwą oraz wskazane jest grupowanie okresów wg wzorców porządkowych lub zmianą zakresu dat wzorców i danych kadrowych rozliczanych w okresie. Przy takim tworzeniu okresów program automatycznie wskaże odpowiedni okres płacowy. Sposób tworzenia kilku okresów dla umów cywilnoprawnych przedstawiony jest instrukcji Tworzenie kilku okresów pomocniczych dla umów cywilnoprawnych |
2.8. Po realizacji zdarzenia Rozliczenie umowy z art. 13 pkt 7 program domyślnie przypisuje pracownika do wzorców Płatność przelewem (um. cywilnoprawne) oraz Umowa z art. 13 pkt 7.
2.9. Na zakładce Płace\Wynagrodzenia możesz zweryfikować rozliczenie umowy z art. 13 pkt 7 w odpowiednim okresie płacowym.
2.10. Dane dotyczące wprowadzonych i rozliczonych umów z art. 13 pkt 7 możesz obejrzeć w danych kadrowych pracownika na zakładce Dane kadrowe po wybraniu zestawu Umowy\Umowy z art. 13 pkt 7. W tym zestawie istnieje możliwość edycji wprowadzonych danych dotyczących umów i ich rozliczenia.
Umowa z art. 13 pkt 7 zostanie zamknięta automatycznie przez program z chwilą rozliczenia zarejestrowanej kwoty umowy.
Jeżeli chcesz zakończyć nierozliczoną w pełni umowę z art. 13 pkt 7 należy zamknąć transakcję. Sposób zamknięcia transakcji opisany jest w instrukcji Zamykanie umowy zlecenia.
![]()
|
Pamiętaj! Jeżeli podczas trwania umowy zlecenia zleceniobiorca był zgłoszony do ubezpieczeń, należy na dzień zakończenia umowy zlecenia w kalendarzu pracownika zrealizować zdarzenie Wyrejestrowanie ZWUA. Zdarzenie znajduje się w katalogu zdarzeń 05.Rozliczenia\12. ZUS\Wyrejestrowanie ZUS ZWUA. |
Ważne!!
Rozliczenie umowy z art. 13 pkt 7 z własnym pracownikiem.
W sytuacji zawarcia i rozliczenia umowy z art. 13 pkt 7 z własnym pracownikiem etatowym należy pewne elementy poprawić ręcznie.
1. Jeżeli z tytułu umowy z art. 13 pkt 7 pracownik ma podlegać zgłoszeniu do ubezpieczenia z innym kodem, to takiego zgłoszenia należy dokonać z programu Płatnik.
2. Podczas rozliczania umowy z art. 13 pkt 7 z własnym pracownikiem etatowym należy w rozliczeniu umowy zmienić naliczenia ubezpieczeń i tytuł ubezpieczenia - program podpowie ubezpieczenia i kod tytułu 0110:
![]() |
Należy zmienić naliczenia ubezpieczeń i tytuł na właściwy lub brak, jeżeli umowa nie podlega zgłoszeniu do ZUS.
![]() |
Komentarze
Komentarze: 6
Dzień dobry,
Czy program śledzi w umowie z art. 13 pkt 7 wejście w II próg podatkowy? W 2020 roku cały rok miałam naliczane 17%, w 2021 r zmieniłam ręcznie jednak w tym roku wolałabym żeby pilnował tego program.
Dzień dobry,
Dla umów cywilnoprawnych należy stosować stawkę podatku z pierwszego progu podatkowego, 17 %, bez względu na wysokość przychodów narastająco w trakcie roku. Nie ma w programie mechanizmu pilnującego przekroczenie I progu podatkowego dla umów cywilnoprawnych.
Jedynie na wniosek osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej można zastosować wyższą stawkę podatku.
W takiej sytuacji, w danych pracownika, w zestawie parametry podatkowe (ustawowe), należy dodać wartość indywidualną w odpowiednim elemencie dotyczącym % podatku dla UCP. W tej umowie to element %podatku od umów z art. 13.
Dzień dobry Pani Barbaro,
A więc to tak... Dziękuję bardzo za wyjaśnienie :) Pozdrawiam serdecznie
Czy kod zgłoszenia do ZUS ze składką zdrowotną nie powinien być 22 50?
Zgodnie z informacją na stronie ZUS - FAQ "Czy będzie nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób powołanych otrzymujących wynagrodzenia?"
https://www.zus.pl/o-zus/o-nas/programy-transformacji-cyfrowej-zus/zmiany-od-2022-r./faq
Dzień dobry,
Zgadza się Pani Katarzyno, jest nowy kod 2250 dla umów z tytułu powołania. Z tego co się orientuję, to członkowie zarządu nie zawsze są z tytułu powołania.
Witam,
Czy od 2022r podczas rozliczania umowy z art. 13 pkt 7 oraz umowy zlecenie, należy zmienić naliczenia ubezpieczenia zdrowotnego na: "bez ogranicz.zal." ?? Pozdrawiam serdecznie :o)
Zaloguj się, aby dodać komentarz.