PIT-11(29) różni się od poprzednich wzorów informacji PIT-11 wskutek zmian wprowadzonych od 1 lipca 2022 w zakresie rozszerzenia przychodów zwolnionych od podatku o zasiłki macierzyńskie dla osób uprawnionych.
W PIT-11(29) odrębnie należy wykazywać przychody ze stosunku pracy, z umów zlecenia oraz zasiłków macierzyńskich w trzech kategoriach wiekowych:
- do 26 roku życia,
- od ukończenia 26 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni),
- powyżej wieku emerytalnego 60/65 lat.
|
Pamiętaj! Niektóre pozycje na deklaracji PIT-11 wypełniane są automatycznie, pozostałe należy wypełnić ręcznie. Poza tym każdą pozycję na deklaracji można modyfikować. |
PIT-11, Część E zawiera przychody opodatkowane wraz z zaliczkami na podatek pobranymi przez płatnika.
Część E, wiersz 1. - przychody opodatkowane ze stosunku pracy dla pracowników po ukończeniu 26 lat, ale przed osiągnięciem wieku emerytalnego 60/65 lat (kobiety/mężczyźni).
Umowa o pracę, pozycje wypełnią się automatycznie.
Ważne!
Z wiersza 1 są wyłączone zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy.
Część E, wiersz 2. - przychody opodatkowane ze stosunku pracy dla pracowników poniżej 26 lat.
Przychody ze stosunku pracy po wykorzystaniu limitu przychodów zwolnionych 85 528 zł lub gdy pracownik złożył wniosek o pobieranie zaliczki na podatek (rezygnacja ze stosowania zwolnienia z podatku).
Podczas zapisywania wynagrodzenia pojawi się komunikat informujący o przekroczonym limicie.
Umowa o pracę, pozycje wypełnią się automatycznie.
*17)Wiersze 2, 7, 11 i 13 części E wypełnia się, jeśli płatnik trakcie roku pobierał od tych przychodów zaliczki na podatek w związku ze złożeniem przez podatnika oświadczenia o rezygnacji ze stosowania w trakcie roku zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy (tzw. ulga dla młodych) albo z powodu przekroczenia limitu przychodu zwolnionego od podatku (sumy kwot wykazanych w poz. 109 i 114), gdy zwolnienie było stosowane w trakcie roku. W wierszach tych należy odpowiednio wykazać przychody uzyskane przez podatników do ukończenia 26. roku życia wraz z kwotą kosztów uzyskania przychodów oraz sumą zaliczek na podatek pobranych przez płatnika. |
Pamiętaj! Po ukończeniu przez pracownika 26 lat, jego przychody opodatkowane ze stosunku pracy wykazuje się w wierszu 1.
Część E, wiersz 3. - przychody opodatkowane ze stosunku pracy dla pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny 60/65 lat (kobiety/mężczyźni). Pozycje należy wypełnić ręcznie.
*18)Wiersze 3, 8 i 14 części E wypełnia się, jeśli płatnik w trakcie roku pobierał od tych przychodów zaliczki na podatek w sytuacji gdy podatnik nie złożył płatnikowi oświadczenia o spełnieniu warunków do stosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy (tzw. ulgi dla seniora) albo z powodu przekroczenia limitu przychodu zwolnionego od podatku (sumy kwot wykazanych w poz. 109 i 114), gdy zwolnienie było stosowane w trakcie roku. W wierszach tych należy odpowiednio wykazać przychody uzyskane przez podatników po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, pod warunkiem że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009, z późn. zm.). W wierszach tych należy odpowiednio wykazać kwoty kosztów uzyskania przychodów oraz sumy zaliczek na podatek pobranych przez płatnika. Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych uzyskane przez podatnika przed ukończeniem ww. wieku płatnik wykazuje w wierszu 1, odpowiednio przychody z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy płatnik wykazuje w wierszu 6, a z zasiłków macierzyńskich – w wierszu 12. |
Część E, wiersz 5. - przychody opodatkowane z umów cywilnoprawnych oprócz praw autorskich oraz umów zleceń.
- W wierszu piątym należy wykazać przychody z umów cywilnoprawnych z wyjątkiem praw autorskich oraz umów zleceń. Pozycje należny wypełnić ręcznie.
Część E, wiersze 6, 7 i 8. - umowy zlecenia - opodatkowane.
