Przejdź do głównej zawartości

[MKP] Zestawienie zmian prawnych za okres od stycznia do czerwca 2022 r. (archiwum)

Komentarze

Komentarze: 133

 • Jacek Jeszke

  pierwszy link nie działa pojawia się komunikat "Nie masz uprawnień dostępu do tej strony"

  0
 • Edyta Tudek

  Jacek Jeszke tak, w tej chwili jest w edycji. Nanosimy dodatkowe informacje. Do końca dnia powinien być ponownie dostępny.

  0
 • Karolina Olko

  Dzień dobry,

  artykuł [MKP] Naliczanie wynagrodzeń za miesiąc grudzień 2021 wypłacane w styczniu 2022 roku w wersji programu 2021.f i niższej

  został ponownie opublikowany.

  Zmiany w artykule:

  30/12/2021 - dodano Infografikę wyliczenia wynagrodzenia za grudzień 2021 płacone w styczniu 2022 roku.

  30/12/2021 - dodano przykład nr 3 -  Niskie wynagrodzenie => Zaliczka na podatek 0,00 zł.

  30/12/2021 - dodano wzory do obliczenia Ulgi dla klasy średniej.

  0
 • Paweł Czyżyk

  Witam uważam, iż w MK powinien powstać mechanizm do automatycznego obliczania podstawy składki zdrowotnej

  "Podstawa naliczenia składki zdrowotnej dla właścicieli firm" A Państwo nie planują zmian w programie:

  Mam sam obliczać składkę wg wytycznych ? :

  Przedsiębiorca wpłaca składkę naliczoną od dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który opłacana jest składkaTen dochód ustala się w następujący sposób: 

  • dochód za pierwszy miesiąc podlegania ubezpieczeniu to różnica między osiągniętymi przychodami a poniesionymi kosztami uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych 
  • ten dochód pomniejsza się o kwotę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe opłaconych w tym miesiącu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów 
  • dochód za kolejne miesiące ustala się narastająco, jako różnicę między sumą przychodów osiągniętych od początku roku i sumą kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poniesionych od początku roku, 
  • tak ustalony dochód pomniejsza się o sumę dochodów za miesiące poprzedzające i o różnicę między sumą składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zapłaconych od początku roku, a sumą składek odliczonych w poprzednich miesiącach

  Proszę to przemyśleć to powinno się liczyć automatycznie, a nie ja sam będę coś liczył ?

  0
 • Paweł Czyżyk

  Przecież, każdy przedsiębiorca będzie musiał teraz przesyłać co miesiąc ZUS DRA. Ta podstawa "Podstawa naliczenia składki zdrowotnej dla właścicieli firm" powinna być obliczana automatycznie oraz przesyłana do ZUS DRA.

  A w przypadku rozliczenia się kwartalnego będzie trzeba co miesiąc generować dodatkowo deklarację miesięczną na zaliczkę podatku dochodowego, aby w miarę szybko tą podstawę wyliczyć.

  0
 • Małgorzata Jaszczuk

  Dzień dobry,
  w najbliższym wydaniu nie będzie możliwości, aby podstawę wymiaru składki program wyliczał automatycznie.

  Sugestię taką jednak rozważamy do jednego z kolejnych wydań.

   

  Pozdrawiam,
  Małgorzata Jaszczuk

  0
 • Maciej Piórek

  Paweł ma rację, mamy program który będzie nam kazał ręcznie przepisać kwotę z jednego okna programu do drugiego? To chyba nie jest skomplikowane, żeby program pobierał dane jeśli jest zatwierdzona deklaracja PIT za dany miesiąc. 

   

  0
 • Maciej Piórek

  A kiedy rozwiązanie dla e-Faktur. Może to dobry czas żeby zebrać od użytkowników pomysły na funkcjonowanie importu faktur z Krajowego Rejestru e-Faktur. Możliwość przypisania "wzorów księgowań" do poszczególnych kontrahentów, z pewnością pomogłoby w automatyzacji procesu.  Żeby nie było że "użytkownik sam wprowadza kwoty z e-Faktur"

  0
 • Oculus

  Podstawa naliczenia składki zdrowotnej dla właścicieli firm

  Teraz to naprawdę się zdziwiłem, myślałem że to będzie oczywiste iż program wyliczy składkę zdrowotną :( a planują Państwo, wysyłkę deklaracji z programu MKP ? 

  0
 • Edyta Tudek

  Zmiany w artykule:

  1. Zmiana numerów wersji: 2021.f zmiana na 2022, 2021.g na 2022.a, 2021.h na 2022.b.

  2. Zmiana daty wydania wersji 2022 - II połowa stycznia - zmiana na 21 stycznia (produkt pojawi się do pobrania na stronie pobierz program późnym wieczorem, opis zmian jest dostępny w Pomocy online)

  0
 • Monika Gałązka

  Program po aktualizacji źle zlicza wynagrodzenie do zaksięgowania za grudzień 2021, uwzględnia ub. zdrowotne (odejmuje) i pod. dochodowy (dodaje). Kiedy będzie to poprawione?

  Pozdrawiam

  Monika

  -1
 • Edyta Tudek

  Monika Gałązka Pani Moniko, dziękujemy za zgłoszenie. Przeanalizujemy ten przypadek. Po analizie wpiszemy w tym wątku więcej informacji. Pani pytanie przesłane pod artykułem o wydaniu MKP usuwam, żeby niepotrzebnie nie duplikować informacji.

