PIT-y możemy wysłać mailowo do pracowników. W takim wypadku należy podświetlić odpowiednie dokumenty w Dzienniku, więcej o podświetlaniu w instrukcji - LINK i kliknąć prawym przyciskiem myszy w oknie:
Dokument z dwoma strzałkami jest podświetlony. Jest też wybrany, więc można go zapisać, wysłać do konkretnej osoby, lub jeśli podświetlimy dokumenty do konkretnych pracowników.
W samym oknie wysyłki można skonfigurować kilka opcji:
Możemy do tytułu maila dodać potrzebne informacje np. nazwisko i imię pracownika oraz inne dopiski.
Przy wysyłce program R2Płatnik korzysta z adresów mailowych pracowników wpisanych w ewidencji Adresy na zakładce Korespondencji. Możemy jednak zaznaczyć pobieranie z zakładki Do PIT, lub adres mailowy służbowy z zakładki Inne w Aktualnym zatrudnieniu:
Możemy też wysłać dodatkową informację na maila firmowego, wpisujemy go w ewidencji Firmy:
Można też wymagać potwierdzenie przeczytania wiadomości, jednak nie wszystkie hostingi poczty mogą współpracować z tą opcją wysyłki, ponadto przy odbiorze takiego maila można ją anulować, dlatego nie można tego traktować jako pewnego potwierdzenia doręczenia.
Wersja PRO oraz Profesjonalna R2Płatnika pozwala jednak podejrzeć wysłane z programu maile, można to zrobić w oknie Poczta:
Jeśli nie udało się wysłać wszystkich maili poprawnie po wysyłce zostanie pokazany raport z podsumowaniem, dzięki czemu będzie możliwa weryfikacja problemu i ponowienie wysyłki.
Przy dużej ilości maili sugerowane jest też wysyłanie ich partiami, co powinno usprawnić kontrolę.
Jeśli poprawnie nadaliśmy hasło pracownikowi, po otrzymaniu i próbie otwarcia pliku PDF powinien on go zażądać.
Hasło możemy też nadać podczas odrębnego podpisywania pliku PDF podpisem kwalifikowanym. Taką możliwość daje wersja PRO lub Profesjonalna R2Płatnika:
Opcja ta jest dostępna w menu pod prawym przyciskiem myszy w oknie Dziennika. Podpisuje ona widoczne dokumenty, więc również należy je wcześniej wyfiltrować we Właściwościach okna Dziennik. Można ją też skonfigurować w oknie Firmy:
Same wydruki można też zapisać jako pliki PDF. Można to zrobić podczas wydruku pojedynczego bądź seryjnego formularzy PIT:
Jeśli klikniemy na górną ikonę PDF możemy wszystkie pity zapisać w jednym pliku, natomiast klikając prawym przyciskiem myszy na formularzu mamy możliwość zapisania każdego PIT-a jako osobny plik PDF:
Wybieramy tu katalog do zapisu i mamy analogiczną możliwość formatu jak w mailach.
Należy jednak pamiętać, że duża ilość dokumentów może spowodować rozrost bazy danych. Możemy w takim wypadku trzymać nasze wcześniej wygenerowane jako plik PDF PIT-y w dedykowanym katalogu na komputerze bądź serwerze wprowadzanym w menu Ustawienia -> Środowisko, zakładka Eksport:
Same pliki można też przenosić między bazą i katalogiem, korzystając z funkcjonalności w oknie Firma, szczegóły są w instrukcji - LINK:
Na podobnej zasadzie jak PIT-11 postępujemy np. z IFT czy PIT4-R.
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego artykułu? Zadaj je w Społeczności Klientów Symfonii.
Nasza Społeczność skupia specjalistów, praktyków korzystających na co dzień z oprogramowania Symfonii, a także specjalistów Zespołu Wsparcia Technicznego Produktu, wdrożeniowców rozwiązań Symfonii oraz partnerów.
Aby przejść do Społeczności:
- Kliknij link poniżej - Zadaj pytanie Społeczności;
- Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaloguj się przy użyciu Symfonia ID;
- Wybierz interesujący Cię obszar;
- Sprawdź czy ktoś nie zadał już tego pytania;
- Dodaj nowy wpis.
Zapraszamy Zadaj pytanie Społeczności