Ewidencja ulgi na złe długi CIT\PIT w programie Finanse i Księgowość wspomaga obsługę zatorów płatniczych automatyzując rejestrację zmniejszenia/podwyższenia podstawy opodatkowania w związku z przeterminowanymi rozrachunkami.
Podobnie jak w przypadku ulgi na złe długi VAT wierzyciel może zmniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę wierzytelności, jeśli nie zostanie on uregulowania lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności. Natomiast dłużnik ma obowiązek podwyższenia przychodu do opodatkowania o nie zapłacone wierzycielowi kwoty.
Ewidencja ulgi na złe długi CIT/PIT nie skutkuje utworzeniem dodatkowych dokumentów księgowych. Poszczególne operacje wykonywane oknie Ulga na złe długi CIT/PIT rejestrują wyjątki w ewidencji danych podatkowych (EDP):
- Ulga CIT/PIT należności zmniejszenie podstawy opodatkowania,
- Ulga CIT/PIT należności zwiększenie podstawy opodatkowania,
- Ulga CIT/PIT zobowiązania zmniejszenie podstawy opodatkowania,
- Ulga CIT/PIT zobowiązania zwiększenie podstawy opodatkowania.
Przeterminowane rozrachunki spełniające kryteria ulgi na złe długi CIT\PIT obsługiwane są w oknie Deklaracje (Ctrl+8) > Ulga na złe długi >CIT\PIT.
Okno ustawień ulgi na złe długi CIT\PIT
Poza warunkami konfigurowanymi w ustawieniach, dodatkowym czynnikiem decydującym czy rozrachunek zostanie wykazany na zestawieniu ulgi na złe długi CIT\PIT jest wymóg, aby rozrachunek był wystawiony na konto analityczne kontrahenta.
Przykład korekty wyjątków w Ewidencji Danych Podatkowych:
- Faktury z miesiąca kwiecień,
- Termin płatności 18.04.2021,
- Po upływie 90 dni tj. lipiec nie zostały uregulowane.
Aby zarejestrować wyjątek korygujący EDP w związku z nie rozliczeniem rozrachunku:
1.W oknie ulgi na złe długi CIT\PIT kliknij w filtr Okres do.
2.W oknie ustawień filtra wybierz Rok i Okres do. Lista przeterminowanych dokumentów prezentowana będzie według stanu na wybrany tu okres.
3.Aby wyświetlić dokumenty podlegające korekcie w związku z nie rozliczeniem rozrachunku zaznacz pole Płatność do.
W polu Data wprowadź termin dla rozliczenia, do którego prezentowane będą dokumenty.
4.Zatwierdź ustawienie filtra przyciskiem Zastosuj.
5.Odszukaj zapis (lub zapisy), dla którego chcesz zrobić korektę wyjątku EDP w związku z nie rozliczeniem rozrachunku. Stan rozliczenia poszczególnych zapisów można sprawdzić w kolumnach: Kw. korekty +/-, Kwota do rozl., % rozl. oraz Data upływu terminu płatności.
6.Zaznacz w pierwszej kolumnie zapisy, dla których chcesz wygenerować korektę wyjątków EDP.
7.Kliknij przycisk Generuj, aby utworzyć automatycznie korektę wpisu w Ewidencji danych Podatkowych. W oknie dialogowym podaj Datę wygenerowania wyjątku EDP dla tworzonej korekty.
8. W EDP zostały wygenerowane automatyczne wpisy.
9. Następnie w sierpniu dokument FVZ 1 został częściowo rozliczony.
10. Kliknij przycisk Generuj, aby utworzyć automatycznie korektę wpisu w Ewidencji danych Podatkowych. W oknie dialogowym podaj Datę wygenerowania wyjątku EDP dla tworzonej korekty.
11. W EDP zostały wygenerowane automatyczne wpisy.
12. Dane z EDP przeniosą się automatycznie na CIT-WZ. Z informacji wynika, że część dokumentu FVZ 1 została uregulowana, a druga nie uregulowana cześć została wliczona do CIT.
Pamiętaj! Tylko wyjątki w EDP wygenerowane automatycznie będą zawierały daty uregulowania w CIT-WZ. |