Na potrzeby nowej funkcjonalności porównywania zaliczek między przepisami roku 2022 a 2021 zostały przygotowane nowe elementy.
- zaliczka na p. doch. odprowadzona do US (31 grudnia 2021) - hipotetyczna zaliczka na podatek wg przepisów roku 2021
- zaliczka na podatek wg Polskiego Ładu - zaliczka na podatek wyliczona wg zasad ustawy z Polskiego Ładu dla umów o pracę; (prezentuje zaokrągloną wartość elementu naliczona zaliczka na podatek)
- odroczona zaliczka na podatek do US w 2022 (narastająco)- wartość odroczonych zaliczek narastająco od początku stosowania rozporządzenia do rozliczenia w kolejnych miesiącach; różnica między zaliczką na podatek wg Polskiego Ładu a faktycznie pobraną zaliczka w elemencie zaliczka na p. doch. odprowadzona do US.
- naliczona zaliczka od UCP od 1 stycznia 2022 - zaliczka na podatek wyliczona wg zasad ustawy z Polskiego Ładu dla umów zlecenia
- odroczona zaliczka na podatek do US z umowy zlecenia w 2022 - różnica między zaliczką na podatek wg Polskiego Ładu wykazaną w elemencie naliczona zaliczka od UCP od 1 stycznia 2022 a faktycznie pobraną zaliczka w elemencie zaliczka na p. doch. odpr. do US od um. cyw.-pr.. Pokazuje wartości tylko w ramach danego miesiąca.
Jak działa stosowanie Rozporządzenia dla umowy o pracę?
Po ustawieniu u pracownika stosowania Rozporządzenia MF program wylicza hipotetyczną zaliczkę na podatek wg roku 2021 (zaliczka na p. doch. odprowadzona do US (31 grudnia 2021)) oraz zaliczkę wg Polskiego Ładu (naliczona zaliczka na podatek -zaliczka na podatek wg Polskiego Ładu).
Korzystniejsza dla pracownika zaliczka jest pobierana w elemencie zaliczka na p. doch. odprowadzona do US.
Jeżeli zaliczka wg Polskiego Ładu jest wyższa, to jest pobierana zaliczka w wysokości hipotetycznej zaliczki z roku 2021, a różnica, nadwyżka zaliczki wg Polskiego Ładu jest przenoszona do elementu odroczona zaliczka na podatek do US w 2022 (narastająco).
W kolejnych proces się powtarza.
Jeżeli w którymś miesiącu zaliczka wg Polskiego Ładu będzie niższa od hipotetycznej zaliczki z roku 2021, to zostanie rozliczona część odroczonej zaliczki z poprzednich miesięcy. Będzie to widoczne następująco:
zaliczka na podatek wg Polskiego Ładu < zaliczka na p. doch. odprowadzona do US (31 grudnia 2021), to zaliczka na p. doch. odprowadzona do US = zaliczka na podatek wg Polskiego Ładu + odroczona zaliczka, ale nie więcej niż zaliczka na p. doch. odprowadzona do US (31 grudnia 2021).
Jak działa stosowanie Rozporządzenia dla umowy zlecenia?
Wszystkie naliczenia i porównania zaliczek odbywają się w danych kadrowych w rozliczeniu umowy zlecenia.
Jeżeli jest włączone stosowanie Rozporządzeni MF od umowy zlecenia, to w rozliczeniu umowy zlecenia wylicza się hipotetyczna naliczona zaliczka na podatek wg roku 2021 w elemencie podatek naliczony (31 grudnia 2021), a następnie wylicza się składka zdrowotna 7,75% - ub. zdr. odliczone (do 31 grudnia 2021), która obniża zaliczkę na podatek do US - podatek odprowadzony.
W liście płac będzie widać różnicę w elementach:
naliczona zaliczka od UCP od 1 stycznia 2022 - podatek należny wg Polskiego Ładu
zaliczka na p. doch. odpr. do US od um. cyw.-pr. - zaliczka faktycznie pobrana i odprowadzona do Urzędu Skarbowego. Jeżeli jest niższa niż naliczona zaliczka od UCP od 1 stycznia 2022, tzn., że jest wg roku 2021.
odroczona zaliczka na podatek do US z umowy zlecenia w 2022 - różnica między zaliczką wg Polskiego Ładu a odprowadzona do US wg roku 2021 za ten miesiąc.
Dla umowy zlecenia nie wystąpi sytuacja, w której zaliczka wg Polskiego Ładu będzie korzystniejsza od zaliczki wg roku 2021, więc odroczony podatek będzie do rozliczenia przez pracownika w zeznaniu rocznym.
![]() |
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.