- wierszu szóstym należy wykazać przychody z umowy zlecenia uzyskane przez osoby między 26 rokiem życia a wiekiem emerytalnym 60/65 lat (kobiety/mężczyźni);
Umowa cywilnoprawna automatycznie wykaże się w pozycji 58, 59, 60, 61.
- w wierszu siódmym należy wykazać przychody z umowy zlecenia uzyskane przez osoby poniżej 26 roku życia, które zostały opodatkowane (pracownik złożył oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z podatku lub został wykorzystany limit zwolnienia 85 528 zł);
Umowa cywilnoprawna automatycznie wykaże się w pozycji pozycji 62, 63, 64, 65.
- w wierszu ósmym należy wykazać przychody z umowy zlecenia uzyskane przez osoby po osiągnięciu wieku emerytalnego 60/65 lat (kobiety/mężczyźni), które zostały opodatkowane (pracownik nie skorzystał ze zwolnienia z podatku lub został wykorzystany limit zwolnienia 85 528 zł). Pozycję należy wypełnić ręcznie.
Część E, wiersze 6, 7 i 8. - umowy zlecenia - opodatkowane.
*16)W wierszu 1 i odpowiednio wierszu 6 części E wykazuje się również przychody z wymienionych tam tytułów otrzymane przez podatników, którzy przenieśli miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. ulga na powrót) oraz otrzymane przez podatników, którzy w roku podatkowym wychowywali co najmniej czworo dzieci (tzw. ulga dla rodzin 4+), jeśli płatnik w trakcie roku pobierał od tych przychodów zaliczki na podatek w sytuacji gdy podatnik nie złożył płatnikowi oświadczenia o spełnieniu warunków do stosowania zwolnień od podatku, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 i 153 ustawy, albo z powodu przekroczenia limitu przychodu zwolnionego od podatku (sumy kwot wykazanych w poz. 109 i 114), gdy zwolnienie było stosowane w trakcie roku. W wierszach tych należy odpowiednio wykazać przychody uzyskane przez podatników wraz z kwotą kosztów uzyskania przychodów oraz sumą zaliczek na podatek pobranych przez płatnika. |
Pamiętaj! Po ukończeniu przez pracownika 26 lat, jego przychody opodatkowane z umowy zlecenia wykazuje się w wierszu 6.
Część E, wiersz 9 - przychody opodatkowane z praw autorskich i praw majątkowych.
W wierszu dziewiątym należy wykazać przychody z tytułu praw autorskich i praw majątkowych.
W programie jest to umowa cywilnoprawna Prawa autorskie. Wybierając Stawkę kosztów 50% check box przy Prawach autorskich zaznaczy się automatycznie.
Umowa cywilnoprawna - prawa autorskie automatycznie wykaże się w pozycji 73, 74, 71, 72.
Część E, wiersze 10 i 11 - Praktyki absolwenckie i staże uczniowskie - opodatkowane.
W wierszu dziesiątym należy wykazać przychody z tytułu praktyk absolwenckich lub staży uczniowskich, które zostały opodatkowane i wypłacone osobom powyżej 26 lat.
W wierszu jedenastym należy wykazać przychody z tytułu praktyk absolwenckich lub staży uczniowskich, które zostały opodatkowane i wypłacone osobom poniżej 26 lat.
W programie Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość rozliczanie praktyk absolwenckich wymaga ręcznego uzupełnienia pozycji.
Wiersz 10 - poz. 75, 76 i 77.
Po wpisaniu przychodu w pozycji 75, pozycja 76 automatycznie się wypełnia.
Wiersz 11 - poz. 78, 79 i 80.
Po wpisaniu przychodu w pozycji 78, pozycja 79 automatycznie się wypełnia.
Część E, wiersze 12, 13 i 14 - zasiłki macierzyńskie - opodatkowane.
- W wierszu dwunastym należy wykazać przychody z zasiłków macierzyńskich, które zostały opodatkowane uzyskane przez pracowników między 26 rokiem życia a wiekiem emerytalnym 60/65 lat (kobiety/mężczyźni); Po wpisaniu przychodu w poz. 81, poz. 82 automatycznie się wypełnia.
