Na początku możesz zapoznać się też z dokumentem:
[KIP] Co należy zrobić w programie w związku z autozapisem PPK?
FAQ dla autozapisu PPK, najczęściej zadawane pytania.
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych w zakresie automatycznego zapisu pracowników po 4 latach, który przypada w marcu 2023 r.
Przygotowaliśmy również listę najważniejszych czynności do wykonania w programie Symfonia ERP Kadry i Płace w marcu 2023: [KIP] Jakie czynności należy wykonać w marcu 2023 dla pracownika, który podlega obowiązkowemu zapisowi do PPK ?
Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, zadaj pytanie online, korzystając z serwisu eBOK Symfonia Elektroniczne Wsparcie Techniczne - skuteczna i szybka pomoc
Wszelkie informacje w zakresie merytorycznym można śledzić na portalu internetowym prowadzonym przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) mojeppk.pl Na stronie internetowej dostępnych jest wiele materiałów do pobrania, w których znajdują się między innymi szczegółowe wytyczne dla pracodawców w zakresie autozapisu PPK.
Lista pytań może być sukcesywnie uzupełniana o dodatkowe pytania użytkowników.
1. Czym się różni w programie zdarzenie PPK wznowienie od zdarzenia PPK wznowienie po 4 latach (autozapis)?
Odpowiedź:
Działanie tych zdarzeń jest takie same, różnią się nazwą dla odróżnienia wznowienia dokonanego na wniosek pracownika (PPK wznowienie) od obowiązkowego zapisu po 4 latach (PPK wznowienie po 4 latach (autozapis)) bez wniosku pracownika.
2. Jakie czynności należy wykonać w programie dla pracownika objętego autozapisem do PPK, który przed wypłatą wynagrodzenia w marcu 2023 nie złoży rezygnacji?
Odpowiedź:
W zależności do tego, czy pracownik był już uczestnikiem PPK czy nie, należy przekazać deklarację o wznowieniu lub rejestracji pracownika do instytucji finansowej i rozpocząć naliczanie wpłat PPK. Jest to szczegółowo wyjaśnione w instrukcji: [KIP] Jakie czynności należy wykonać w marcu 2023 dla pracownika, który podlega obowiązkowemu zapisowi do PPK?
3. Czy w ogóle należy generować deklarację o rezygnacji z PPK w okresie obowiązywania autozapisu PPK?
Odpowiedź:
W zależności do tego, czy pracownik był już uczestnikiem PPK czy nie, należy przekazać deklarację rezygnacji pracownika do instytucji finansowej. Jest to szczegółowo wyjaśnione w instrukcji: [KIP] Jakie czynności należy wykonać w marcu 2023 dla pracownika, który podlega obowiązkowemu zapisowi do PPK?
4. Czy pracownikowi, który był już uczestnikiem PPK, po automatycznym wznowieniu wpłat po 4 latach (autozapis) muszę wygenerować deklarację pracownika i przekazać ją do instytucji finansowej?
Odpowiedź:
Tak. Zgodnie z poradnikiem PFR pracodawca ma obowiązek poinformować instytucję finansową o ponownym dokonywaniu wpłat za uczestników PPK. Sposób wygenerowania tej deklaracji jest szczegółowo wyjaśniony w instrukcji: [KIP] Jakie czynności należy wykonać w marcu 2023 dla pracownika, który podlega obowiązkowemu zapisowi do PPK?
5. Czy dla zatrudnionej osoby, która nigdy nie była uczestnikiem PPK mam wstawić zdarzenie PPK wznowienie czy PPK wznowienie po 4 latach (autozapis)?
Odpowiedź:
Sposób działania tych zdarzeń w programie jest taki sam, ale dla odróżnienia dokonywania wpłat w ramach tzw. autozapisu do PPK, rekomendujemy korzystanie ze zdarzenia PPK wznowienie po 4 latach (autozapis). Szczegółowy sposób postępowania jest wyjaśniony w instrukcji: [KIP] Jakie czynności należy wykonać w marcu 2023 dla pracownika, który podlega obowiązkowemu zapisowi do PPK?
