Archiwalne komunikaty publikowane w artykule [KIP] Przewodnik aktualnych zmian prawnych w Symfonia Kadry i Płace w okresie od stycznia do kwietnia 2023.
Komunikat z 06.04.2023 r.
Informujemy, że najbliższa aktualizacja zawierająca wsparcie obsługi pracy zdalnej w zakresie przedstawionym w komunikacie z 17.03.2023 zostanie opublikowana między 12 a 14 kwietnia. Będzie to pełna wersja programu 2023, ale z uproszczoną konwersją bazy. Wiemy jak ważnym czynnikiem w otoczeniu ciągłych zmian prawnych jest czas – w związku z tym podjęliśmy niezbędne kroki, by konwersja tej pełnej wersji oprogramowania odbywała się w najszybszy możliwy sposób, podobnie jak ma to miejsce przy uaktualnieniach literowych.
Ważna informacja: Konwersja do wersji 2023 będzie możliwa od wersji 2022.2.b.
Zmiany prawne wynikające z opublikowanej w dniu 04.04.2023 Ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, tj. dotyczące wdrożenia unijnej dyrektywy work-life balance, zostaną wprowadzone do kolejnych aktualizacji programu. Planowany zakres funkcjonalności oraz termin aktualizacji podamy w kolejnym komunikacie.
Jednocześnie został uporządkowany i dostosowany do aktualnych zmian prawnych harmonogram wydań przedstawiony w tabeli poniżej.
Komunikat z 17.03.2023 r.
Poniżej przedstawiamy zakres funkcjonalności dotyczący obsługi pracy zdalnej, którą przygotowujemy do wersji 2022.2.e planowanej do wydania w połowie kwietnia 2023.
Rozliczenie pracy zdalnej okazjonalnej.
Do ewidencjonowania pracy zdalnej okazjonalnej w programie zostanie wprowadzone zdarzenie Praca zdalna okazjonalna, które użytkownik będzie wprowadzał do kalendarza w dniu wykonywania takiej pracy. Program będzie ostrzegał o przekroczeniu limitu 24 dni pracy zdalnej okazjonalnej, ale nie będzie blokował realizacji zdarzenia. Przysługujący pracownikowi w roku limit dni świadczenia okazjonalnej pracy zdalnej będzie można zmodyfikować.
Rozliczanie pracy zdalnej stałej na podstawie porozumienia pracownika z pracodawcą będzie służyło do rozliczenia pracy zdalnej stałej jak i hybrydowej. Uaktywnienie rozliczenia nastąpi poprzez realizację zdarzenia Praca zdalna – umowa/porozumienie, wybranie odpowiednej formy rozliczenia oraz podanie stawki. Rozliczenie będzie aktywne co miesiąc, dopóki użytkownik nie zakończy rozliczania pracy zdalnej zdarzeniem Praca zdalna – zakończenie umowy/porozumienia.
Ekwiwalent za pracę zdalną i ryczałt za pracę zdalną będą miały w programie takie samo działanie- różnią się tylko nazwą. Obydwa składniki wynagrodzenia rozliczane na podstawie umowy /porozumienia będą wchodziły tylko do kwoty brutto.
W programie zostaną przygotowane dodatkowe składniki ryczałt oraz ekwiwalent za pracę zdalną, które będą oskładkowane i opodatkowane. Będą mogły one być wykorzystane np. w sytuacji przekroczenia przeciętnej stawki lub jej zakwestionowania podczas kontroli.
1. Stała kwota miesięczna dla pracy zdalnej stałej/hybrydowej.
Dla danego pracownika użytkownik programu będzie mógł wpisać wyliczoną/ustaloną kwotę ryczałtu/ekwiwalentu za pracę zdalną, która przysługuje za dany miesiąc pracy. Jeżeli dla wszystkich pracowników ta wartość będzie taka sama, to będzie ją można wprowadzić w danych kadrowych firmy.
