Odpowiedź:
1) Przygotuj zestaw składników do listy płac, który będzie zawierał elementy:
- Przychód opodatkowany
- zaliczka na p. doch. odprowadzona do US (31 grudnia 2021)
- zaliczka na podatek wg Polskiego Ładu
- zaliczka na p. doch. odprowadzona do US
- odroczona zaliczka na podatek do US w 2022 (narastająco)
- do wypłaty
2) Wykonaj listę płac dla pracowników, dla których wykonujesz korektę zaliczek w następujący sposób:
w parametrach wydruku listy płac zaznacz opcje:
- wybrane okresy\wszystkie okresy z danego miesiąca bazowego
- Prezentuj okresy korygujące osobno
3) Sprawdź wyliczenia; czy korekta jest wykonana tylko dla pracowników, dla których należy skorygować i zwrócić zaliczki na podatek.
W pozycji: Okresy bazowe będzie wykazany przychód i zaliczki za styczeń, które były wypłacone pierwotnie.
W pozycji: Okresy korygujące będzie wyliczona hipotetyczna zaliczka na podatek wg roku 2021 w elemencie zaliczka na p. doch. odprowadzona do US (31 grudnia 2021). Jeśli będzie ona niższa od pierwotnej zaliczki, to różnica będzie wykazana jako zaliczka na p. doch. odprowadzona do US, a następnie odroczona zaliczka na podatek do US w 2022 (narastająco) oraz do wypłaty.
Przed zamknięciem procesu korekty odłącz anuluj korektę systemu wynagrodzeń dla pracowników, dla których korekta jest zbędna.
Ważne!
Pracowników z przychodem powyżej limitu 12800 oraz tych z niskim przychodem, dla których nie ma uzasadnienia korekta zaliczek, należy odłączyć od procesu korekty poleceniem Anuluj korektę wynagrodzeń. Polecenie to należy wykonać na każdym okresie korygującym, na którym taki pracownik ma system wynagrodzeń (ma ikonę główki).
|
Pamiętaj! Ręczne zmiany na zakładce Płace\Wynagrodzenie w pierwotnym okresie korygowanym mogą spowodować błędne naliczenia w okresie korygującym. |
4) Jeżeli dla pracownika nie powinno być korekty zaliczki, to wycofaj pracownika z procesu korekty poleceniem Anuluj korektę systemu wynagrodzeń na każdym otwartym okresie korygującym, na którym pracownik nie powinien mieć żadnych naliczeń.
![]() |
Jak łatwiej zarządzać pracownikami, dla których ma być przygotowana korekta?
Utwórz pomocniczy katalog pracowników w oknie Pracownicy i dodaj do niego pracowników, dla których potrzebujesz wykonać korektę. Zobacz instrukcję: Jak utworzyć katalog pracowników.
|
Pamiętaj! Korekty list płac z tytułu zwrotu zaliczek na podatek nie wolno łączyć z innymi korektami wynagrodzeń! Jeżeli masz do wykonania inne korekty wynagrodzenia, np. zmiana nieobecności, przygotuj nowy proces korekty. |
|
Pamiętaj! Ręczne zmiany na zakładce Płace\Wynagrodzenie w pierwotnym okresie korygowanym mogą spowodować błędne naliczenia w okresie korygującym. |
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.