Podstawy do chorobowego zawierają tylko składniki miesięczne. Nagroda roczna i inne składniki okresowe typu trzynastka i premie kwartalne nie są wykazywane w podstawach do chorobowego, tylko są doliczane bezpośrednio do rozliczenia zasiłku do pozycji wynagrodzenie/przychód przeciętne.
Każdy składnik okresowy ma swój zestaw, w którym znajduje się element sterujący okresem, za jaki przyznawany jest dany składnik oraz podstawy z tego składnika, które pobierane są do rozliczenia zasiłku.
I. Nagroda roczna - wyjaśnienie ustawień i elementów kadrowych
Nagroda roczna znajduje się w zestawie Wynagrodzenia→ Rozliczenia→ Nagroda roczna. Wstawienie nagrody rocznej z użyciem zdarzenia Nagroda roczna powoduje, że program zgodnie z ustawieniem elementu sterującego Składnik roczny wypłacony za wygeneruje Podstawy z wyn. za rok, dzięki którym odpowiednia część nagrody rocznej zostanie doliczona do rozliczenia zasiłku.
Jeżeli pracownik przepracował cały rok, za który przyznana jest nagroda roczna, to do rozliczeniu zasiłku zostanie uwzględniona 1/12 podstawy z nagrody rocznej, czyli po odjęciu składek ZUS. Jeżeli pracownik został zatrudniony w trakcie roku, za który przyznana jest nagroda roczna, podstawa z nagrody rocznej zostanie podzielona przez liczbę pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia w tym roku.
Element sterujący Składnik roczny wypłacony za najczęściej ma stosowane jedno z dwóch ustawień:
4 za bieżący okres - oznacza to, że jest ona przyznawana za ten sam rok kalendarzowy, w którym jest zrealizowane zdarzenie Nagroda roczna,
5 za poprzedni okres - oznacza to, że jest ona przyznawana za poprzedni rok kalendarzowy, niż rok, w którym jest zrealizowane zdarzenie Nagroda roczna.
Element Podstawy z wyn. za rok składa się z kilku atrybutów, z których najważniejsze są:
data skł. okresowego - ustawiana jest domyślnie na pierwszy dzień miesiąca, w którym zrealizowane jest zdarzenie Nagroda roczna,
kwota skł. okresowego - wykazuję kwotę brutto nagrody,
nominalna kwota skł. okresowego - to kwota brutto po odjęciu składek ZUS,
pomniejszono o procent skł. okresowy - informacja o % składek ZUS, wg którego jest policzona kwota składnika okresowego. Zazwyczaj jest to wartość 13,71%. Jeżeli w miesiącu realizacji zdarzenia pracownika przekroczył maksymalną roczną podstawę składek na ub. emerytalno-rentowe, to wartość % składek będzie niższa niż 13,71%.
Daty obowiązywania elementu kadrowego zgrupowanego Podstawy z wyn. za rok są uzależnione od ustawienia elementu sterującego Składnik roczny wypłacony za i będą miały daty na rok, w którym ta nagroda roczna będzie uwzględniana w rozliczeniu zasiłku.
Przykład 1:
Pracownik w lutym 2024 otrzymał nagrodę roczną za rok 2023. Nagroda roczna za rok 2023 będzie wchodziła do rozliczenia choroby występującej w roku 2024.
Przykład 2:
Pracownik w grudniu 2024 otrzyma nagrodę roczną za rok 2024. Nagroda roczna za rok 2024 będzie wchodziła do rozliczenia choroby występującej w roku 2025.
II. Doliczanie nagrody rocznej do rozliczenia zasiłku
1/12 podstawy z nagrody rocznej doliczana jest do rozliczenia zasiłku i powoduje zwiększenia wartości w pozycji wynagrodzenie/przychód przeciętne.
II. Jak sprawdzić, czy program poprawnie uwzględnił nagrodę roczną w rozliczenia zasiłku
- Upewnij się, że element sterujący Składnik roczny wypłacony za ma prawidłowe ustawienie oraz są wygenerowane podstawy z wyn. za rok z odpowiednimi datami.
- Wykonaj raport Zestawienie rozliczenia zasiłków z zaznaczeniem dodatkowych pozycji na zakładce Ustawienie - Rozliczenie: wynagrodzenie/przychód za, wynagrodzenie/przychód przeciętne. Jeśli korzystasz z MS Office zaznacz opcję wykonania raportu do Excela.
- Raport Zestawienie rozliczenia zasiłków prezentuje miesięczne składniki, które wchodzą do rozliczenia zasiłku.
- Wylicz przychód przeciętny ze składników miesięcznych: wartość pozycji Podstawa razem (ub. chor.) z podsumowania podziel przez liczbę miesięcy z podstaw.
- Porównaj wyliczony przychód przeciętny ze składników miesięcznych z wartością pozycji wynagrodzenie/przychód przeciętne w rozliczeniu zasiłku.
- Jeżeli wartość pozycji wynagrodzenie/przychód przeciętne jest wyższa niż wyliczony przychód przeciętny ze składników miesięcznych, to znaczy, że pracownik ma rozliczony jakiś składnik okresowy (nagroda roczna, trzynastka lub premie kwartalne).
- Policz różnicę między wartością pozycji wynagrodzenie/przychód przeciętne a wyliczonym przychodem przeciętnym ze składników miesięcznych.
- Sprawdź w zestawie Umowa o pracę, czy pracownik był zatrudniony cały rok, za który przysługuje nagroda roczna, czy też przepracował tylko cześć roku.
- Wylicz 1/12 z nagrody rocznej po odjęciu składek ZUS (lub proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy zatrudnienia w roku, za który przyznana jest nagroda roczna).
- Jeżeli pracownik miał tylko jeden składnik okresowy, to różnica między wartością pozycji wynagrodzenie/przychód przeciętne a wyliczonym przychodem przeciętnym ze składników miesięcznych będzie równa 1/12 podstawy z nagrody rocznej.
Ważne! |
Jeżeli pracownik miał zmianę etatu, to podstawę ze składnika okresowego przelicz proporcjonalnie do aktualnego wymiaru etatu. |
Masz pytania?
Dołącz do nas! Zaloguj się do Społeczności Klientów Symfonii i zadaj pytanie w obszarze wiedzy,
który Cię interesuje.
Aby zalogować się do naszej społeczność, potrzebujesz konta w Symfonii ID.
Jeśli jeszcze go nie masz – skorzystaj z instrukcji