Zaliczki na podatek ustala się od łącznego przychodu wypłaconego w danym miesiącu. Oznacza to, że w drugiej i kolejnej liście płac należy uwzględniać przychód i zaliczki naliczone w poprzedniej liście płac, a następnie wyliczać przychód i zaliczki narastająco z uwzględnieniem wcześniej naliczonych i pobranych zaliczek.
W programie Symfonia ERP Kadry i Płace jest wbudowany mechanizm pilnowania należnej zaliczki narastająco w miesiącu zgodnie z kolejnością okresów na zakładce Kolejność wypłat.
Taki sam sposób postępowania należy zastosować do zaliczki wg Polskiego Ładu, jak i hipotetycznej zaliczki wg przepisów roku 2021.
Jednakże wprowadzony w wersji 2022.d mechanizm wyliczenia zaliczki wg roku 2021 działa dla otwartych okresów płacowych. Wartość elementu zaliczka na p. doch. odprowadzona do US (31 grudnia 2021) wylicza się tylko w otwartych okresach płacowych, dla których jest ustawiony element sterujący Stosowanie rozporządzenia MF z 07.01.2022 na tak.
Jak zachowa się program w sytuacji, w której jeden lub kilka okresów w danym miesiącu podatkowym miało ustawione stosowanie Rozporządzenia na Nie, a następnie zostanie zmieniona wartość na Tak i dojdą kolejne okresy płacowe wypłacone w tym samym miesiącu?
Przykład:
Okres luty premia wypłacony w na początku marca bez stosowania Rozporządzenia; okres zamknięty. Kolejny okres marzec podstawowy wypłacony w marcu. Przy pomocy edycji w zamkniętych okresach ustawione Stosowanie rozporządzenia MF z 07.01.2022 na Tak od 2022-03-01.
Hipotetyczna zaliczka wg roku 2021 wyliczona jest tylko w okresie otwartym w wysokości 438 zł. Zaliczka na podatek wg Polskiego Ładu wyliczona jest w obu okresach, tak, aby zaliczka od łącznego przychodu w miesiącu była wyliczona prawidłowo.
Zaliczka na podatek odprowadzona do US wyliczana jest po porównaniu zaliczki z roku 2021 z zaliczką wg Polskiego ładu i pobierana jest niższa zaliczka.
W tej sytuacji zaliczka wg roku 2021 za cały miesiąc podatkowy jest zaniżona, bo nie uwzględnia zamkniętego okresu płacowego.
Co można zrobić w tej sytuacji? jak to poprawić?
1. Ręcznie poprawić kwotę zaliczek w okresie marzec podstawowy.
2. otworzyć pracownika w okresie Luty premia, bo to, żeby wyliczyła się zaliczka wg roku 2021, a żeby nie zmieniła się kwota do wpłaty, to ręczne poprawienie zaliczki odprowadzonej do US na taka kwotę, jaka była pierwotnie, czyli wg Polskiego Ładu.
3. Utworzyć okres korygujący do okresu luty premia, co spowoduje przeliczenie się zaliczki w okresie korygującym i w skali miesiąca.
Przykład prezentacji wyliczeń z okresem korygującym:
Komentarze
Komentarze: 0
Zaloguj się, aby dodać komentarz.