- w wierszu trzynastym należy wykazać przychody z zasiłków macierzyńskich, które zostały opodatkowane uzyskane przez pracowników poniżej 26 roku życia, które zostały opodatkowane (pracownik złożył oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z podatku lub został wykorzystany limit zwolnienia 85 528 zł); Po wpisaniu przychodu w poz. 84, poz. 85 automatycznie sama się wypełnia.
- w wierszu czternastym należy wykazać przychody z zasiłków macierzyńskich, które zostały opodatkowane uzyskane przez pracowników po osiągnięciu wieku emerytalnego 60/65 lat (kobiety/mężczyźni), które zostały opodatkowane (pracownik nie skorzystał ze zwolnienia z podatku lub został wykorzystany limit zwolnienia 85 528 zł). Po wpisaniu przychodu w poz. 87, poz. 88 automatycznie się wypełnia.
Część E, wiersz 15 - Inne źródła
W wierszu piętnastym wykazuje się przychody z innych źródeł, m.in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy. Są to m.in. zasiłki chorobowe i zasiłki opiekuńcze.
W programie Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość po wprowadzeniu zasiłku do wynagrodzenia,
wartość pojawi się w pozycji 29, należy ręcznie uzupełnić pozycję 90 (poz. 92 wypełni się automatycznie) odejmując wartość świadczenia w pozycji 29.
*19)W wierszu 15 części E wykazuje się m.in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy, z wyjątkiem zasiłków macierzyńskich wykazanych w wierszach 12, 13 i 14, należności z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, należności za pracę przypadające tymczasowo aresztowanym lub skazanym, świadczenia wypłacone z Funduszów: Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, należności wynikające z umowy aktywizacyjnej, a także kwotę stypendium, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy, w wysokości przekraczającej kwotę zwolnioną od podatku (wykazaną w poz. 106). |
Część E - wykazywanie zaliczki od przychodów ze stosunku pracy i zasiłków.
Ważne!
Do kolumny Zaliczka pobrana przez płatnika została dodana uwaga 15, zgodnie z którą zaliczkę ze stosunku pracy oraz od wypłaconych zasiłków wykazuje się w łącznej kwocie pobranej od tych przychodów w jednym wierszu.
*15)W przypadku gdy zakład pracy pobierał zaliczki na podatek zarówno od należności ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, jak i zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, łączną kwotę zaliczek pobranych z tych źródeł wykazuje tylko raz. Kwotę tę płatnik może wykazać w wierszu 1, odpowiednio w wierszach 2, 3, 12, 13, 14 albo 15 części E. |
Prezentacja zaliczki od przychodów ze stosunku pracy i zasiłków w programie Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość:
Zaliczka w części E od przychodów ze stosunku pracy i z zasiłków prezentowana jest w jednej pozycji w łącznej kwocie w pierwszej pozycji dotyczącej przychodów. Wykazywana będzie w pierwszym wierszu, gdzie jest przychód pracownika.
W związku z powyższymi zmianami, wartość poz. 33 lub poz. 40 lub poz. 47 w roku podatkowym może stanowić sumę poz. 33 lub poz. 40 lub poz. 47 z poszczególnych miesięcy oraz sumę z miesięcy dla poz. 94. W programie poz. 94 należy wypełnić ręcznie.
Wyjątki:
- Jeżeli pracownik nie ma przychodu opodatkowanego ze stosunku pracy, a ma jedynie zasiłek chorobowy/opiekuńczy w wierszu 15 (inne źródła – zaliczka poz. 94) oraz zasiłek macierzyński w wierszu 12, 13 lub 14 (poz. 83, 86, 89), to zaliczka od zasiłków prezentowana jest osobno w każdym wierszu. Pozycję należy wypełnić ręcznie.
- Przychody ze stosunku pracy z wiersza 1 i 3 (pracownik w trakcie roku osiągnął wiek emerytalny 60/65) – zaliczki prezentowane są osobno dla każdego wiersza.
- Pracownik do 26 lat z oświadczeniem o naliczaniu podatku, który w trakcie roku skończył 26 lat – przychody w wierszu 1 i 2 – zaliczki osobno w obu wierszach.
Część E - składki na ub. społeczne do odliczenia od dochodu.