6. Czy program sam wygeneruje deklarację rezygnacji w marcu 2023 dla osoby, która była już uczestnikiem PPK, ale zrezygnowała z udziału w PPK w lutym i ponownie zrezygnuje w marcu?
Odpowiedź:
Nie, program bez ingerencji użytkownika programu nie wstawi rezygnacji i nie wykona deklaracji rezygnacji. Użytkownik program sam musi zainicjować czynności związane ze wstawieniem rezygnacji pracownika z PPK. Szczegółowy sposób postępowania jest wyjaśniony w instrukcji: [KIP] Jakie czynności należy wykonać w marcu 2023 dla pracownika, który podlega obowiązkowemu zapisowi do PPK?
7. Wynagrodzenia za luty mam wypłacane na początku marca, już 2.03.2023. Jeszcze w lutym 2023 wstawiłam w kalendarzu pracownika w dniu 01.03.2023 zdarzenie PPK wznowienie po 4 latach (autozapis). Chcę wcześniej wysłać deklarację zgłoszenia pracownika do PPK, ale w oknie Zarządzanie PPK nie widzę tego pracownika w filtrze pracowników Do zgłoszenia w instytucji. Dlaczego nie mogę tego zrobić?
Odpowiedź:
W filtrze Do zgłoszenia w instytucji program wyszukuje pracowników wg daty systemowej. Zgłoszenie pracownika do instytucji finansowej będzie możliwe najwcześniej w dniu 1.03.2023.
8. Po wygenerowaniu pliku z deklaracją PPK dla pracownika objętego autozapisem w pliku XML jako typ deklaracji jest UCZ_WZNOWIENIE_4. Czy ten kod jest taki sam dla wszystkich pracowników?
<DEKLARACJA> <DATA_DEKLARACJI>2023-03-08</DATA_DEKLARACJI> <TYP_DEKLARACJI>UCZ_WZNOWIENIE_4</TYP_DEKLARACJI> </DEKLARACJA> |
Odpowiedź:
Taki kod typu deklaracji jest prawidłowy dla pracowników, którzy już byli wcześniej uczestnikami PPK, ale zrezygnowali z udziału w programie, a w marcu zostają do niego zapisani automatycznie.
9. Dlaczego w oknie Zarządzanie PPK na zakładce Wznowienie po 4 latach (autozapis) w filtrze pracowników ze wznowieniem po 4 latach (autozapis) dla osób, którym zrealizowano zdarzenie PPK wznowienie po 4 latach (autozapis) niektóre z nich mają datę przystąpienia aktualną na marzec 2023 a inne jakieś wcześniejsze daty?
Odpowiedź:
Program prezentuje datę faktycznego przystąpienia pracownika do PPK. Pracownik, który przystąpił do PPK we wcześniejszych latach, a następnie zrezygnował, będzie miał datę przystąpienia do PPK a nie datę wznowienia PPK.
10. Czy program w jakiś sposób uniemożliwia wstawienia zdarzenia PPK przystąpienie lub PPK wznowienie po 4 latach (autozapis) osobom, które ukończyły 70 lat?
Odpowiedź:
Nie, w programie nie ma wprowadzonej blokady wstawiania zdarzeń PPK wg wieku pracownika. To użytkownik programu decyduje, jakie zdarzenia wstawia pracownikom.
11. Do tej pory przekazywałam wpłaty PPK do instytucji w tym samym miesiącu, w którym zostały naliczone listy płac. Czy w marcu 2023 też będę mogła zrobić tak samo, czy muszę zrobić przelew do instytucji dopiero w kwietniu?
Odpowiedź:
Za pracowników, którzy mają wznowione wpłaty PPK w ramach autozapisu w marcu 2023, dokonanie wpłat, czyli przelew do instytucji finansowej z tytułu tych wpłat może być zrealizowany dopiero w kwietniu 2023, między 1 a 17 (ze względu na to, że 15 przypada w sobotę).
