Odpowiedź
Jeżeli zasiłek macierzyński za kwiecień został wypłacony wg poprzednich stawek 80% lub 60%, a pracownik złoży wniosek o przeliczenie w maju (termin ustawowy do 17 maja), to pracownikowi należy się wyrównanie zasiłku za okres 26-30.04.2023.
W programie Symfonia ERP Kadry i Płace w wersji 2023.b dodano obsługę wyrównania związanego z wynikającymi z dyrektywy unijnej zmianami w zasiłkach macierzyńskich za okres urlopów związanych z rodzicielstwem.
Nowe zdarzenie Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska umożliwia przygotowanie wyrównania za kwiecień w prostszy sposób niż przez proces korekty wynagrodzeń.
Zdarzenie służy do wyrównania zasiłków macierzyńskich, gdy pracownik złożył wniosek o przeliczenie % podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego lub urlopów w pełnym wymiarze po wypłacie wynagrodzeń za miesiące, które obejmowane są przeliczeniem % podstawy wymiaru. Zdarzenie może też zastąpić zdarzenie Przeliczenie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska w sytuacji, kiedy przeliczenie dla kwietnia nie zostało jeszcze wstawione (można pracownikowi od razu wstawić wyrównanie - a ono wyrówna już wypłacone miesiące i przeliczy pozostałe).
W tym celu należy:
1. Utworzyć okres pomocniczy dla maja na szablonie Wyrównanie zasiłków macierzyńskich
2. W kalendarzu pracownika w dniu złożenia wniosku o przeliczenie ( przy otwartym miesiącu) wstawić zdarzenie Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska, które dostępne jest w katalogu 5 Rozliczenia > 12 ZUS. Zatwierdzić i zapisać
3. Realizacja zdarzenia skutkuje utworzeniem w Danych kadrowych/ Zestaw: Choroby, Zasiłki nowego wiersza Rozliczenie wyrównania zasiłku związanego z rodzicielstwem.
Należy zweryfikować czy uzupełnił się okres płacowy wyrównania rozliczania
4. W wierszu Rozliczenie zasiłku związanego z rodzicielstwem pojawia się nowa wartość % zasiłku
5. Na zakładce Płace / Wynagrodzenia, na wcześniej utworzonym okresie Wyrównanie zasiłków macierzyńskich będzie widoczna Kwota wyrównania.
Wskazówki dla użycia zdarzenia
Zdarzenie ma zastosowanie, gdy pracownik po wypłacie wynagrodzenia kwietniowego złożył wniosek o przeliczenie % podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego lub urlopów w pełnym wymiarze. Jeśli w kwietniu:
• jest wstawione zdarzenie Przeliczenie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska, program nie dodaje nowego wiersza we wnioskach związanych z rodzicielstwem, tylko pokazuje raport dotyczący wyrównania.
• nie ma wstawionego zdarzenia Przeliczenie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska, można pominąć jego rejestrację i od razu dodać zdarzenie Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska. Zdarzenie to nie tylko dokona wyrównania za zamknięte okresy ale także przeliczy % podstawy wymiaru w pozostałych otwartych rozliczeniach (czyli przejmie tez funkcję zdarzenia Przeliczenie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska a informacja, w których rozliczeniach zmieniono % będzie widoczna w raporcie z wyrównaniem.
Pamiętaj! Zastosuj proces korekty, gdy może wystąpić potrzeba podwójnego wyrównania wynagrodzenia tzn., w przypadku kiedy osoba przebywa na urlopie w pełnym wymiarze i nie rozpoczęła jeszcze urlopu rodzicielskiego (program nie obsługuje sytuacji, w której w jednym okresie rejestrowane jest wyrównanie wynikające z rezygnacji z urlopów w pełnym wymiarze oraz wyrównanie wynikające z dyrektywy unijnej). |
Pamiętaj! Jeżeli po 26 kwietnia 2023 r. jest wstawiane zdarzenie Wniosek o urlop związany z rodzicielstwem z typem wniosku Rezygnacja z urlopów w pełnym wymiarze lub Skrócenie urlopów w pełnym wymiarze – kontynuacja przez drugiego rodzica, w atrybucie dyrektywa rodzicielska automatycznie ustawia się wartość tak. Należy zweryfikować czy pracownik wystąpił wcześniej z wnioskiem o przeliczenie zasiłków, jeśli wypłata kontynuacji zasiłku ma się odbywać wg poprzednich przepisów należy w atrybucie dyrektywa rodzicielska zmienić wartość na nie. |
__________________________________________________________________________________________________________
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego artykułu? Zadaj je w Społeczności Klientów Symfonii.
Nasza Społeczność skupia specjalistów, praktyków korzystających na co dzień z oprogramowania Symfonii, a także specjalistów Zespołu Wsparcia Technicznego Produktu, wdrożeniowców rozwiązań Symfonii oraz partnerów.
Aby przejść do Społeczności:
- Kliknij link poniżej - Zadaj pytanie Społeczności;
- Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaloguj się przy użyciu Symfonia ID;
- Wybierz interesujący Cię obszar;
- Sprawdź czy ktoś nie zadał już tego pytania;
- Dodaj nowy wpis.
Zapraszamy Zadaj pytanie Społeczności