Przepisy, zgodnie z którymi duże podmioty są zobowiązane do przygotowania raportu zatorów płatniczych są zawarte w dokumencie Sprawozdawczość_najczęściej_zadawane_pytania_-_aktualizacja_.docx dostępnym na stronie Ministerstwa.
Raport można uruchomić z dwóch miejsc:
Wskaźniki àDodatkowe à Raport Płatności – terminy zapłaty w transakcjach handlowych od 2022 (rys. 1).
Rysunek 1
Górne menu à SmartBI à Dodatkowe à Raport Płatności – terminy zapłaty w transakcjach handlowych od 2022.
Rysunek 2
2. Okno filtrów – otwarcie raportu
Rysunek 3
Przed otworzeniem okna raportu, otwiera się okno filtrów (rys. 3). W polach Okres, należy wpisać zakres dat, które określają okres, jakiego dotyczy sprawozdanie.
Poniżej dat znajdują się filtry, które pozwalają oddzielić starsze dane (Minimalna data dokumentu), lub nowsze dane (Maksymalna data dokumentu) od danych pobieranych do raportu.
Przykłady:
- Jeśli chcemy, aby dane do raportu były brane od 1.01.2020, wówczas w polu Minimalna data dokumentu należy wpisać 31.12.2019,
- Jeśli chcemy podzielić dane i raport wykonać w dwóch częściach (na przykład w programie znajduje się bardzo dużo danych i występuje problem z pobraniem ich do raportu), wówczas wpisujemy w Maksymalną datę dokumentu: 30.06.2022, a następnie generujemy ponownie raport dla drugiej części danych, wpisując: Minimalna data dokumentu: 1.07.2022.
Dane można również podzielić na należności i zobowiązania, generując dwie części raportu, a później łącząc je na przykład w Excelu. Domyślnie checkobxy Pokaż należności i Pokaż zobowiązania są zaznaczone.
Rysunek 4
Następne okno, jakie zostanie wyświetlone to raport z danymi, które należy przekazać jako sprawozdanie o zatorach płatniczych. Do zweryfikowania danych, zostały przygotowane arkusze Dane i Roboczy (rys. 4).
Rysunek 5
Arkusz Dane, to dane, jakie zostały pobrane z programu na potrzeby przygotowania raportu. Uporządkowanie tych danych można zobaczyć na arkuszu Roboczy (rys. 5).
W górnej części arkusza Roboczy, znajdują się pola w które trzeba wpisać konta księgowe, na których księgowane są należności i zobowiązania. Jest to konieczne, aby do sprawozdania zostały prawidłowo rozpoznane należności i zobowiązania. W programie wpłata zaliczki na należność jest identyfikowana jako zobowiązanie, stąd konieczność podania kont księgowych, na których księgowane są należności i zobowiązania.
Poniżej znajduje się pole, w które należy wpisać znacznik wykluczenia. Domyślnie jest to znacznik N. Zgodnie z wytycznymi, nie wszystkie dane mają trafić do raportu, stąd te które mają być wykluczone, trzeba oznaczyć znacznikiem. Oznaczenia dokonujemy w oknie Rozrachunki (rys. 6). Jeśli zostanie wykorzystany inny znacznik, to w polu Znacznik wykluczenia, trzeba wpisać ten, który został użyty.
Rysunek 6
Tabela poniżej porządkuje dane na potrzeby raportu. Wartości, które są prezentowane pogrubioną czcionką i na szarym tle są przenoszone do raportu (rys. 4). Pozostałe wartości, są wartościami pomocniczymi które mają ułatwić uzgodnienie i weryfikacje danych do sprawozdania (rys. 7).
Rysunek 7
__________________________________________________________________________________________________________
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego artykułu? Zadaj je w Społeczności Klientów Symfonii.
Nasza Społeczność skupia specjalistów, praktyków korzystających na co dzień z oprogramowania Symfonii, a także specjalistów Zespołu Wsparcia Technicznego Produktu, wdrożeniowców rozwiązań Symfonii oraz partnerów.
Aby przejść do Społeczności:
- Kliknij link poniżej - Zadaj pytanie Społeczności;
- Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaloguj się przy użyciu Symfonia ID;
- Wybierz interesujący Cię obszar;
- Sprawdź czy ktoś nie zadał już tego pytania;
- Dodaj nowy wpis.
Zapraszamy Zadaj pytanie Społeczności
___________________________________________________________________________________________________________