W związku ze zmianami wynikającymi z Kodeksu pracy obowiązującymi od 26 kwietnia 2023 od wersji Symfonia ERP Kadry i Płace 2023.d wprowadzono zmiany w umowie o pracę na okres próbny.
[KIP] Wydanie uaktualnienia Symfonia ERP Kadry i Płace 2023.d
W programie wprowadzono obsługę umowy o pracę na okres próbny z uwzględnieniem możliwości uzupełnienia i wydruku dodatkowych klauzul.
Do elementu kadrowego zgrupowanego Umowa o pracę (zestaw Umowa o pracę) dodano nowe atrybuty typu słownik:
•przedłużenie trwania umowy na okres próbny (ID 16559),
•czas trwania umowy na czas określony po okresie próbnym (ID 16560),
•wydłużenie umowy a okres próbny na podst. art. 25 § 23 KP (ID 16561).
Nowe atrybuty wykorzystują utworzone dla nich słowniki o tych samych nazwach. W słownikach dodane zostały przykładowe elementy, z których można skorzystać podczas wypełniania tych pól albo można dodać nowe pozycje do słownika.
System drukuje te punkty tylko przy wydruku umowy na czas próbny pod warunkiem, że w nowych punktach zostanie wybrana pozycja nie dotyczy lub jakaś inna wartość słownikowa. Jeżeli te punkty będą puste to system tych punktów na raporcie nie będzie drukował.
W przypadku zatrudniania za pomocą kreatora, po wybraniu rodzaju umowy okres próbny pojawiają się dodatkowe pola, w których można ustawić treść klauzul, które mają zostać zaprezentowane na wydruku umowy. Domyślnie ustawiana jest wartość nie dotyczy.
Jeżeli w kreatorze w polu wybranej klauzuli zostanie wybrana opcja wyczyść i pole klauzuli będzie puste to na wydruku raportu pola klauzul nie będą drukowane.
Możliwość wydruku tych powyżej opisanych dodatkowych klauzul wynika z poniższych przepisów.
Nowe przepisy w art. 25 § 21Kodeksu Pracy, przewidują, że w umowie o pracę na okres próbny strony mogą uzgodnić, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności.
Skorzystanie z możliwości wydłużenia umowy o pracę na okres próbny o okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika wymaga wprowadzenia do umowy zapisu o takim przedłużeniu.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 25 § 22 Kodeksu Pracy umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:
•1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,
•2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy.
Przepis art. 25 § 23 przewiduje, że strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny okresy, o których mowa w § 22, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy. Oznacza to, że strony mogą do umowy o pracę na okres próbny wprowadzić zapis przewidujący przedłużenie 1 lub 2-miesięcznej umowy na próbę o dodatkowy miesiąc, jeżeli uzasadnia to rodzaj pracy.
Natomiast obowiązkowe jest wprowadzenie do treści umowy o pracę na okres próbny zawartej maksymalnie na 1 lub 2 miesiące zapisu określającego, na jaki okres strony chcą zawrzeć umowę na czas określony, jeżeli po okresie próbnym planują zawarcie takiej umowy.
_____________________________________________________________________________________________________
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego artykułu? Zadaj je w Społeczności Klientów Symfonii.
Nasza Społeczność skupia specjalistów, praktyków korzystających na co dzień z oprogramowania Symfonii, a także specjalistów Zespołu Wsparcia Technicznego Produktu, wdrożeniowców rozwiązań Symfonii oraz partnerów.
Aby przejść do Społeczności:
- Kliknij link poniżej - Zadaj pytanie Społeczności;
- Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaloguj się przy użyciu Symfonia ID;
- Wybierz interesujący Cię obszar;
- Sprawdź czy ktoś nie zadał już tego pytania;
- Dodaj nowy wpis.
Zapraszamy Zadaj pytanie Społeczności