W oddzielnych pozycjach automatycznie wykazywane są składki na ub. społeczne :
- osób pomiędzy 26 rokiem życia, a wiekiem emerytalnym 60/65 lat (kobiety/mężczyźni), od przychodów opodatkowanych;
- osób do 26 lat oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego 60/65 lat (kobiety/mężczyźni), od przychodów, które zostały opodatkowane;
- od przychodów zwolnionych z podatku dla osób uprawnionych: pkt 148 oraz 152-154.
*20)W poz. 95 i 96 nie wykazuje się składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, a w przypadku składek zagranicznych, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. |
Część F - przychody opodatkowane, od których płatnik nie ma obowiązku pobierania zaliczek na podatek (stary PIT-8C).
W tej części wykazuje się m.in. zasiłki od umów cywilnoprawnych. Pozycje należy wypełnić ręcznie.
Część G - przychody zwolnione z podatku.
Ta część została rozszerzona o zasiłki macierzyńskie oraz przychody zwolnione z podatku dla nowych grup uprawnionych.
Przychody zwolnione należy wykazywać odrębnie ze względu na źródła przychodów zwolnionych oraz zaznaczyć odpowiednie podstawy prawne tego zwolnienia.
Umowa cywilnoprawna automatycznie uzupełnia pozycję 109 oraz 110. Pozostałe pozycje należy wypełnić ręcznie.
Zgodnie z objaśnieniami do informacji PIT-11:
*21) Limit zwolnienia od podatku wynosi 3 800 zł w roku podatkowym dla stypendium wykazywanego w poz. 106.
*22) Limit zwolnienia od podatku przychodów wykazanych w poz. 109 i 114 wynosi łącznie 85 528 zł w roku podatkowym.
Część G - składka na ub. zdrowotne.
Składka na ub. zdrowotne nie jest już odliczana od podatku, ale należy wykazać składkę na ub. zdrowotne pobraną od pracownika. Pozycja wypełnia się automatycznie.
W przypadku Umowy cywilnoprawnej z zaznaczoną ulgą do 26 lat, gdzie nie ma odliczenia składek ZUS, podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej, program mimo to wlicza składkę zdrowotną do pozycji 122. Należy ją ręcznie odjąć bądź wyzerować.
*23)W poz. 122 wykazuje się składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.). Składki wykazane w poz. 122 są uwzględniane w kwocie składek do obliczenia w zeznaniu podatkowym dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci, zgodnie z art. 27f ust. 9 ustawy. |
Część G - składki członkowskie na rzecz związków zawodowych.
W 2022 r. można odliczyć od dochodu maksymalnie 500 zł z tytułu składek członkowskich na związki zawodowe. Pozycję należy wypełnić ręcznie.
Część H i I - podpisy.
Do pozycji 124 podpis pobierany jest w programie z danych wprowadzonych w Parametrach pracy dostępnych z menu Funkcje - Parametry - Parametry wypełniania deklaracji podatkowych - Osoba wypełniająca deklarację. Pozycję 125 należy wypełnić ręcznie.
|
Po wypełnieniu i weryfikacji deklaracji PIT-11 należy ją zatwierdzić (Operacje - Zatwierdź) oraz utworzyć e-deklarację i następnie wysłać na bramkę Ministerstwa Finansów przez moduł Symfonia 2.0 e-Deklarację lub inny posiadany program do wysyłki deklaracji. |
Przydatne linki
PIT-11 (29) najważniejsze informacje dla płatnika.
Formularz elektroniczny PIT-11 i inne.
Krajowa Administracja Skarbowa - e-Deklaracje.
W załączeniu:
Formularz PIT-11 (29) (.pdf).
Interaktywny formularz PIT-11 (m.in. do wypełniania ręcznego).
__________________________________________________________________________________________________________
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego artykułu? Zadaj je w Społeczności Klientów Symfonii.
Nasza Społeczność skupia specjalistów, praktyków korzystających na co dzień z oprogramowania Symfonii, a także specjalistów Zespołu Wsparcia Technicznego Produktu, wdrożeniowców rozwiązań Symfonii oraz partnerów.
Aby przejść do Społeczności:
- Kliknij link poniżej - Zadaj pytanie Społeczności;
- Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaloguj się przy użyciu Symfonia ID;
- Wybierz interesujący Cię obszar;
- Sprawdź czy ktoś nie zadał już tego pytania;
- Dodaj nowy wpis.
Zapraszamy Zadaj pytanie Społeczności
___________________________________________________________________________________________________________