Zmiany w ustawie o PDOF od 01.01.2023 wprowadzają jednoznaczne przepisy określające, które wnioski i oświadczenia pracownika można zastosować po ustaniu stosunku prawnego. Będzie miało to istotne znaczenie w przypadku wypłaty wynagrodzenia po zakończeniu umowy o pracę czy też umowy cywilnoprawnej.
Art. 31.a. 7. Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 oraz art. 41 ust. 11.
Wyjątki, o których mowa w art. 31.a. 7 są następujące:
- Wniosek pracownika, który nie ukończył 26 lat i nie chce korzystać ze zwolnienia z podatku i wnosi o naliczanie i pobieranie zaliczki na podatek.
- Wniosek pracownika o niestosowanie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów (podstawowych lub podwyższonych).
- wniosek pracownika o rezygnację ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Art. 32. 6. Jeżeli podatnik złoży płatnikowi wniosek o obliczanie zaliczek bez stosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 lub miesięcznych kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3, płatnik oblicza zaliczki bez stosowania tego zwolnienia lub tych kosztów.
Art. 32. 8. Jeżeli podatnik złoży płatnikowi wniosek o rezygnację ze stosowania kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 9 pkt 1-3, płatnik oblicza zaliczki, nie stosując tych kosztów.
Art. 41. 11. Płatnicy przy obliczaniu zaliczki nie stosują kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 9 pkt 1-3, jeżeli podatnik złoży płatnikowi sporządzony na piśmie wniosek o rezygnację z ich stosowania.
Wszystkie pozostałe oświadczenia i wnioski pracownika przestają obowiązywać po zakończeniu umowy.
Zaliczki na podatek od wynagrodzenia wypłacanego po ustaniu zatrudnienia od 01.01.2023 należy naliczać i pobierać z pominięciem oświadczeń/wniosków pracownika dotyczących:
- wniosku do Zakładu pracy o pomniejszanie zaliczki o kwotę zmniejszająca podatek: 1/12, 1/24 lub 1/36 - PIT-2(9), część C
- wspólnego rozliczania się z małżonkiem/ osoba samotnie wychowująca dziecko - PIT-2(9), część E
- stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu (KUP przy dojazdach) - PIT-2(9), część F
- oświadczenia w sprawie zwolnienia z podatku pkt 152 (ulga na powrót), pkt 153 (rodzice 4+), pkt 154 (ulga dla seniorów)
- o niepobieranie zaliczki na podatek dla dochodów do 30 000 zł - PIT-2(9), część J
Podsumowanie zmian od 01.01.2023 w przypadku wypłaty wynagrodzenia po zakończeniu umowy o pracę
Nie możesz zastosować:
- podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (300 zł)
- kwoty zmniejszającej podatek
Masz obowiązek naliczać podatek i odprowadzać zaliczki pomimo tego, że pracownik w okresie zatrudnienia korzystał ze zwolnienia z podatku:
- rodzice 4+
- powracający z zagranicy
- pracujący seniorzy 60/65
- lub pracownik złożył wniosek o niepobieranie zaliczek ze względu na osiągnięcie dochodu nieprzekraczającego 30 000 zł.
Nie stosujesz oświadczenia pracownika o wspólnym rozliczaniu z małżonkiem lub dzieckiem, co oznacza, że stosujesz stawkę podatku 32%, gdy pracownik osiągnął już II próg podatkowy.
Uwzględnianie oświadczeń i wniosków z PIT-2(9) po rozwiązaniu umowy cywilnoprawnej
W związku z opublikowaniem w dniu 30 grudnia 2022 r. przez Ministerstwo Finansów objaśnień podatkowych dotyczących oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-2), zmieniono sposób uwzględniania powyższych wniosków po zakończeniu/ rozwiązaniu umowy cywilnoprawnej.
Zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa Finansów stosunek prawny łączący strony umowy cywilnoprawnej trwa do momentu, w którym strony wykonają względem siebie zobowiązania wynikające z zawartej umowy.
W związku z powyższym w programie wprowadzono zmiany w obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy po zakończeniu/rozwiązaniu umów cywilnoprawnych, które rozliczane są po terminie data zakończenia umowy. W takim przypadku w rozliczeniu uwzględniane są oświadczenia i wnioski związane ze:
•stosowaniem kwoty zmniejszającej podatek,
•uwzględnianiem wniosku o niepobieranie zaliczki,
•stosowaniem zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy PIT.
Dodatkowe informacje na stronie Ministerstwa Finansów - Niskie podatki, Przewodnik dla podatnika
___________________________________________________________________________________________________________
Masz dodatkowe pytania dotyczące tego artykułu? Zadaj je w Społeczności Klientów Symfonii.
Nasza Społeczność skupia specjalistów, praktyków korzystających na co dzień z oprogramowania Symfonii, a także specjalistów Zespołu Wsparcia Technicznego Produktu, wdrożeniowców rozwiązań Symfonii oraz partnerów.
Aby przejść do Społeczności:
- Kliknij link poniżej - Zadaj pytanie Społeczności;
- Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, zaloguj się przy użyciu Symfonia ID;
- Wybierz interesujący Cię obszar;
- Sprawdź czy ktoś nie zadał już tego pytania;
- Dodaj nowy wpis.
Zapraszamy Zadaj pytanie Społeczności
___________________________________________________________________________________________________________