Nie ma natomiast przeszkód, aby za aktywnych uczestników PPK , którzy mają cały czas naliczane wpłaty, dokonać wpłaty PPK za marzec w marcu.
12. Jak w takim razie ustawić w programie element sterujący Liczba miesięcy przesunięcia wpłat PPK dla pracowników, aby dotychczasowi aktywni uczestnicy PPK mieli wpłaty bez zmian w tym samym miesiącu, a pracownicy ze wznowieniem wpłat w marcu 2023 za marzec mieli wpłaty w kwietniu, a od maja znowu w tym samym miesiącu.
Odpowiedź:
W firmie okresy podstawowe wypłacane są w tym samym miesiącu, natomiast premia za dany miesiąc wypłacana jest na początku kolejnego miesiąca.
Przykład 1.
Dla aktywnych pracowników, których nie dotyczy autozapis, wpłaty PPK do instytucji finansowej realizowane są w tym samym terminie, co wypłata wynagrodzenia i naliczenie wpłat PPK. W związku z czym przychód pracownika z tytułu wpłaty PPK pracodawcy też jest rozliczany w momencie naliczania płac.
Ustawienie elementu Liczba miesięcy przesunięcia wpłat PPK jest na 0, bez zmian.
Przykład 2.
Pracownicy ze wznowieniem wpłat w ramach autozapisu PPK będą mieli naliczone wpłaty PPK w okresach płacowych wypłaconych w marcu, tj. luty premia uznaniowa wypłacona 10.03.2023 oraz marzec podstawowy wypłacony 27.03.2023. Przelew do instytucji finansowej z tytułu tych wpłat będzie mógł być zrealizowany dopiero w kwietniu, np. 4.04.2023, czyli przychód pracownika z tytułu wpłaty pracodawcy również powstanie w kwietniu.
Wpłaty PPK z tytułu wynagrodzenia pracownika wypłaconego w kwietniu będą naliczone i przekazane do instytucji finansowej w terminie wypłaty wynagrodzeń, czyli marzec premia uznaniowa wypłacona 10.04.2023 oraz kwiecień podstawowy wypłacony 27.04.2023.
Ustawienie elementu Liczba miesięcy przesunięcia wpłat PPK dla takich pracowników w tej sytuacji powinno być następujące:
do 2023-03-31 - ustawienie 1
od 2023-04-01 - ustawienie 0.
Przychód pracownika z tytułu wpłaty PPK pracodawcy będzie poprawnie rozliczony w poszczególnych okresach płacowych w elemencie PPK wpłata pracodawcy w okresie:
luty premia uznaniowa wypłacona 10.03.2023 - PPK wpłata pracodawcy w okresie = 0
marzec podstawowy wypłacony 27.03.2023 - PPK wpłata pracodawcy w okresie = 0
marzec premia uznaniowa wypłacona 10.04.2023 - PPK wpłata pracodawcy w okresie = suma wpłat PPK pracodawcy z 3 okresów: luty premia uznaniowa, marzec podstawowy oraz marzec premia uznaniowa
kwiecień podstawowy wypłacony 27.04.2023 - PPK wpłata pracodawcy w okresie = wpłata PPK pracodawcy z tego okresu.
__________________________________________________________________________________________________________
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego artykułu? Zadaj je w Społeczności Klientów Symfonii.
Nasza Społeczność skupia specjalistów, praktyków korzystających na co dzień z oprogramowania Symfonii, a także specjalistów Zespołu Wsparcia Technicznego Produktu, wdrożeniowców rozwiązań Symfonii oraz partnerów.
Aby przejść do Społeczności:
- Kliknij link poniżej - Zadaj pytanie Społeczności;
- Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaloguj się przy użyciu Symfonia ID;
- Wybierz interesujący Cię obszar;
- Sprawdź czy ktoś nie zadał już tego pytania;
- Dodaj nowy wpis.
Zapraszamy Zadaj pytanie Społeczności
__________________________________________________________________________________________________________