W programie nie jest przewidziane pomniejszanie ryczałtu/ekwiwalentu za pracę zdalną wg stałej kwoty o nieobecności pracownika. Będzie rozliczona kwota podana przez użytkownika programu. Jeżeli zgodnie z regulaminem pracy zdalnej obowiązującej w danej firmie pracownik powinien mieć obniżoną wartość ryczałtu/ekwiwalentu za pracę zdalną o nieobecności, to użytkownik program sam dokonuje takiego przeliczenia i wprowadza u pracownika inną kwotę na dany miesiąc. Można również skorzystać z drugiego wariantu, czyli dla stawki godzinowej.
2. Stawka godzinowa dla pracy zdalnej stałej/hybrydowej.
To drugi wariant rozliczenia ekwiwalentu/ryczałtu za pracę zdalną na podstawie wpisanej przez użytkownika stawki godzinowej oraz liczby godzin zarejestrowanej pracy zdalnej na podstawie zdarzenia Praca zdalna – rejestracja liczby godzin. Liczba godzin pracy zdalnej będzie zapisywana w elemencie kadrowym i na tej podstawie program wyliczy ryczałt/ekwiwalent za pracę zdalną. Rejestrację liczby godzin należy wprowadzać co miesiąc, do czasu zakończenia pracy zdalnej.
Praca zdalna a świadectwo pracy.
Aktualnie nie opublikowano nowego wzoru świadectwa pracy wskazującego konieczność uwzględniania na nim informacji o liczbie dni wykazywania pracy zdalnej w danym roku, dlatego, na chwilę obecną, nie planujemy takich zmian.
Komunikat z 24.02.2023 r.
Informujemy, że planowany harmonogram wydań Symfonia Kadry i Płace uległ zmianie.
Najbliższa wersja 2022.2.c planowana jest na 27/28 lutego 2023 i będzie zawierać m.in. implementację zmiany prawnej dotyczącej kontroli trzeźwości, czyli ewidencja i wyliczenie wynagrodzenia za okres badania, które zakończy się wynikiem negatywnym, w związku z czym jest to dla pracownika okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Harmonogram i zakres wydań.
2022.2.c – 27/28 lutego
- Kontrola trzeźwości; wynagrodzenie za badanie. (opcjonalna)
2022.2.d –połowa marca
- Objaśnienia podatkowe MF z 30.12.2022: uwzględnianie kwoty zmniejszającej podatek oddzielnie dla każdego źródła przychodu (rodzaju umowy).
- Wynagrodzenie na życzenie, współpraca z Flexee Finance.
- (opcjonalna) /Będzie zawierać zakres wersji 2022.2.c.
2022.2.e – połowa kwietnia
- Praca zdalna stała i okazjonalna; dodanie ekwiwalentu i ryczałtu za pracę zdalną.
- Nowe formularze ZUS Z-3 i Z-3a.
- (zalecana) /Będzie zawierać zakres wersji 2022.2.c. i 2022.2.d/
Ostateczny termin wydania może ulec zmianie, o czym będziemy informować.
Komunikat z 24.01.2023 r.
W dniu 30.12.2022 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy obliczanych przez płatników, które w niektórych aspektach znacząco odbiegają od wcześniejszych interpretacji i wytycznych przedstawianych przez Krajową Informację Skarbową.
Po opublikowaniu objaśnień podatkowych rozpoczęliśmy ich analizę pod kątem wprowadzenia zmian w programie Symfonia ERP Kadry i Płace. Konieczne zmiany będziemy sukcesywnie wprowadzać do programu w kolejnych aktualizacjach.
Komunikat z 13.12.2022 r.
Przygotowaliśmy zbiór ważnych informacji na temat implementacji zmian prawnych wchodzących w życie od 01.01.2023, planowanej aktualizacji programu Symfonia ERP Kadry i Płace oraz dodatkowych szkoleń - webinariów. Więcej informacji w artykule: [KIP] Ważne terminy i informacje na temat planowanej aktualizacji programu Symfonia ERP Kadry i Płace w grudniu 2022
Komunikat z 30.11.2022 r.
W związku z niejednoznaczną interpretacją przepisów podatkowych, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. i związaną z tym dodatkową pracą, nasze plany dotyczące realizacji zmian prawnych uległy zmianie.