PIT należy wykonać dla każdej osoby która uzyskała przychód w danym roku podatkowym.
[KIP] PIT-11(29) - jak wypełnić i sprawdzić w Symfonia ERP Kadry i Płace
Może to być osoba, która będzie miała wykazane wartości:
1. W bloku E -przychody opodatkowane
2. W bloku F - przychody opodatkowane, od których płatnik nie ma obowiązku pobierania zaliczek na podatek (stary PIT-8C) ( na przykład zasiłek z umowy cywilnoprawnej albo wynagrodzenie prokurenta)
3. W bloku G- przychody zwolnione z podatku.
Po naliczeniu wartości dla roku podatkowego [KIP] W jaki sposób naliczyć dane do PIT?/Naliczenie roku podatkowego dla PIT można przystąpić do wykonania PIT-11.
W celu weryfikacji listy osób do PIT można postąpić następująco:
Sposób pierwszy:
Najlepiej jest wykonać PIT dla wszystkich pracowników i podczas generowania PIT w parametrach wydruku zaznaczyć opcję:
- Drukuj dla pracowników, którzy osiągnęli dochód w roku podatkowym
- e-Deklaracja[
KIP] Jak wykonać PIT-11 dla wszystkich pracowników, również archiwalnych?
Po wykonaniu PIT w ten sposób na początku zostanie wyświetlone Podsumowanie raportu z listą pracowników: Wykaz osób nie ujętych na deklaracjach PIT-11(29) za rok 2022.
Raport ten za pomocą ikony ' zielonej dyskietki' można zapisać jako PDF.
Lista osób, dla których wykonał się PIT zostanie zaprezentowana w menu Kartoteki/e-deklaracje.
Listę tę z nazwiskami pracowników na każdym etapie pracy w tym oknie można przenieść do excela za pomocą opcji Eksport do Excela.
Sposób drugi:
Przed generowaniem PIT można w celu sprawdzania danych wykonać raport Karta wynagrodzeń z opcją dla wszystkich pracowników( grupa Wszyscy, czyli razem z archiwalnymi pracownikami).
- Instrukcja jak wykonać taki raport: [KIP] Jakim raportem sprawdzić wynagrodzenia pracowników za cały rok z deklaracją PIT-11 i PIT-4R
Podczas generowania warto wybrać następujące parametry;
zestawienie podatkowe, - grupowania roku podatkowego,
- prezentacja w układzie Listy pracowników,
- Tylko podsumowania,
- wykazuj pracowników na podsumowaniu.
Tak przygotowany raport można przenieść do excela. Poflirtować według odpowiednich kryteriów: po nazwisku, po przychodzie opodatkowanym lub zwolnionym.
Jeżeli jakaś osoba ma wartość w pozycji: przychód opodatkowany albo zasiłki albo przychód z umów cywilnoprawnych albo przychody zwolnione albo wykazaną składkę zdrowotną lub ubezpieczenia społeczne to dla tych osób należy wygenerować PIT 11.
Te powyższe dane można zweryfikować z listą osób generowaną podczas wystawiania deklaracji PIT 11 patrz Sposób pierwszy.
Sposób trzeci:
Istnieje możliwość aby w oknie Pracownicy po prawej stronie okna utworzyć tymczasowy pomocniczy katalog dla grupy pracowników, w których zostaną umieszczone osoby, dla których będą wystawiane formularze PIT.
Opis funkcjonalności tworzenia katalogów jest opisany w tej instrukcji: [KIP] Budowanie struktury pracowników - katalogi pracowników
Po utworzeniu takiego pomocniczego katalogu można z poziomu głównego Katalog pracowników dodać osoby z prawej strony na dany nowy katalog.
Osoby te można wcześniej wybrać za pomocą zastosowania mechanizmu opisanego w sposobie numer 1 oraz w sposobie numer 2 powyższej instrukcji albo można zastosować inną trzecią metodę selekcji pracowników:
1. Utworzyć katalog w oknie Pracownicy
2. Po lewej stronie okna w pozycji Status wybrać status: 'Z systemem wynagrodzeń'
3. Stanąć na tym pierwszym głównym katalogu czyli na napisie: Katalog pracowników.
3. Po prawej stronie okna na górze wybrać pierwszy okres płatny w 2022 roku może to być grudzień 2021 płatny w styczniu 2022 albo styczeń 2022.
4. Zaznaczyć wszystkich pracowników po prawej stronie i przeciągnąć ich na lewą stronę na napis nowo utworzonego katalogu. Zaznaczenie wszystkich pracowników jest możliwe za pomocą użycia na przykład takiego sposobu: podświetlenie pierwszej osoby a następnie: shift+ strzałka w dół na klawiaturze albo Shift+ przycisk End.
5. Czynność zaznaczania i przenoszenia pracowników należy powtórzyć dla wszystkich okresach, które są płatne w 2022 roku. Czyli po przeniesieniu pracowników z pierwszego okresu przejść na kolejny okres z listy. Powtarzać tę czynność aż do ostatniego okresu płatnego w 2022 aż do okresu np. listopad płatny w grudniu 2022 albo grudzień płatny w grudniu 2022.
6. Po zakończeniu operacji przenoszenia pracowników należy na górze zmienić Status na napis: ' Wszyscy' i przejść na katalog nowo utworzony dla osób dla PIT. Po takiej selekcji w tym katalogu będą osoby, które powinny otrzymać PIT.
Poniżej przykładowy film jak wykonać powyższe punkty.
7. Na tym katalogu można wykonywać wszelkiego rodzaju raporty np.: generowanie PIT, generowanie Karty wynagrodzeń albo generowanie Listy płac. Można tez wykonać raport tylko z listą tych osób np. wg tej instrukcji: [KIP] Jak wykonać wydruk listy płac tylko z nazwiskami pracowników oraz z miejscem na podpis pracownika?
Po zakończeniu prac związanych z generowaniem i sprawdzaniem PIT katalog w dowolnej chwili można usunąć.
Tak przygotowany katalog to zbiór osób, które powinny otrzymać PIT. Tę przygotowaną listę można porównać z lista osób otrzymaną w sposobie pierwszym lub w sposobie drugim powyższej instrukcji.
Jeżeli w bazie danych są osoby, które nie miały żadnych wartości ale z jakiś przyczyn miały otwarty wzorzec co spowodowało, że był dla nich aktywny system wynagrodzeń to po tej selekcji na nowo utworzonym katalogu mogę tez znajdować się osoby, które nie będą mieć wystawionego PIT.
________________________________________________________________________________________________________
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego artykułu? Zadaj je w Społeczności Klientów Symfonii.
Nasza Społeczność skupia specjalistów, praktyków korzystających na co dzień z oprogramowania Symfonii, a także specjalistów Zespołu Wsparcia Technicznego Produktu, wdrożeniowców rozwiązań Symfonii oraz partnerów.
Aby przejść do Społeczności:
- Kliknij link poniżej - Zadaj pytanie Społeczności;
- Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaloguj się przy użyciu Symfonia ID;
- Wybierz interesujący Cię obszar;
- Sprawdź czy ktoś nie zadał już tego pytania;
- Dodaj nowy wpis.
Zapraszamy Zadaj pytanie Społeczności