Odpowiedź:
Do wersji 2022.2.c w programie Symfonia Kadry i Płace do określenia wysokości kwoty zmniejszającej podatek służyły wyłącznie wzorce:
- Kwota zmniejszająca podatek - 1/12 kwoty rocznej
- Kwota zmniejszająca podatek - 1/24 kwoty rocznej
- Kwota zmniejszająca podatek - 1/36 kwoty rocznej
- Brak kwoty zmniejszającej podatek.
W programie do wersji 2022.2.c należy więc wskazać jaki wzorzec ma się rozliczać u pracownika. Ten wzorzec będzie działał dla wszystkich typów umów. Jeżeli pracownik jest rozliczany na kilku okresach to program uwzględni kwotę zmniejszającą na pierwszym okresie zgodnie z kolejnością wypłat.
Ten mechanizm jest opisany w dokumentacji:
[KIP] Zmiana zasad rozliczania kwoty zmniejszającej podatek od 1.01.2023 r.
[KIP] Komunikat: kwota zmniejszająca podatek ustawowa - #KONFLIKT!
Od wersji 2022.2.d mechanizm uwzględniania kwoty zmniejszającej podatek został rozszerzony. Przygotowane rozwiązanie jest dedykowane dla pracodawców, u których pracownicy złożyli oddzielne oświadczenia PIT-2 dla poszczególnych źródeł przychodu i wnioskują o stosowanie oddzielnej kwoty zmniejszającej podatek dla każdego z tych źródeł.
Jeżeli takie sytuacje nie występują, nie ma konieczności zmiany sposobu rozliczania kwoty zmniejszającej podatek na oddzielną kwotę dla każdego źródła przychodu.
W Danych Kadrowych, w zestawie Parametry podatkowe(indywidualne) wprowadzono parametr sterujący Sposób rozliczania kwoty zmniejszającej podatek, w którym w zależności od przyjętego sposobu rozliczania kwoty wolnej należy ustawić wybraną opcję:
łączna kwota dla wszystkich źródeł przychodu – (wartość domyślna) nie powoduje żadnych zmian w dotychczasowym sposobie działania programu w zakresie naliczania kwoty zmniejszającej podatek, tj. program zarówno do umów o pracę jaki i umów cywilnoprawnych uwzględnia łącznie kwotę zmniejszającą podatek na podstawie przypisanego wzorca.
oddzielna kwota dla każdego źródła przychodu – zmienia sposób naliczania kwoty zmniejszającej podatek dla umów cywilnoprawnych. Przypisywanie kwoty zmniejszającej podatek dla każdego typu umowy cywilnoprawnej (z wyjątkiem umowy zryczałtowanej) odbywa się na podstawie wartości kwoty zmniejszającej podatek wprowadzanej w danych kadrowych (rezygnacja z użycia wzorca dla kwoty zmniejszającej).
Pamiętaj! Podczas wprowadzania zmiany w sposobie rozliczania kwoty zmniejszającej podatek należy pamiętać aby poprzednią wartość zamknąć z ostatnim dniem miesiąca a datę obowiązywania nowej wartości ustawić od pierwszego dnia kolejnego miesiąca. |
Po zmianie parametru na oddzielna kwota dla każdego źródła przychodu program podczas wstawiania nowej umowy cywilnoprawnej nie będzie pytał o to jaki przypisać wzorzec. Pokaże okno do wprowadzenia konkretnej kwoty dla danego typu umowy.
Przykład:
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od 1 czerwca zaczyna u swojego pracodawcy dodatkowe zlecenie. Z jego oświadczeń wynika, że dla umowy o pracę chce , żeby mu uwzględniać kwotę zmniejszającą w wysokości 300 zł, natomiast 0zł od zlecenia. W tym celu w programie należy:
1. Przejdź do Danych Kadrowych pracownika, do zestawu Podatki/Parametry podatkowe(indywidualne).
2. Dodaj nowy wiersz w elemencie Sposób rozliczania kwoty zmniejszającej podatek z zakresem dat od pierwszego dnia miesiąca, w którym chcesz zacząć stosować oddzielne kwoty.
3. W nowo dodanym wierszu wybierz: oddzielna kwota dla każdego źródła przychodu
4. Wstaw do kalendarza nową umowę cywilnoprawną. Podczas realizacji zdarzenia uzupełnij element kwota zmniejszająca podatek dla umów zlecenia.
Przy takich ustawieniach aplikacji nawet jeżeli pracownik nie wykorzysta całej kwoty zmniejszającej podatek przy umowie o pracę program nie uwzględni jej przy umowie zleceniu.
Pamiętaj! W związku z faktem, że pracownicy ponoszą odpowiedzialność za informacje przekazane w PIT-2, program dla umów cywilnoprawnych nie wprowadza ograniczeń w zakresie wprowadzanej wartości kwoty zmniejszającej podatek. Limit kwoty zmniejszającej podatek jest pilnowany w skali miesiąca tylko dla danego typu umowy. Oznacza to, że program nie weryfikuje przekroczenia łącznego limitu w przypadku posiadania jednocześnie różnych typów umów. |
__________________________________________________________________________________________________________
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego artykułu? Zadaj je w Społeczności Klientów Symfonii.
Nasza Społeczność skupia specjalistów, praktyków korzystających na co dzień z oprogramowania Symfonii, a także specjalistów Zespołu Wsparcia Technicznego Produktu, wdrożeniowców rozwiązań Symfonii oraz partnerów.
Aby przejść do Społeczności:
- Kliknij link poniżej - Zadaj pytanie Społeczności;
- Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaloguj się przy użyciu Symfonia ID;
- Wybierz interesujący Cię obszar;
- Sprawdź czy ktoś nie zadał już tego pytania;
- Dodaj nowy wpis.
Zapraszamy Zadaj pytanie Społeczności
__________________________________________________________________________________________________________