  -1
 • HANNA Krzyzanowska

  Dzień dobry,

  czy w związku z możliwością uwzględniania kwoty wolnej w umowach cywilnoprawnych od 2022 (po zlożeniu oświadczenia przez pracownika) planujecie wprowadzić taką funkcjonalność?

  I kiedy w końcu PPK dla ozusowanych zleceń?

  Pozdrawiam

  Hanna

   

  0
 • Małgorzata Jaszczuk

  Dzień dobry,
  kwota wolna od podatku na ten moment nie jest możliwa do odliczenia w przypadku umów cywilno-prawnych i nie będzie tej możliwości w najbliższej wersji programu.

  Pozdrawiam,
  Małgorzata Jaszczuk

  0
 • Edyta Tudek

  Zmiany w artykule:

  w części Dodatkowe źródła wiedzy dodaliśmy artykuł [MKP] Wynagrodzenia wg polskiego ładu - pytania i odpowiedzi

  0
 • Mirosław Zacharuk

  Czy jest możliwość generowania przez program Mała Księgowość deklaracji DRA tak by można było zaciągnąć ten plik do ZUS PUE > Import KODU czy trzeba deklaracje tworzyć ręcznie ?

  -1
 • Monika Papała

  Po wczorajszej aktualizacji 2022.d i po ręcznym ustawieniu dla firmy parametrów podatkowych (indywidualnych) dla stosowania rozporządzenia MF z 07.01.2022 dla umów o pracę i umów zlecenia oraz po wpisaniu daty obowiązywania od 01.01.2022 przy niektórych pracownikach zatrudnionych na umowę o pracę wyskakuje błąd niewiadomego pochodzenia pn. "numer okresu poza zakresem (plik: Odroczona zaliczka, linia:94), ... element 'odroczona zaliczka na podatek do US w 2022 (narastająco)' okres: 'styczeń 2022 podstawy') - o co w tym chodzi?

  -2
 • Norbert Gałecki

  Przepraszam za nie merytoryczny komentarz, ale powoli Państwa podejście do klientów sprawia, że po 25 latach współpracy przybliża się decyzja o rozstaniu. Czy zarządzający Symfonią (również częścią produkcyjną) są świadomi terminów? Aktualizacja MK z nowymi JPK zaplanowana w połowie lutego, czyli BR będą miały kilka dni na wygenerowanie dziesiątek lub (np. w moim przypadku) setek JPK. Do każdego klienta będę musiał wrócić ponownie, co generuje dramatyczną stratę czasu. Czy to za ten brak dopasowania jako użytkownicy mamy znosić Państwa podwyżki? Czemu MK jest traktowana de facto trzeciorzędnie. Implementacja zmian w FK wydaje się następować szybciej. Słabo, bardzo słabo, i żadne Bilanse księgowego tego nie zmienią... Potrzebujemy narzędzi a nie ględzenia z monitora.

  4
 • Barbara Kołodziejska

  Dzień dobry,

  Monika Papała proszę sprawdzić rozwiązanie podane tutaj: [KIP 2022.d] Numer okresu poza zakresem (plik: Odroczona zaliczka, linia 94)

   

  0
 • Monika Brajer

  Dzień dobry,

  mam pytanie czy w zaliczkach przedsiębiorcy na PIT-5 będzie można odliczać ulgę dla klasy średniej? Stanowisko Ministerstwa przedstawione na stronie internetowej wskazuje, że jeśli przedsiębiorca wie, że zmieści się w określonym pułapie rocznym, może stosować ulgę już na poziomie zaliczek miesięcznych.

  0
 • Edyta Tudek

  Zmiany w artykule:

  planowana data wydania wersji 2022.a to 21 lutego.

  -1
 • Karolina Olko

  Dzień dobry Pani Moniko Brajer,

  w wersji programu 2022.a na zaliczce PIT-5 będzie dodana pozycja `ulga dla klasy średniej`.

  -1
 • Norbert Gałecki

  Czyli zmieniliście datę wydania "a" z 16 lutego na 21 lutego, w dniu płatności zaliczek podatkowych i 4 dni przed wysyłką JPK? Kpina z klientów.

  1
 • Edyta Tudek

  Norbert Gałecki w tym artykule komunikowaliśmy termin II połowa lutego, dziś doprecyzowaliśmy datę zgodnie z informacją z Działu Rozwoju Oprogramowania na 21 lutego. 

  -1
 • Norbert Gałecki

  Doprecyzowanie przez przesunięcie o 5 dni. I nadal nie odnosi się Pani do zarzutu stawiania swoich klientów "pod ścianą". Za to płacimy w ramach "gwarancji"??

  0
 • Maciej Piórek

  W tym artykule było napisane "połowa lutego" a nie "II połowa lutego", zresztą jedna i druga data to kpina z klientów.

  2
 • Krystyna Gryzło

  Edyta Tudek  druga połowa lutego to też 28/02 ... tak jak napisał Norbert Gałecki kpina z klientów ... musimy jeszcze zainstalować aktualizację a później jeszcze utworzyć i wysłać....  a to tylko jpk ....

  1
 • Edyta Tudek

  Maciej Piórek załączam zrzut z poprzedniej wersji artykułu.

  Norbert Gałecki, Krystyna Gryzło, Maciej Piórek Rozumiemy Państwa rozczarowanie, staramy się wydawać aktualizacje naszych produktów w terminach umożliwiających dotrzymanie najważniejszych terminów. Przekazałam do Działu Rozwoju Oprogramowania informacje od Państwa. Jeśli uda się przyspieszyć datę wydania niezwłocznie Państwa poinformujemy.

  0

Zaloguj się, aby dodać komentarz.