Odpowiedź:
- Wybierz pracowników, dla których chcesz wykonać korektę zaliczek. Możesz dla nich utworzyć pomocniczy katalog w oknie Pracownicy wg instrukcji [KIP] Jak zarządzać grupą pracowników, dla których trzeba utworzyć korektę wynagrodzeń - katalog pracowników.
- Wykonaj kopię bezpieczeństwa
- W oknie Wyrównania i korekty utwórz proces korekty zgodnie z instrukcją [KIP] Korekty wynagrodzeń – ogólne informacje
- W oknie Pracownicy wybierz odpowiedni okres korygujący dla umów cywilnoprawnych
- Zaznacz pracowników, dla których robisz korektę z tego okresu i z prawego przycisku myszy wybierz polecenie Korekta systemu wynagrodzeń. Zaakceptuj komunikat o odblokowaniu rozliczeń umów cywilnoprawnych.
- W danych kadrowych tych zleceniobiorców (indywidualnie lub przez operacje zbiorcze) dodaj wartość indywidualną do elementu Stosowanie rozporządzenia MF z 07.01.2022 dla umowy zlecenia z zakresem dat na styczeń, jeśli chcesz korygować styczeń 2022, i ustaw wartość Tak. Zapisz zmiany.
- Po wykonaniu czynności z punktu 5 i 6, w rozliczeniu umowy zlecenia za styczeń 2022, w danych kadrowych powinno nastąpić przeliczenie wartości w dwóch elementach do wyliczenia hipotetycznej zaliczki na podatek wg przepisów roku 2021:
- podatek naliczony (31 grudnia 2021)
- ub. zdr. odliczone (do 31 grudnia 2021). Na ich podstawie podatek odprowadzony jest już wyliczonym w kwocie zaliczki korzystniejszej dla pracownika, czyli wg roku 2021.
- Na zakładce Płace\Wynagrodzenie w okresie korygującym policzy się kwota ujemna w elemencie zaliczka na p. doch. odpr. do US od um. cyw.-pr. oraz wartość tej zaliczki do zwrotu jako kwota netto od umowy zlecenia z ZUS i przelew z tyt. umów cywilnoprawnych.
Film instruktażowy: wkrótce
Przydatna instrukcja:
Film instruktażowy:
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.