W tym oknie widoczne są zapisy naliczeń różnic kursowych, w wyniku rozliczania transakcji walutowych.
Kolumny:
- Data – to data dokumentu rozliczającego płatność.
- Wartość – to kwota różnic kursowych powstała pomiędzy wartością brutto dokumentu policzoną wg kursu z dokumentu, a kwotą płatności policzoną wg kursu z daty płatności.
- Wartość podatkowa – to wartość różnic kursowych, która będzie zaksięgowana (różnica powstała pomiędzy wartością netto dokumentu policzoną wg kursu z dokumentu, a przeliczoną odpowiednio kwotą płatności wg kursu z daty płatności). Wartość w tej kolumnie można edytować ręcznie. Zaznaczenie pola przy tej kolumnie wskazuje, że jest wartość podatkowa (czyli wartość różnic) do zaksięgowania. Analogicznie, gdy pole jest odznaczone, to znaczy, że nie ma wartości podatkowej do zaksięgowania. Znacznik U w tej kolumnie pojawi się wówczas, gdy ręcznie zmienimy wartość kolumny Wartość podatkowa lub zmienimy datę w kolumnie Data.
- Zaksięgowano – kolumna jest pusta, gdy różnice kursowe nie są zaksięgowane. Gdy różnice księgowe są zaksięgowane, pojawia się w tej kolumnie data zaksięgowania dokumentu z różnicami kursowymi.
- Nr dowodu – kolumna jest pusta, gdy różnice kursowe nie są zaksięgowane. Gdy różnice księgowe są zaksięgowane, pojawia się w tej kolumnie numer dowodu z Księgi.
Jeżeli mamy zaznaczone pole w kolumnie Wartość podatkowa i mamy wartość podatkową większą od zera, a danej różnicy kursowej nie ma na liście różnic do zaksięgowania, to powodem może być niezaksięgowany dokument, na podstawie którego wyliczona została różnica kursowa. Należy wówczas zaksięgować taki dokument, aby można było zaksięgować różnicę kursową do niego. |
Przydatne linki : [MKP] Rozliczanie i księgowanie różnic kursowych – Symfonia - Centrum pomocy