Funkcjonalność Wyrównania i Korekty można wykorzystać nie tylko do rozliczenia nieprawidłowych naliczeń wymagających korekty deklaracji ZUS, ale również do wyrównania wynagrodzenia, np. aneks do umowy o pracę ze wsteczną datą.
Opis mechanizmu wyrównania i korekt przedstawiony jest tutaj
|
Pamiętaj! Użytkownik przeprowadzający korektę wynagrodzeń powinien mieć nadane następujące uprawnienia płacowe na zakładce Prawa efektywne: Wyrównania i Korekty – Korygowanie danych, Wyrównania i Korekty – Przeglądanie zmienionych danych, Wyrównania i Korekty – Zarządzanie procesami. |
Pracownik w marcu 2022 otrzymał aneks do umowy o pracę obowiązujący od 1 stycznia 2022.
Jak wprowadzić to do programu?
Taki rodzaj korekty - wyrównania wynagrodzenia można przeprowadzić w uproszczony sposób. Przed utworzeniem procesu korekty należy odpowiednio przygotować dane kadrowe pracownika przy pomocy funkcji Edycja danych w zamkniętych okresach, a następnie po utworzeniu procesu korekty wystarczy dołączyć do niego tylko te okresy płacowe, w którym ma być przeprowadzona zmiana naliczeń, a następnie dołączyć pracownika do procesu.
Krok 1 – wprowadzenie zmiany w umowie o pracę w danych kadrowych
W danych kadrowych pracownika w zestawie Umowy o pracę z wykorzystaniem opcji Edycja danych w zamkniętych okresach dodaj nową wartość do umowy o pracę od 2022.01.01, wprowadź odpowiednie dane dotyczące aneksu.
Krok 2 – utworzenie procesu korekty
1)Przejdź do okna Wyrównania i Korekty i przyciskiem [+Dodaj] utwórz nowy proces: wprowadź własną nazwę, pozycja Rozliczenie oznacza miesiąc podatkowy wypłaty korekty (program podpowiada pierwszy otwarty miesiąc podatkowy). Jako Korygowany okres wskaż zakres miesięcy korygowanych (w tym przykładzie od 2022-01 do 2022-02)
2)Po zapisaniu procesu korekty dołącz tylko te okresy, w których ma nastąpić korekta, czyli okresy podstawowe; zostaw domyślny tryb pracy Ręczne dołączanie pracowników do procesu.
Zapisz zmiany, a następnie wybierz przycisk Korygowanie w celu utworzenia okresów korygujących.
Zostanie wyświetlony komunikat informujący o utworzeniu okresów korygujących i otworzeniu korygowanych miesięcy bazowych i ZUS. Zatwierdź komunikat przyciskiem Tak.
3)Po utworzeniu okresów korygujących należy zmienić właściwości każdego okresu korygującego: rozliczenie ZUS należy ustawić na miesiąc wypłaty, czyli tak samo, jak rozliczenie podatku dochodowego (skoro to ma być forma wyrównania a nie korekty). Przejdź do okna Okresy i kolejno wybierz Właściwości każdego okresu korygującego, a następnie zmień miesiąc rozliczenia ZUS.
Krok 3 – Dołączenie pracownika do procesu
Po utworzeniu okresów korygujących, przejdź do okna Pracownicy, wybierz jako domyślny pierwszy okres korygujący, znajdź pracownika, a następnie z menu podręcznego z prawego klawisza myszy wybierz polecenie Korekta systemu wynagrodzeń.
Tę samą czynność wykonaj dla pozostałych utworzonych okresów korygujących. Spowoduje to automatyczne dołączenie pracownika do procesu korekty.
Krok 4 - Sprawdzenie naliczeń u pracownika
Po wybraniu w oknie Pracownicy w każdym okresie korygującym na pracowniku polecenia Korekta systemu wynagrodzeń, na zakładce Płace\Wynagrodzenie pojawią się wyliczone wynagrodzenia do wypłaty wyrównania.
Po sprawdzeniu naliczeń należy zamknąć proces korekty.